[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: NicuG
Forum Index » Profile for NicuG » Messages posted by NicuG
Message
As dori sa cumpar un acvariu de 160 x 60 x 60 .( dar ascult eventual si alte oferte posibile in speta dar peste 450 litri as dori )
Mi-ar place sa fie din sticla de grosimea de 12 mm pt.siguranta mea .
Nu as dorii accesorii sau alte cele intretinetii acestuia doar acvariul gol m-ar interesa mai mult .( probabil la vreo negociere daca respectivul dispune si nu are ce face cu el atunci e alceva si ne intelegem ).
Contact : Private Messages pt.inceput .
cingo171179 wrote:da eu fac reteta respectiva , o mananca imediat

incerca sa sa prepari mixtura cu inima proaspata, curatata oarecum de grasmi, toaco la masina doar odata(pentru discusi ,eu o blenduresc dupa ce o toc), pune si spanac si banana-leaga mixtura,mai poti adauga si un galbenus de ou(sau cu albus) /kg de mixtura (spanac +banana sa reprezinte cam 20-30 % din totalul de carne tocata)

Eu Inima de vita o am acum congelata din pacate ..oare e o problema ?
Si g?lbenu?ul de ou inteleg ca se adauga crud la urma cu spanacul dupa ce este tocat inima !!!
Cum sa inteleg sa LEG mixtura .? Prin a adauga Banane la el ?
NicuG wrote:dar asta oare ar fi oare si pe placul Americanilor ? https://www.youtube.com/watch?v=AJdYUi6_d2o ... a incercat cineva sa o si administreze pe viu cum se zice ? sau vreo reteta proprie cu care sa si dovedit a fi pe placul lor .
Sincer eu am incercat de proba doar 2 variante simple pina acum la care nu prea au fost foarte incintati de el ( L-au mincat doar probabil sa nu fiu suparat pe ei cum se zice ,nu pot sa zic ca s-au lins pe bot ...)
1. simplu Inima de Vita l-am trecut prin razuitoare si l-am congelat intr-o caserola goala veche de Larve rosii de tintar ....
2. din nou Inima de Vita trecut prin razuitoare in care am adaugat Granule de Spirulina + Tetra Cichlid Sticks ,si l-am lasat un pic pina sa inmuiat sticks-ul pentru ai modifica/varia un pic gustul de carne si din nou la caserola cubulete ,dar nici asta nu pot sa zic ca a avut efect asa de mare la ei ...
Am mai incercat si cu metoda taiat marunt cubulete Inima de Vita cam 2-3 mm si doar asa fara nimic amestecat ( ma gindeam ca probabil asa nu se va murdari apa tare de la mincare ) .- la asta nota 10 a avut green terrorul .
probabil daca as aplica metoda fortata de greva a foamei ar avea efect mai mare dar nici nu vreau sa exagerez fortat cu ei pt.ca imi sunt dragi .
dar asta oare ar fi oare si pe placul Americanilor ? https://www.youtube.com/watch?v=AJdYUi6_d2o ... a incercat cineva sa o si administreze pe viu cum se zice ? sau vreo reteta proprie cu care sa si dovedit a fi pe placul lor .
Sincer eu am incercat de proba doar 2 variante simple pina acum la care nu prea au fost foarte incintati de el ( L-au mincat doar probabil sa nu fiu suparat pe ei cum se zice ,nu pot sa zic ca s-au lins pe bot ...)
1. simplu Inima de Vita l-am trecut prin razuitoare si l-am congelat intr-o caserola goala veche de Larve rosii de tintar ....
2. din nou Inima de Vita trecut prin razuitoare in care am adaugat Granule de Spirulina + Tetra Cichlid Sticks ,si l-am lasat un pic pina sa inmuiat sticks-ul pentru ai modifica/varia un pic gustul de carne si din nou la caserola cubulete ,dar nici asta nu pot sa zic ca a avut efect asa de mare la ei ...
Am mai incercat si cu metoda taiat marunt cubulete Inima de Vita cam 2-3 mm si doar asa fara nimic amestecat ( ma gindeam ca probabil asa nu se va murdari apa tare de la mincare ) .- la asta nota 10 a avut green terrorul .
probabil daca as aplica metoda fortata de greva a foamei ar avea efect mai mare dar nici nu vreau sa exagerez fortat cu ei pt.ca imi sunt dragi .
Buna si as avea urmatoarea intrebare si anume :
Am cumparat 1 Kg. Inima de Vita proaspata ( momentan este Curatata de pielite/nervuri , etc .si congelata ) pt. Americanii mei ( Oscar . Green Terror , Meeki ,Severum Gold ,Jaguar si ceva Sanitari pt.curatenie , si daca exista vreo reteta anume pt.preparare sau vreo modalitate aparte pt.a incerca hranirea lor si cu aceasta delicatesa zic eu pt.ei !!! Mersi anticipat si ramin dator pt.bucatar ...
NicuG wrote:
koala wrote:Salutare!

- da, e bine sa-l faci din geam de 12mm si cu fund dublu... aici gasesti cateva informatii: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28399.page
- eu am ranforsari superioare din geam de 12 mm, late de 6 cm. Deci, se poate. Dar, desigur ca poti folosi si streifuri din geam mai subtire, lipite intre ele.
- bazinul meu are 200x50x55 (cm)... geam de 12 mm... fund dublu si ranforsari longitudinale. NU am ranforsari transversale!


PS: Completeaza orasul tau de resedinta (in My Profile - Location).


eu nu zic ca nu se poate !!! dar probabil tehnologia cu care este dotat atelierul respectiv face ca acest lucru sa nu fie posibil pt.ei din pacate ...
si pt.fundul dublu as pune intaritura pe toate cele 4 laturi a acvariuliu si mai late probabil 8 - 10 cm !!! cred ca ar fi okey .( avind in vedere ca si acvariul prezent tot asa este executat doar la alte dimensiuni - 100 x 55 x 45 . si este viabil de 6 ani ) .

Din cauza bugetului restrins ma cam inpiedic in citeva chestii ,dar trebuie sa creez neaparat o locuinta mai mare pt.micutii Americani care asteapta cu nerabdare probabil spatiul de joaca marit .
care silicon este mai bun calitativ / pret ?
pot merge pe Bison transparent ? sau mai bine pe altceva !
koala wrote:Salutare!

- da, e bine sa-l faci din geam de 12mm si cu fund dublu... aici gasesti cateva informatii: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28399.page
- eu am ranforsari superioare din geam de 12 mm, late de 6 cm. Deci, se poate. Dar, desigur ca poti folosi si streifuri din geam mai subtire, lipite intre ele.
- bazinul meu are 200x50x55 (cm)... geam de 12 mm... fund dublu si ranforsari longitudinale. NU am ranforsari transversale!


PS: Completeaza orasul tau de resedinta (in My Profile - Location).


eu nu zic ca nu se poate !!! dar probabil tehnologia cu care este dotat atelierul respectiv face ca acest lucru sa nu fie posibil pt.ei din pacate ...
si pt.fundul dublu as pune intaritura pe toate cele 4 laturi a acvariuliu si mai late probabil 8 - 10 cm !!! cred ca ar fi okey .( avind in vedere ca si acvariul prezent tot asa este executat doar la alte dimensiuni - 100 x 55 x 45 . si este viabil de 6 ani ) .
salutare colegi .
sper sa nu va plictisesc cu intrebarea mea si anume ca doresc sa fac/comand un acvariu de dimensiunile 165 x 55 x 55 , si care ar fi indrumarea voastra la urnmatoarele neclaritati/nelamuriri .
Dupa cele citite inteleg si asa voi face sa fie confectionat din sticla de 12 mm pt.siguranta mea .
Acum nu stiu daca este nevoie pt. intarituri longitudinale si tranzversale !!! Rog o indrumare cine a mai facut si se pricepe la calcule .
La atelierul unde se taie sticla au spus ca nu prea pot sa taie fisii inguste din grosimea asta de 12 mm din pacate .( eventual as putea sa pun de 8 mm ? sau nu e nevoie ).
mersi anticipat si sper sa ma lamuriti in problema asta ...
Specific ca bazinul va fi locuit de Ciclide Americane .
Vind Astronotus Ocellatus Albino sau Astronotus Ocellatus Clasic - Marime 10 + cm -
Pret : - Albino = 45 ron
- Clasic = 40 ron
Detalii PM aici sau Sms -> Tel : 0746227987 ( In Mures ) .
Schimb Astronotus Ocellatus Albino sau Astronotus Ocellatus Clasic - Marime 10 + cm - Cu alte soiuri de Ciclide Americane
Detalii PM aici sau Sms -> Tel : 0746227987 ( In Mures ) .
 
Forum Index » Profile for NicuG » Messages posted by NicuG
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com