[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Printzu
Forum Index » Profile for Printzu » Messages posted by Printzu
Message
se poate inchide . multumesc
update la pesti: 20 lei toti sau 6 lei bucata
adriancalotescu wrote:Ai un PM de la mine.


nu am primit
pret nou la pesti :35 lei la pachet sau 7 lei bucata
pret nou la pesti: 40 lei toti sau 8 lei bucata
Acvariul:
-70x45x50 cm (Lxlxh) lateralele din sticla de 8mm si fundul din 10 mm (sticla este float cumparata de la swiss glass si acvariul a fost lipit de mine impreuna cu un prieten) - pret 50 ron
- fauna : 6 leeri (3 masculi si 3 femele)- pret 50 roni la pachet sau 10 roni bucata;
- filtru : AquaEl fan3 pret 10 roni
- incalzitor :AquaEl pret 5 lei sau la pachet cu filtrul pt 12 lei
- lumina : capac home made prevazut cu 8 neoane de 18 W; se da impreuna cu neoanele si electronica si bonus 3 prize cu temporizator mecanice (capacul este prevazut ca neoanele sa se aprinda 3+3+2); pret 30 roni

Alte accesorii
-filtru Hagen Fluval 4 plus folosit aprox 1 luna (pana mi-am dat seama ca jetul e prea puternic si deranja pestii) -pret 50 roni
- 2 buturugi ; pret 12 roni amandoua sau 8 roni bucata

poze

Bonusuri
Pentru cine cumpara bazinul la pretul afisat are de ales intre pietris si/sau plante moca (in functie de disponibilitate)

Pt alte detalii nu ezitati sa intrebati.Tot ce este in functiune in acvariu nu se da pana nu se dau pestii.
s-a dat.
Salut. Am un ozelot care s-a facut prea mare si vreau sa-l dau. 15 lei (accept si schimburi cu alte plante).
Stiu de parghia aia , doar ca am observat ca filtrul e un pic mai zgomotos daca tin parghia mai inchisa, ca sa zic asa (adica la debit mai mic). Eram interesat daca se poate si altfel. Multumesc pt raspunsuri. Daca mai are si altcineva idei/pareri le citesc , cu placere.
Salutari. Stiti daca se poate regla debitul unui filtru (am un fluval 4 plus) prin varierea tensiunii de alimentare ? Ma intereseaza daca se poate modifica turatia motorasului. Multumesc
Va salut...Am si eu o problema cu algele si va cer un sfat. Detalii tehnice:
acvariu 70x45x50
substrat sera flordepot+jbl AquaBasis si pietris pe deasupra
plante echinodorusi (ozelot, 2xosiris,elodeea, valisernia, o tufa de Hygrophila polysperma, o tufa de Rotala rotundifolia)
lumina:8 neoane de 18W (tld 830 si fluora) , iluminare cam 10 ore/zi cu program (prize programabile), toate neoanele stau aprinse cam 4 ore/zi, in rest combinatii.
Am si o 'jucarie' CO2 (Cel de la Tetra-care daca tot am pomenit nu e cine stie ce).
Acvariu a stat cam 2 sapt gol dupa care am bagat 2 ancistrusi mai maricei, si acu o sapt am bagat si 4 mici (sa se certe cu algele). Algele au aparut acu vreo 2 sapt si arata ca in poze

http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=444

Filtru am Fluval 4 plus , apa o schimb la 1 sapt cam 30% (nu folosesc decat sera Aqutan ca si chimicale) iar testele de apa (am jbl Easy Test 5in1) sunt toate unde zice pe poza ca e ok. So...care e problema?Si eventual solutia. Va multumesc si sarbatori fericite
s-au dat.
Salut. Am 16 tetrazoni de dat (baieti si fete), ii am de vreo 8 luni , au cam 4-5 cm. Ii dau la schimb pe plante , sau , daca ii vrea cineva si nu are plante de dat, pentru fabuloasa suma de 1,5 lei per pestan (daca ii vrea cineva pe toti ofer discount ). Bfta
Mersi de sfat...deja am luat fluvalul am constatat ca mediile de filtrare la fluval sunt mai mari decat la filtrul de la tetra.
Salut. Am vazut la un pet acest filtru si vreau sa stiu daca il are careva (sau l-a avut) ce parere are despre el. Momentan am un Aquael fan3 (pt 130 litri) si vreau sa-mi fac un upgrade la filtru; oscilez intre tetratec si un fluval 4 plus. Mltumesc
mai ai melci?
Eu am gasit in Obor o folie subtire (tot albastra) care nu se lipeste cu nimic. Doar se umezeste un pic geamul (pe exterior )si folia adera la suprafata umeda. Sa ai doar grija sa scoti bulele de aer constiincios daca o sa se vada fundalul asa ca in acvariul din imagine. Daca o sa ai fundalul plantat , nu-i asa bai daca iti mai ramane o bula doua de aer, ca nu o sa se vada. Din cate imi aduc aminte foita respectiva era cam 5 ron metrul, si are latimea de 50 cm. Bafta
Am ca filtru intern un AquaEl Fan 3. https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10001&storeId=10001&productId=10511&langId=1000&parent_category_rn=10586

Cum se observa din poza, in partea de sus a filtrului exista o supapa unde se poate atasa un tub pentru oxigenarea apei (cine are filtrul stie la ce ma refer) . In loc de aer nu poate fi folosit ca difuzor de CO2? Ochiometric mi se pare ca "amesteca " destul de bine apa cu CO2.
vezi http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=2424
Mai ai aquarelle?ma intereseaza 1 bucata
 
Forum Index » Profile for Printzu » Messages posted by Printzu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com