[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: rechinul
Forum Index » Profile for rechinul » Messages posted by rechinul
Message
Donat.

Topicul se poate inchide.
Fara zgarieturi vizibile.
Se ofera cu nisipul din el. Capacul prezinta o gaura si vine fara sistemul de iluminat.
Stand dyi din lemn, f rezistent.

Poze la cerere

Predare in Popesti-Leordeni.

Contact: pm / 0720222902
Salut,

Din motive de spatiu si de faptul ca nu pot sa las natura sa isi urmeze cursul, am o femela de labi yellow "gusata" de aprox. 3 saptamani.

Donez toti puii de la ea.

Ne auzim pe PM pentru poze si detalii.

Locatie: Ilfov, Popesti-Leordeni

Donez vreo 5 kg de JBL Sansibar White folosit cam 1 luna.

Motivul schimbarii, este prea fin pentru ciclide si il ridica foarte usor.

Contact: PM
Vand 10 exemplare de Rasbora Heteromorpha cu varsta de 1 an. Au o dimensiune cuprinsa intre 3 si 4 cm.

Anunt valabil doar pentru Bucuresti/Ilfov

Pret: 25 lei

Predare: statia de metrou Dimitrie Leonida dupa ora 19 sau dimineata la metrou Nicolae Teclu.

Contact: 0720222902
Rezervati pentru L1061K
Sa zicem ca numarul lor este mai mare de 20. Chiar n-am stat sa-i numar.
Toate dimensiunile si nuante de rosu.

Locatie: metrou Dimitrie Leonida
Contact: 0720.222.902
Vand cateva fire din fiecare specie astfel incat sa-mi ramana macar 1 fir sau depinde de specie vad tot.

Alternanthera reineckii, Bacopa monieri, cabomba aquatica & furcata, Didiplis diandra, Ludwigia repens rubin, Lindernia sp. “India”, Lobelia cardinalis small form, Staurogyne repens, Sagittaria subulata, Cryptocoryne nustiudecare, Proserpinaca palustris, Nymphaea lotus green (exclus marsilea)

0720222902
Ce folosesc eu si mananca pe saturate este TetraMin Granules

Initial nu-mi doream pesti dar am primit o donatie de 3 pui de black/yellow molly si mi-a placut sa vad si altceva in acvariu decat plante. Cu siguranta ma voi opri la numarul actual de vietati.

Planul initial cu ciorba de plante a fost sa imi dau seama ce plante imi plac, cu care ma descurc sa le cresc si sa le inteleg obiceiul asa ca voi renunta la multe din ele din mai multe considerente (Cryptocoryna o sa plece prima fiind prea mare pentru acvariul meu)

Update:
Am scos grupul de plante din partea stanga (nu mai retin denumirea), am cumparat un pot de HC Cuba si l-am fixat pe o piatra. In felul asta vreau sa stiu daca pot creste Cuba in acvariul meu.

" alt="image" />


Ma confrunt cu prima problema mai serioasa, hair algae sau BBA pe marsilea hirsuta

" alt="image" />
Timid, timid ma apuc de scris despre primul meu acvariu. De ce un asa titlu? Pentru ca, chiar ma relaxeaza…
Un prieten de-al meu detine un acvariu cu pesti de mai bine de 10 ani si imi tot povestea cam cat timp ii "mananca" mentenanta acvariului iar in momentul ala ma ingrozeam si imi puneam mana la frunte raspunzandu-i ca asa ceva n-o sa fac in veci.

Uitati-ma aici

Specificatiile sunt modeste precum si nivelul de echipare dar pentru inceput zic ca sunt suficiente pentru a-mi face mana. N-am avut un plan bine definit la aranjarea plantelor asa ca am facut-o dupa bunul plac al unui incepator.

Sa trecem la subiect.

Startare acvariu: 9-iulie

Acvariu:
Marina 54L cu dimensiunile 60x30x30

Stand:
DIY din lemn masiv (simplu, urat dar rezistent)

Filtrare:
Sunsun HW-603b (Siporax, lava vulcanica si pe IN un burete)
Surface skimmer no-name cumparat de pe eBay

Iluminare:
Modificat capac original iar acum gazduieste 2xT5 24W 865 (initial am inceput cu 2x14W) cu reflectoare individuale DIY

CO2:
Butelie 2kg cu reductor, regulator de precizie, numarator de bule cu valva unisens incorporata si la capat avem un difuzor ceramic
Electrovalva este pe drum

Pietris si substrat nutritiv:
JBL Aquabasis 2,5L si JBL Manado 10L (pe parcurs am adaugat putin JBL Volcano Mineral pentru ca nu-mi stateau plantele dar se pare ca am facut o greseala)

Fertilizare:
Initial am mers pe Vimi si acum m-am stabilizat la gama Easy Life in combinatie cu Dennerle Carbo Elixier

Decor:
Am inceput cu o cioata care a fost inlocuita ulterior cu 2 pietre gasite pe "marginea drumului"

Plante:
Cred ca, adica sigur este o ciorba dar imi plac toate si n-as stii la care sa renunt
Alternanthera reineckii, Bacopa monieri, cabomba aquatica & furcata, Didiplis diandra, Ludwigia repens rubin, Lindernia sp. “India”, Lobelia cardinalis small form, Marsilea hirsuta, Staurogyne repens, Sagittaria subulata, Cryptocoryne nustiudecare, Proserpinaca palustris, Nymphaea lotus green
Cred ca am ratat multe...

Fauna:
4 melci asasini la cutite cu 50+ comunitari
O Neritina natalensis zebra
15 RCS
13 Paracheirodon innesi
Un porc de cory

Pozele vor fi atasate in ordine cronologica
image
IMG_1028baf7a.jpg
IMG_1170553cc.jpg
IMG_118803b69.jpg
IMG_169489f47.jpg

Inainte de tunsoare
IMG_2151949db.jpg

Dupa tunsoare
IMG_21598ff85.jpg

IMG_2174cc84e.jpg



Va multumesc ca existati (fara niciun fel de exagerare)
Multumesc pentru primire Bogdan

Voi incepe un jurnal avand in vedere ca acest acvariu a fost startat pe 8 iulie 2017 si multe s-au schimbat de atunci.

sa nu ma certati ca de atunci am stat ascuns si am dat doar cu seen
Salut dragi acvaristi

Numele meu este Cristian si pot spune ca acest hobby a nascut in mine in urma unei tragedii a unei frumoase broscute testoasa cu tample rosii.

Am considerat ca acvariul Marina 54L este perfect pentru un incepator, precum si un filtru extern mai low budget.

Acu nu stiu daca trebuie sa continui aici sau sa deschid un topic nou in sectiunea incepatorilor de apa dulce



Mult noroc
Mari, grasi si frumosi.

Mersi Mihai
Salutare,
Ti-am trimis mail.

Mersi
 
Forum Index » Profile for rechinul » Messages posted by rechinul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com