[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dchiper@gmail.com
Forum Index » Profile for dchiper@gmail.com » Messages posted by dchiper@gmail.com
Message
Hello
Si uite ca au trecut aprox 6 luni de cand am inceput proiectul si inca functioneaza (am pierdut doar un shrimp)
Ca si update am cumparat cu skimmer bouble magus QQ (care isi face treaba destul de bine ) am mai adaugat 1L Matrix, schimbul de apa il fac cam la 1-1,2 saptamani aprox 20 L apa, de cateva zile folosesc si NOPOX de la RedSea. Sare folosesc de la AquaForest.

Analizele la apa (facute cu testlab Marine) sunt urmatorele:
ph: 7.6-7.8
kh: 8
NH4: 0.05
NO2: 0.1
Cu: NEDETECTABIL
O2: 8
NO3: 10
PO4: 0.05
SI02: 1
Ca: 600
Mg: 1080

Saptamana viitoare ar trebui sa vina un lot de corali care l-am comandat de la ne

1 x Coral Anthelia sp. (M56F)
1 x Caulastrea furcata - Frag - M (M53F)
2 x Coral Acropora sp. Frag Green (M637)
1 x Corali Montipora cu polipi rosii (M63F)
1 x Corali Zoanthus sp. Blue FRAG (M23F)

Din analizele mele, Ca, e foarte mare, dar nu prea am ce face, (folosesc apa osmozata) dar in zona noastra (campia turzii) apa este foarte dura. ce imi recomandati ? oare vor rezista noile achizitii?
Inainte de ai baga in acvariu cu ce ar trebui sa ii curat sau dezinfectez ????
Salutare

Voi cum va face-ti programul la iluminat? cat timp lumina si cat timp moonlight ?

ms
oooo 10x si skimmer era pe lista mai lunga de "shoping"
Salut

echiparea e urmatoarea:
Capacul acvariului contine sistemul de iluminare tip LED compus din (12 leduri x 2 W albe si 6 leduri x 2 W actinic blue), doua ventilatoare pentru racirea componentelor electronice si deschidere pentru alimente

Sistemul de filtrare intern compus din 4 camere pentru: Skimmer PS 200, burete, 2 litri de mediu filtrant de inalta performanta sera siporax Professional, incalzitor sera 100 W, UV-C clarifier 5 W cu ballast si sera feed pump STP 1000

In viitorul apropiat vreau sa cumpar o pompa de valuri noua jebao RW 4.
Deocamdata in afara de testerul de salinitate nu am nimica. am comandat de la ne ceva teste pentru acvariu.
ieri am schimbat aprx 25 l de apa (osmozata)

Avand in vedere ca am 2 srimps ceva melci si 1 stea de mare, nu are trebui sa mai cumpar ceva CUC ? nu sunt putini ce am ?
am modificat.

scuze
Dragi prieteni,

Dupa ce am inceput in primavara sa caut si sa invat cat mai multe despre acvariu marin, dupa ce am convis-o pe sotia mea sa-mi dea spatiu pentru sump, dupa ce am definitivat bugetul de materiale, dupa ce am facut graficul Gannt de executie, dupa ce am vrut sa incep sa fac achizitia de scule si echipamente pentru acvariu, am gasit pe olx un acvariu mai mic de 130 L gata echipat (un sera Aqua cube 130, echipat cu lampa cu led-uri, sump, pompa recirculare, pompa valuri, lampa UV, corali piatra vie, pesti... cemai tot acvariul functional).

M-am decis sa il achizitionez (vreau sa spun ca distanta dintre mine si vanzator este de aprox 60 km). M-am inbarcat cu 10 galeti de 15 litri cu doi baietii dupa mine sa ma ajute, toata logistica necesara. De atunci a trecut 1 saptamana, nu am vrut sa postez pana acum pentru ca am vrut sa vad cum se prezinta la 1 saptamana de la cumparare (daca nu decedeaza nimeni).
Dupa cateva cercetari pe net, in acvariul meu, sunt urmatorele vietati nu le-am gasit pe toate, poate ma ajutati voi la cateva:

corali:
BUBBLEGUM RICORDIA
Corali Chalice
Corali Montipora
Corali Parazoanthus
Anemona Entacmea Quadricolor
Hammer Coral Branched Euphyllia

pesti:
2 Crevete Lysmata Amboinensis
1 Archaster Typicus
2 Amphiprion Ocellaris
1 Chrysiptera Parasema
1 Zebrasoma Flavescens
1 Nemateleotris Decora
1 Valenciennea Puellaris


o sa atasez si cateva poze. Va rog sa-mi spune-ti impresii, sugestii si reclamatii. Va multumesc din suflet.

image
image
image
image


Salut


ma intereseaza tot pachetul. te rog un PM cu contactul tau.

multumesc
Salut

Ma intereseaz? sump. Un pre? pls
Salut

In primul rand vreau sa salut pe toata lumea de pe aici. va urmaresc de ceva vreme dar acum am cateva intrebari si as vrea sa ma ajutati.

sunt un novice in acvariile marine, de 2-3 zile citesc pe forumuri si incerc sa invat.
Am un nou proiect care as vrea sa il finalizez pana la inceputul lunii Iunie (un acvariu marin ). Am sa incep sa va spun ce echipamente am deja cumparate si ce as vrea sa cumpar:

echipamente existente:
-Acvariu 248 L
http://www.pro-aquarium.ro/magazin/apa-dulce/acvariu-complet-246-litri-led-ea-120/
filtru extern
- http://pepika.ro/filtru-extern-tetratec-ex-700-PSOF160208-PRF13501--p179194.html?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link

echipamente ce vreau sa le cumpar:


-skimmer
http://www.happypets.ro/3022-jbl-topclean-ii-4014162601964.html

-osmoza
https://www.nevertebrate.ro/Instalatie-de-Osmoza-Inversa-Aquili-190-lzi

-pompa valuri
https://www.nevertebrate.ro/Pompa-valuri-KORALIA-EVO-3200

- lampa
va rog sa ma ajutati

- piatra vie
va rog sa ma ajutati

- corali
va rog sa ma ajutati

daca mai este ceva va rog din suflet sa ma ajutati. Vreau sa iasa un acvariu frumos
 
Forum Index » Profile for dchiper@gmail.com » Messages posted by dchiper@gmail.com
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com