[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: zax3303
Forum Index » Profile for zax3303 » Messages posted by zax3303
Message
Salut, in mod sigur, da. Voi folosi intr-un final doua Eheim Ecco Pro 300. Suplimentar ma gandesc sa adaug si unul intern care sa ajute putin la filtrarea mecanica.
Da, in plan este si relocarea filtrului in acvariul cel nou. Drept urmare, ma gandeam ca operatiunea de transfer poate fi asimilata unui schimb de apa, mai ales ca acvariul pe care il am acum nu va mai fi functional ulterior.
)))

Punem sare si rezolvam. Dar intrebarea tot ramane. Vreun moderator online sa mute topic la apa dulce?
Salut, am rezolvat. Multumesc
Salut, am in plan un upgrade de la 120 la 350 litri. Apa dulce, plante easy.

Intrebarea este: acvariul nou sa il ciclez de la zero, sau pot "muta" apa din cel pe care il am acum si doar completez diferenta cu apa normala, deci populare cu pesti din prima zi?

Cumpar lampa pentru acvariu (plante easy) de 150 cm.
Cumpar pietre Seiryu
Fara zgarieturi, de preferinta 150(160)x50x50
Salut, ma gandesc sa imi fac un acvariu cu dimensiunile de 150x50x50 cm. Ce grosime ar trebui sa aiba sticla ca sa nu am probleme? 8, 10 sau 12 mm?
Sticla float sau ultra clear?
Salut, cumpar dozator lichide pentru acvariu.
Salut, ce pietre se pot pune intr-un acvariu populat cu neoni si rasbora harlequin?
[quote=criss.z]Ce volum are acvariul si ce pesti ai in el? Sfatul de mai sus se aplica neaparat, se strange prea multa mizerie si substante nocive intr-o luna pentru a le putea diminua semnificativ intr-un schimb de apa![/quote]

120l, 15 vivipari, doi cory si doi carasi
Silviu Man wrote:Pai ... ti-am mai scris si eu si colegii pe celalalt topic : schimb de apa de minim 25% pe saptamina.
De ce te miri ca ai apa galbena daca sta acolo o luna?!


cred ca mi-a scapat raspunsul asta
stiam ca daca am filtru extern ii pot lasa linistiti o luna de zile.
ok, incerc si asa

Salut, apa din acvariu are o tenta galbuie. In rest, apa este clara, analizele sunt bune.
Care poate fi cauza? Apa o schimb 30% la fiecare 3-4 saptamani.
adrian09 wrote:daca faci reglajul de debit din robineti ,sa reglezi doar din AUT sa lasi IN-ul la maxim....


fiind spatiul mic, cu in-ul la maxim - pestii nu vor fi trasi spre filtru? ma refer la curentii ce se pot forma...
Da, am deja filtrul extern de care spuneam. Se pare ca ma apuc de bricolat
Da, alternative sunt destule. Dar, cat timp am deja un filtru, ma gandeam ca reusesc sa il folosesc in setupul amintit.
Salut, ma gandesc la un nano de 30 de litri, la care sa vin cu un filtru extern (eheim ecco pro 300) cu posibilitatea de reglare a debitului (debit maxim 750 l/h). Ce ziceti? Este prea mult acest filtru pentru acvariul respectiv?
Cumpar canistra Eheim Ecco Pro 300, cod Eheim 7600020
Salut, in ultimele doua saptamani m-am intalnit cu ceea ce se numeste "mucegaiul pestilor" - am avut doi platy cu aceasta boala. Desi am incercat tratament cu verde de malachit (i-am transferat intr-un acvariu carantina), amandoi au murit. Care ar putea fi cauza? Singura modificare adusa acvariului a fost adaugarea unui filtru extern...poate avea legatura sau este doar o coincidenta? Si daca este coincidenta, care ar putea fi cauza bolii?
 
Forum Index » Profile for zax3303 » Messages posted by zax3303
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com