[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Marko
Forum Index » Profile for Marko » Messages posted by Marko
Message
Aphanius dispar dispar

Aphanius dispar dispar Al Arbaeen Lagoon ASC 2011-03 (Arabia Saudita)

[4-30°C, Ph7.5-9.0]
Apa in care stau trebuie sa fie tratata cu putina sare neiodata.

Cateva imagini cu acesti pestisori deosebiti
Crede-ma ca cunosc si eu astfel de colegi care au killi, dar nu au de toate felurile si ei au mai mult pentru ei, nu de dat. Din speciile enumerate de Nex se gasesc doar gardneri, acum.
Cei anuali nu au nevoie de substrat din pietris, ci din turba.
Legat de schimbarea substratului, as zice ca trebuie schimbat chiar integral cu cel de 2-4mm.

Anuali eu nu am, si cred ca nu o sa gasesti la cineva de pe aici. Din cei non-anuali, australe nu se gasesc, dar gardneri exista, cand se mai inalzeste.
Personal, nu recomand a se tine killi cu guppy
Interesanta aranjare. Pe radacini mai poti atasa si niste Jawa moss. Exemplarele de killi ajunsi la maturitate vor tinde sa depuna icre pe plantele cu frunzulite subtiri, moi si stufoase, gen moss. Pentru reproducere cel mai potrivit va trebui sa pui si un mop acrilic.
Peste acest substrat ar trebui si unul cu granulatie 2-4 mm.
Ca si pesti - depinde spre ce tip de acvariu optezi, cu apa acida (Fundulopanchax, Aphyosemion) sau alcalina (Aphanius, Cyprinodon). In acest acvariu cu acest aranjament doar anuali poti tine.

Aphanius iconii 'Kovada kanal',
Turcia

[youtube]https://youtu.be/9FFBz8DDqMU[/youtube]
Eu nu am si nu cunosc pe cineva care sa aiba de vanzare.
Aphanius dispar / Arabian pupfish

Aphanius dispar este o specie de killi apartinand familiei Cyprinodontidae. Arealul de raspandire cuprinde spre sud zonele mediteraneene ale Egiptului si Israelului în jurul coastelor Marii Rosii (Egipt, Sudan, Eritreea, Djibouti si Arabia Saudita de vest), parti ale Golfului Aden si Golful Arabiei (Somalia, Yemen si Oman) si Golful Persic (Emiratele Arabe Unite, Bahrain, Qatar, estul Arabiei Saudite si Iran). De asemenea, se întalneste în jurul coastei sudice a Pakistanului, iar populatiile din zone desertice pot fi gasite in Egipt (oazele Siwa si Al-Faiyum), Israel / Iordania (in Valea Riftului Iordanului), Irak (langa orasul Fallujah), Arabia Saudita (oazele Al-Hasa si Al-Kharj) si in lacurile sarate din Depresiunea Afar din Etiopia si Djibouti (inclusiv Lacurile Afera si Assal).

Pestii din diverse locatii prezinta anumite diferente de colorit. De aceea, este important a se pastra cu exactitate denumirea localitatii exemplarelor si a nu-i amesteca cu altii

Habitatele unde au fost gasiti variau mult intre ele, desi majoritatea locuiesc in cea mai mare parte a apelor de coasta la mica adancime, cum ar fi lagune si curenti de prim ordin, unde vegetatia submersa sau algele filamentoase cresc in grosime. Este extrem de adaptabil si tolerant la o gama larga de salinitati de la conditii de apa dulce pina la hipersalina. De exemplu, in Emiratele Arabe Unite a fost introdus in apele dulci, inclusiv in canalele de scurgere agricole, bazinele buldozate, rezervoarele de apa si cisterne, ca o forma de control al tantarilor si s-a dovedit ca se dezvolta in toate aceste medii, in timp ce in Lacul Afera salinitatea a fost masurata la 160g /litru!

Sunt cunoscute doua specii: Aphanius dispar dispar si Aphanius richardsoni. Coloritul masculului este unic printre speciile de Aphanius si capteaza atentia de la o simpla privire. Lungimea lor maxima variaza intre 5,5 - 8 cm. O pereche sau un trio poate fi tinut intr-un acvariu de 60X30 cm. Se recomanda adaugarea de sare de mare neiodata o lingurita la 10 litri de apa.

Conditii de apa:
Temperatura : 15-30°C (desi unele populatii rezista si la temperaturi extreme 4-40°C)
pH : 7.5-9.0
Duritate : 268 – 625 ppm

Depun icrele in alge filamentoase sau mopuri pe fundul si mijlocul apei, mai putin la suprafata. Este recomandata culegerea icrelor.

Aphanius mento (striptus) "Nahal Kibbutzim"

Aceasta specie de Aphanius creste in Israel si este unul dintre cei mai deosebiti pesti, ca si colorit, dupa parerea mea (un albastru fin cu nuante galbui/rareori poti surprinde in fotografii acel colorit). Este o subspecie din familia mento. Ca si ceilalti mento, masculul este teritorial si dominant, iar daca in acvariu sunt doar un mascul si o femela este nevoie de o plantare abundenta. Cand sunt mai multe femele, diversitatea este evidenta. Recomand pentru o pereche un acvariu de min 40 litri. Pot fi hraniti atat cu hrana vie, congelata cat si uscata. E de droit ca apa sa fie filtrata sau cel putin aerata.

Conditii de apa:
Temperatura : 2-30°C
pH : 7.0-9.0
Duritate : 179 – 536 ppm

Depun icrele in mopuri pe fundul apei, dar si de suprafata. Este recomandata culegerea icrelor.

Sunt disponibile urmatoarele specii de killi:

Icre
- Aphanius mento "Kirkgoz" (Turcia), (t: 2-30°C; pH: 7.5–9.0) - 100 lei/ 50 icre
- Aphanius mento (striptus) "Nahal Kibbutzim", (Israel), (t: 8-32°C; pH: 6.8–8.0) - 100 lei/ 30 icre
- Aphanius mento "Zengen" (Turcia), (t: 2-30°C; pH: 7.5–9.0) - 100 lei/ 50 icre
- Aphanius villwocki "Pasha Abbasalim" (Turcia), (t: 2-30°C; pH: 6.5–8.5) - 50 lei/ 20 icre
- Aphanius isfahanensis "Zayandeh river, Ezhyeh/2008",( Iran), (t: 15-30°C; pH: 6.7–7.5) - 100 lei/ 30 icre

Pesti
- Aphanius iconii "Kovada Kanal", (Turcia) (2-30°C/ph 7.5-9.0) - 25 lei/buc.
- Aphanius mento "Kirkgoz", (Turcia) (2-30°C/ph 7.5-9.0) - 25 lei/buc.
- Cyprinodon eremus "Quitobaquito spring" (USA). (t: 18-32°C; pH: 7.5–8.0) - 40 lei/buc.
- Aphanius dispar dispar "Al Arbaeen Lagoon ASC 2011-03" (Saudi Arabia). (t: 4-30°C; pH: 7.5–9.0) - 50 lei/buc.
- Fundulopanchax gardneri nigerianus, (20-26°C/ph 6.0-7.5) - 25 lei/perechea

p.s. speciile Aphanius sunt foarte rezistenti la temperaturi extreme!
Pestii vor fi expediati in pungi respirabile.

Plata in avans prin transfer bancar (detalii p.m.)
Expedierea prin Posta Romana - 15 lei


Pt detalii tel/w`app: 0723345318
Pachypanchax playfairii

Pachypanchax playfairii, panchaxul de aur, este singura specie de peste de apa dulce endemica pentru Seychelles, un grup de insule din Oceanul Indian, la est de Tanzania si singurul membru din genul sau aflat în afara Madagascarului. In mediul natural, creste printre plantele plutitoare de la suprafata apei. A fost descoperit de Robert Playfair în Seychelles în 1863.

Conditii de apa:
Temperatura : 18 - 24° C
pH : 6,0 - 8,0
Duritate : 90 - 268 ppm

Depun icrele in mopuri. Este recomandata culegerea icrelor.
Este un peste frumos si foarte vioi. Se recomanda un mascul la doua female. Pentru un trio, un acvariu de 25-30 litri este sufficient.

Deja sunt rezervati
Doresc sa donez cuiva caruia ii plac mult killi o pereche de Fundulopanchax sjoestedti Niger Delta. Este un peste semi-anual si are nevoie de un acvariu de cel putin 40 l/pereche

Pt doritori, rog sa se informeze de pe net cu privire la conditiile de crestere si reproducere.

(Bucuresti/zona Universitate)
(Expedierea in tara suportata de cel ce primeste donatia)

Pt detalii tel: 0723345318

Sunt disponibile urmatoarele specii de killi:

Icre
- Aphyosemion australe "Cap Lopez", 20 lei/icre 15+/(t: 21-32°C; pH: 5.5–7.0)
- Aphanius iconii "Kovada Kanal",Turcia, 30 lei/icre 15+ (t: 2-30°C/ph 7.5-9.0)
- Aphanius mento (striptus) "Nahal Kibbutzim", Israel, 40 lei/icre 15+ (t: 8-32°C; pH: 6.8–8.0)
- Aphanius villwocki "Pasa Abbashalim", Turcia, 40 lei/icre 15+ (t: 2-30°C; pH: 6.5–8.5)
- Aphanius anatoliae anatoliae "Isikli" TUBC 08/02, (Turcia), 40 lei/icre 15+ (t: 8-30°C; pH: 7.5–9.0)

Pesti

- Aphyosemion celiae celiae Teke - 10 lei/buc (doar masculi)
- Aplocheilus lineatus ''Gold" - 10 lei/buc (doar masculi)
- Fundulopanchax gardneri gold - 10 lei/buc (doar masculi)
- Fundulopanchax gardneri nigerianus - 10 lei/buc (doar masculi)

Hrana vie
- Cultura de Walter Worms (Panagrellus silusioides)(18-23°C) - 20 lei. /(cultura crescuta pe baza de fulgi de ovaz). Hrana vie excelenta pentru cei mai mici alevini.
- Cultura de Microviermi (Anguillula silusiae)(18-23°C) - 20 lei. /(cultura crescuta pe baza de fulgi de ovaz si iaurt degresat). Hrana vie excelenta pentru cei mai mici alevini.


speciile Aphanius sunt foarte rezistente la temperaturi extreme!

(Bucuresti/zona Universitate)
(Expedierea in tara suportata de cumparator)
Detin in prezent urmatoarele specii de killi:

Killi de apa acida (pH 5,5-6,5)

Aphyosemion australe `Cap Lopez`
Aphyosemion australe orange
Aphyosemion bualanum Batibo ADL 13/22
Aphyosemion calliurum `Funge ADL 2013-39` (Nigeria)
Aphyosemion celiae celiae Teke CXC 21
Aphyosemion cognatum "CI 2008"
Aphyosemion elberti "Diang JVC 08"
Aphyosemion escherichi FCCO 13/14 Dolisi
Aphyosemion lamberti GHH 97/11
Aphyosemion marginatum "GJS 00/29 Bengui 1-2"
Aphyosemion punctatum "Buong Bai"
Aphyosemion Striatum GEMHS 00/33 (Guineea Ecuatoriala)
Aplocheilus lineatus ''Gold"
Diapteron cyanostictum GBH 01/15
Fundulopanchax gardneri gold
Fundulopanchax gardneri nigerianus
Fundulopanchax gardneri `Nsukka` (Nigeria)
Fundulopanchax marmoratus `Mbonge` (Camerun)
Fundulopanchax sjoestedti niger delta (Nigeria)
Melanorivulus sp. HvdB 2015/4 San Matias (Bolivia)
Pachypanchax playfairii (Seychelees)
Pseudepiplatys annulatus "Conakry"

Killi de apa alcalina (pH 7,5-9,0)

Aphanius anatoliae anatoliae iconii „Kovada Kanal“ (Turcia)
Aphanius anatoliae anatoliae Lake Is?kl? near Beydilli (Turcia)
Aphanius anatoliae transgrediens Acigol (Turcia)
Aphanius apodus "Ain M´lilla" (Algeria)
Aphanius arakensis "Namak River" (Iran)
Aphanius danfordii "Soysalli", (Turcia)
Aphanius dispar dispar Al Arbaeen Lagoon ASC 2011-03 (Arabia Saudita)
Aphanius farsicus `Lake Maharlu`, (Iran)
Aphanius fontinalis TR-HS 2009, Yarisli Spring (Turcia)
Aphanius iberus `Alt Emporda`, (Spania)
Aphanius iberus `La Albufera D 89`, (Spania)
Aphanius iberus `Peniscola`, (Spania)
Aphanius isfahanensis " Zayandeh river, Ezhyeh/2008" ,( Iran)
Aphanius marassantensis "Kirsehir", TUBCD 05/19, (Turcia)
Aphanius mento „Elbistan“ (Turcia)
Aphanius mento „Zengen“ (Turcia)
Aphanius mento „Kirkgoz“ (Turcia)
Aphanius mento (similis) Eregli (Turcia)
Aphanius mento „TR-K 2006, Titreyengöl“, (Turcia)
Aphanius mento (striptus) "Nahal Kibbutzim", (Israel) )
Aphanius meridionalis Kasapinar spring, Mursal/2012, (Turcia)
Aphanius saourensis Mazzer (Sahara aphanius) (Algeria)
Aphanius sirhani Asraq Oasis, (Iordania)
Aphanius villwocki `Pasha Abbassalim` (Turcia) )
Aphanius vladydovi ?Boldaji basin?, (Iran)
Aphanius vladykovi ?Gandoman?, (Iran)
Cyprinodon alvarezi "El Potosí" (Mexic)
Cyprinodon eremus "Quitobaquito spring" (USA)
Cyprinodon nevadensis mionectes "Point of Rocks" (USA)
Valencia letourneuxi `Sidari` (Corfu, Grecia)


Mentionez ca am prezentat aceasta lista la solicitarea unor colegi acvaristi din dorinta de a sti ce specii de killi mai sunt in Romania.
Nu-mi doresc ca in acest topic sa discut despre vanzarea anumitor specii de pesti sau icre (exista alt topic pentru aceasta).
Multe din speciile afisate le am ca urmare a colaborarii cu prietenii acvaristi din UE, altele procurate la licitatiile internationale. Unele specii s-au dovedit a fi mai greu de intretinut (mai ales cand am avut de a face cu pui mici) si a fost nevoie de o reinnoire constanta a exemplarelor.
In general, este mult de lucru cu ei, dar satisfactia mentinerii speciei si perpetuarea ei e mai greu de exprimat in cuvinte.
Ca un rezultat al pasiunii pentru acesti pesti, am avut bucuria sa stiu ca anumite specii din colectia mea au ajuns (in forma pestilor vii sau icre) la colectionari din mai multe tari (Romania, Franta, Italia, Spania, Germania, Marea Britanie, Polonia, Rusia, SUA).
Imi mentin speranta ca si la noi in tara va creste constant numarul iubitorilor de killi, intrucat multa informatie referitoare la ei a devenit cu mult mai accesibila.
Cred ca filtrarea este insuficienta, precum si lumina
Synodontis njassae
Diferente colorit - masculi/femele

Aproape la toate speciile de killi masculii au un colorit foarte pronuntat, in timp ce la femele coloritul este cu mult mai slab sau aproape deloc.
Daca pe masculi ii deosebim usor dupa colorit, pe femele devine uneori aproape imposibil a le deosebi, mai ales daca fac parte din aceeasi specie (ex. Fundulopanchax sau Chromaphyosemion etc.)
De aceea este important sa nu se amestece in acelasi acvariu specii diferite, insa apropiate intre ele. De exemplu nu este nici-o problema a pune in acelasi acvariu Fundulopanchax gardneri nigerianus, Aphyosemion australe si Pseudepiplatys annulatus sau Aplocheilus lineatus deoarece se deosebesc vizibil, precum masculii asa si femelele. Insa devine o situatie inacceptabila sa fie pusi in acelasi acvariu Fundulopanchax gardneri nigerianus si Fundulopanchax gardneri mamfensis, deoarece fac parte din aceeasi specie, subspecii diferite, si femelele sunt practic asemanatoare, nemaiputand ulterior a le distinge.

O alta criozitate apare pentru multi atunci cand au pui mici, incep sa creasca si unii ar dori sa stie cati masculi si femele au in acvariu. Nu este un lucru tocmai usor, deoarece pana la o anumita perioada de timp si lungime a pestilor nu se pot diferentia cele doua sexe. In general puii incep a se colora (masculii) cand au atins cel putin 1,5 cm. La putine specii putem observa diferenta de sexe la o dimensiune mai mica.

Ca exemplu, mai jos am pus o schema a evolutiei puilor de Fundulopanchax gardneri nigerianus Makurdi, unde se poate observa clar, in urma unor analize atente, evolutia coloritului la ambele sexe. Desi masculul se poate diferentia putin de femela pe la 1,5 cm, totusi diferentierea clara se observa abia cand atinge 2-2,5 cm. Dupa ce si-au capatat coloritul in totalitate, chiar daca nu au atins marimea maxima (acesti pesti ating max. 6-7 cm), masculul si femela sunt gata de reproducere.


Si eu sunt la tara/ Ilfov si a fost un timp cand investeam enorm in solutii de tratare a apei, insa apoi am inteles ca banii si tot efortul nu meritau bagati in tot felul de solutii, ci in pesti compatibili cu apa pe care o am. Acum... fiecare decide cum vrea
Ce pesti vrei sa tii in acvariu?
Iti recomand speciile Aphanius (sunt frumosi, foarte vioi si printre cei mai rezistenti pesti). Se vor simti bine in apa ta de put. Ei au nevoie de apa dura si calcaroasa. Eu chiar adaug pietre de calcar in apa ca sa fie mai calcaroasa
 
Forum Index » Profile for Marko » Messages posted by Marko
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com