[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: crialex
Forum Index » Profile for crialex » Messages posted by crialex
Message
Poza2
Donez 10 pesti colorati in Bucuresti. Ii puteti vedea in poze. Relatii la 0760118098.
Bubble Magnus Curve 7
Achizitionat in februarie 2019
Functioneaza impecabil
Estetic 10/10

Pret 800 LEI.

Locatie: Bucuresti



Dragute pozele. Totusi atentie la mandarin, pare foarte firav, si nu ai nici prea multa piatra. Pare cam condamnat acolo...
Am eu una ca si noua. 100ron.
Super! Bafta!
Imi aduc si acum aminte cat mi
l am dorit pe Saly la un moment dat. Din pacate ieseanul care il avea atunci era un tip foarte neserios.
Atentie la candy, daca anthelia blue se extinde...e pa pa!
Gingia arata foarte bine, nu sunt semne de boala. Era si greu de crezut sa fie vorba despre o boala dupa 2 luni in acvariu fara nici o problema. Parerea mea este sa o lasi in acelasi loc si sa ai rabdare.
Verifica si parametrii apei. Pe langa acest lucru fa un schimb de apa de 20-30% si o sa fie bine!
Nu imi dau seama deloc din poza...a inceput sa se restrana/moara gingia eupylliei? Adauga niste poze mai focusate/claare.
Coincidenta face ca in acest moment sa nu fi singurul care are probleme din cauza eupyliilor. Eu incerc sa ma zbat sa le salvez pe ale mele de brown jelly & (R)TN.
O cauza dupa mine, ar fi un nivel foarte mare al Po4. Deci prima miscare ar fi sa scazi nivelul po4. Vezi daca se schimba ceva dupa ce ai adaugat phos guardul.
Din poze nu imi dau seama, dar ar mai putea fi o necroza de tesut sau brown jelly, asa cum am eu.
In cazul acesta trb sa te misti f repede pt ca altfel o pierzi in cateva zile.
Spune ne de cand ai eupyllia in acvariu?
( Am remacat ca la o anumita perioada unele specii de eupyl scau scofarsite 1-2 zile, apoi isi revin spectaculos)

Nu stiu cum sa incep sincer si nici cum sa ambalez frumos ce vreau sa spun...dar consider ca ce vrei sa faci este o mare CRIMÃ!

Curiozitatea mare este daca ai mai avut pana acum acvariu marin sau macar sa ne spui de unde te ai documentat in aceasta perioada?

Te rugam sa ne spui valorile actuale/parametrii ale bazinului tau in acest moment, dupa doar 3 saptamani?

Care crezi ca va fi impactul pt biotop dupa ce vei baga brusc atatea nevertebrate? Cate crezi ca vor rezista avand in vedere ca unele sunt f sensibile la anumite valori?
De ce te ai gandit sa introduci atat de multe vietati in acvariu?

Cati copepozi ai in acvariu dupa 3 saptamani?
De unde iei pereche de mandarini?
Ce ar fi daca ti as spune ca un singur mandarin se introduce intr un bazin matur dupa abia 8-12 luni?
Stiai ca unei perechi de mandarini ii trebuie un acvariu cel putin dublu ca al tau, full la modul aglomerat de piatra vie?

Pentru a te ajuta sa nu omori inutil animalutele, sa nu iti risipesti aiurea banii si.mai important pentru a te bucura tu insuti de acvariu...as vrea te rog sa ne raspunzi...




Cred ca nu inteleg bine...abia ai dat drumul la ciclare si maine deja o sa bagi primele vietuitoare?

In alta ordine de idei, chiar daca ai facut o ciclare de 4 sapt, ai de gand sa bagi atatea vietuitoare dintr un foc? ( si nu orice vietuitoare)

Apoi sapt viitoare vrei sa bagi o pereche de nemo si !!!! Pereche de mandarini...? (Avand in vedere ca nu esti inca sigur daca ai piatra destula)

Vizual prea mult nisip, prea putine pietre si acelea parca aranjate nu prea fericit... Nu imi dau bine socotelile bine dar din poza ta, pari departe de 23.kg. Nu stiu ce fel d pietre sunt acelea daca cantaresc atat.

Te rugam sa ne dai informatii mai complete...pt ta ca altfel Reef Police :))




Schimb/Donez Bio Rolls Ciclat. Accept fragulete de corali. Ideal pt. Bucuresti
Vand Maternitate JBL.
Material plastic.
Beneficiaza de ventuze
Luata de noua, am utilizat-o doar 2 saptamani in acvariu marin.

https://www.jbl.de/en/products/detail/5078/jbl-babyhome-pro-air

Pret 20 de lei.

Detalii PM
Scot la Vanzare:

Skimmer Tunze 9004. Folosit 1,7 luni. Functioneaza Perfect. Pret 400Ron

Pompa Valuri Hydor 1600. Tinuta ca back-up. Folosita extrem de putin. Este ca noua. Pret 100 Ron

Surface Skimmer skim Eheim 350. Folosita foarte putin. Pret 90Ron. Recomandat pt sistemele All in One.

Donez in Buc Chaetomorpha & Xenia!

Detalii PM
Dragut...dar parca prea mult nisip...
O solutie buna!
Ai mei cred ca au capatat rezistenta...si la valori minime sunt prolifici
In partea de ardeal...exista din informatiile mele 3 magazine online specialziate si in apa sarata 1. Oradea 2. Baia Mare 3. Brasov(echipamente, accesorii). Dintre acestea doar 1 stiu ca are si magazin fizic, respectiv cel din Baia Mare.
Nu exista pe piata vreun xenicid...Solutia este doar...1. Cosit cu o lama de barbierit ascutita 2. raschetata zona de baza, apoi 3. zona se da cu pila pana nu mai ramane absolut nici o urma mov.
Solutie brutala 100% eficienta si rapida este ca piatra vie pe care creste sa fie omorata in apa cu otet cu tot cu xenia in 2 reprize.
Daca pietrele sunt lipite intre ele, cum ai tu...este mult mai greu... nu m am confruntat.
Sunt un fan al pulsing xenia cu tot cu pacatele ei.
Apropo daca vrea cineva xenia...donez.

 
Forum Index » Profile for crialex » Messages posted by crialex
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com