[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Rundas
Forum Index » Profile for Rundas » Messages posted by Rundas
Message
Salutare. Nu mai deschid alt topic...
Ieri am schimbat apa si am facut curat, ca de obicei.
Azi am observat ca mancarea a prins un puf... nu stiu cum sa-i zic. Sper sa se poata vedea in poze. Nu am schimbat nimic, pestoii par a fi bine (mai am 3, un ancistrus si 2 sanitari, carasii i-am crescut si deh... am nepoti... )
Suprapopulat nici vorba, nu am schimbat nimic la acvariu. Doar ca am schimbat apa la ceva mai mult ca de obicei. O schimbam saptamanal. Acum, sa fi trecut vreo 3.

Aveti idee ce poate sa fie????

image

image

image

image

image



Vad ca ceilalti nu prezinta niciun simptom. Sunt OK. Mai am unul ochios ?i unul burtos.
Am schimbat apa.
Totusi, celui alb ii pot face ceva sa-i atenuez soarta?

Specificatiile acvariului au ramas aceleasi de 2 ani:

Acvariu Eheim 180 l brut

Filtrare:
- filtru intern Eheim
- filtru extern JBL e901 plin cu Siporax si JBL MicroMec, vreo 4,2 l de material filtrant bio
- prefiltru SunSun

Iluminare originala 2 neoane

Racire: home made, 4 ventilatoare de 92 mm conectate la un JBL CoolControl

Plante: anubias

Populatie:
- 3 carasi
- 1 ancistrus
- 3 cory
Multumesc. M-am apucat deja
Adevarul este ca l-am cam neglijat vreo doua saptamani
Mda... se racaie de pietris.
De ieri am observat ca se agita foarte rau. I-a cazut si o bucata din coada. Nu am idee ce sa fac. Daca mai e ceva ceva de facut...
Nu am nici acvariu de carantina.
Cine ma poate ajuta?
Era plin de alge. Prietenele mele. Inclusiv BBA. De vreun an nu prea le-am mai aprins lumina in acvariu si vad ca au mai disparut.

In rest nu am mai facut absolut nimic la acvariu. Schimburi de apa si curat la o saptamana (uneori si la mai mult) si atat.
Salutare si bine v-am regasit dupa ceva ceva absenta din partea mea.

La doi ani dupa videoclipul din primul post. Daaaaa, stiu ca pare un deja vu dar zau ca e filmat azi
PS: cel auriu cu ochii bulbucati este cel negru din primul video




Referitor la articol, ma incadrez la amaratii fara CO2

Schimburile de apa nu le fac dese. Odata pe saptamana.
Easycarbo bag zilnic cate 5 ml.
Nu am SAE. Dar nu stiu daca se impaca bine cu caraseii.

In rest.... nimic din acel articol nu as mai putea face
Ceva melci care sa consume BBA exista?
Silviu Man wrote:Rundas, eu nu te-am sfatuit, mi-am spus parerea si m-am referit la ce as face eu. Acvariul se indreapta (daca nu a ajuns deja) spre "point of no return" cind, fara masuri radicale
nu il mai aduci inapoi. Eu asta cred si imi cer scuze daca sunt mai direct. Sunt prea multe probleme adunate la un loc incit numai schimbarile in toate planurile te pot ajuta. Repet,
este o opinie personala, poate alti colegi pot sa te ajute cu solutii mai simple si mai aplicate. Asadar, imi mentin opinia de mai sus ca o posibila "foaie de parcurs" pentru salvarea
acvariului. Consider ca toate impreuna pot functiona, nu una sau alta, aplicate pe rind. Scuze daca am fost prea narativ.

LE Mentiunea legata de fertilizare se leaga de cea care face referire la replantare. Idem pentru CO2.


A nuuuu dragul meu. Stai linistit cu scuzele. Doamne fereste, discutam de ceva timp si te stiu.
Ti-am scris alea pe acolo ca, nemaintrand de ceva vreme, am avut impresia ca imi confunzi borcanul meu cu nu stiu ce nava spatialia cu CO2, fertilizatori, alea alea

EDIT. M-am uitat la linkul tau. deci BBA este pana la urma. Ofofofffff...
Silviu Man wrote:Doneaza carasii si baga SAE, CAE, Amano, RCS, Spiral si Oto. Schimburi dese de apa si o mai buna circulatie a apei. Curata des tot ce inseamna bureti si sticla.
Pune lumina la 6 ore pe zi, sub 0,5 w/l, ca la orice strat-up. Regleaza CO2 la un nivel maxim dar sub limita afectarii vietuitoarelor. Nu mai fertiliza doua saptamini
(cu orice risc pentru plante) apoi cresti fertilizarea de la 50% din doza recomandata la 100% in urmatoarele doua saptamini, folosind o gama mai larga de fertilizanti si din
fiecare cite 20-30% din doza saptaminala recomandata (de ex. Masterline I + II, Ferropol, Kalium si un fertilizant universal) ca sa eviti excesul de nutrienti in orice directie
fara sa induci o carenta dar cu un aport suplimentar de fier si potasiu. Adauga niste plante stem, cu crestere rapida si/sau plante plutitoare care utilizeaza masiv si rapid
nutrientii din apa. Un black-out de 48-72 de ore, inainte de a face schimbarile, ar ajuta. Nu in ultimul rind: fara nici o bucatica de frunza sau mincare pentru pesti plutind
prin apa sau stind pe substrat ori lipit de prefiltru.

PS Chestia de pe capac este un exemplu bun : are capacitatea de a se curata pe toate partile fara sa aiba nevoie de black-out!


Silviu, Lumina este de 7 ore/zi, in doua reprize.
CO2 nu am.
Fertilizare nu am facut niciodata. In afara de cele doua anubias nici ca am pus altceva. Dar, s-au dezvoltat foarte frumos, zic eu.
Fruze sau mancare plutind... nici gand!!

Schimbari in acvariu nu am mai facut. Cum il stii de luni de zile, asa a ramas.

Pana mea, habar nu am ce naiba are de se dezvolta minunea asta de alga. Chiar, ce nazbatie de alga este??

Voi inchide aerul, cum a spus colegul oviwankenobi
Mai prin luna august asa, postam pe topicul colegului adrian09 problema mea cu algele. Daca-i BBA, GSA, ESP, TIR... dracu sa le ia.

Situatia s-a inrautatit. Easycarbo... fix pix.

Revin cu poze proaspete si va rog sa-mi mai dati ceva idei.

PS. Chestia de deasupra acvariului, de pe capac, nu se pune

image
image
image
image
image
image
image
image
L-am pus in filtru pe tot. Nu am stat sa pun in mod egal. S-a scurs el printre Siporax.
Nu am niste teste de apa din pacate. Dar Ia?i eu maine.
Am schimbat 50% din apa. Sunt la capitolul curatat filtre. Bacteriile cum considerati c? este mai bine, toate in filtru l extern, toate in apa sau fifti fifti?
Da Silviu. A sosit la ora 16:30. Acum am ajuns si eu acasa. Am luat niste Bacto clean bio. Fac un schimb de apa succint si pun bacteriile.
Deocamdata sunt plecat sa caut o pompa pe baterii. Sa iau un UPC acum nu rezolv nimic ca este gol.

Vorbeam cu nevasta-mea si vom lua un generator.
Eu am 3 carasi de cca 7-8 cm, 3 cory si un ansistrus. Asta in vreo 150 l.
Ce sa spun ca se invart 10 de la Enel c? electronii turbati pe aici pe strada si habar nu au ce se intampla. Asta de vreo doua ore. Cica pe la 16 estimeaza. Dar nu au g?sit cauza
Cu deciclarea acvariului cum stau?
Cred ca cel mai aproape zoomania este la Lujerului. Eu locuiesc la Parcul Carol. Mai degrab? sa incerc la maxipet mihai bravu
 
Forum Index » Profile for Rundas » Messages posted by Rundas
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com