[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: GalaStray
Forum Index » Profile for GalaStray » Messages posted by GalaStray
Message
Multumesc pentru raspunsuri,am sa tin cont de ele!BTW super comunitate,raspunsuri prompte,la obiect,si bine intemeiate...din nou...MULTUMESC!

As vrea doar sa stiu daca e solubil in apa substratul JBL Manado, pentru ca am niste pesti cam neastamparati si se joaca cu pietrisul.Dar de sifonat?E posibil fara sa il distrugi sau sa il dizolvi?
Niste anubias barteri ar fi din nou o solutie interesanta pentru mine Sau cel putin niste muschi de Java...Anyway intrebare inca ramane...oare cum se comporta JBL Manado?
Salutare salutare!

Ca sa incep bine, zic sa dau detalii Sunt nou pe aici dupa cum puteti vedea si as dori sa imi fac un acvariu cu un strat frumos de gazon pe jos(bineinteles) si sunt in dilema in ceea ce priveste substratul ...pana acum am folosit un AquaBasis Plus de la JBL in strat de 4 cm si peste am presarat vreo 2-3 cm de piatra sparta de rau(ma gandesc sa o schimb din cauza algelor si nivelului de silicati prea ridicat) Am citit cum ca ar trebui sa adaug alti 4 cm de JBL Manado sau ceva de granulatie asemanatoare insa imi e frica ca o sa se murdareasca apa mai ales daca incerc sa il sifonez din cand in cand(am amintiri urate cu JBL Aquabasis si sifonarea )...In final as dori sa am un acvariu cu ierbuta din abundenta

Specificatii Acvariu:
Volum:60l(se poate umple pana la 70)
Filtru: Diversa Claro 1000(cam puternic,da stiu)
Heater: Diversa Thermo 50W
Lumina:Tub T5 13W 650 lm(ar veni 11 lm pe litru,cand ar trebui undeva la 35-40..asta e alta problema pe care o voi trata intr-un topic viitor daca nu gasesc raspuns
Plante:Rotala Indica
Animale:2XScoici de rau , 15 guppy majoritatea foarte foarte mici, un caras prietenos, Molly Galben , 4 neoni....suprapopulat...rezolv eu

Buna!Ma puteti oare ajuta?Mi s-a spus ca acest peste nu este un caras la magazin si as vrea sa stiu totusi adevarul!Poate cineva sa ma "lumineze"???As vrea denumirea exacta a pestelui pentru a-i creea conditii optime.Multumesc anticipat! smilie
 
Forum Index » Profile for GalaStray » Messages posted by GalaStray
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com