[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: MihaiF
Forum Index » Profile for MihaiF » Messages posted by MihaiF
Message
multumesc , spre surprinderea mea nu au fost asa incantati de ele . Eu am crezut ca.fiind.hrana vie vor fi inebuniti , dar nu. Au mancat asa ... cu rezerve . Cred ca neonii le plac mai mult .
de spalat si marunti inteleg , dar cum se scoate mizeria din ele ?
o intrebare : pot sa dau scalarilor râme culese din padure ( zic eu care nu sunt pline de chimicale )
deja am 15 neoni omorati , faza comica ii ca pe aia care erau de dimensiuni mai mici , nici nu i-am mai gasit prin bazin ,nici macar bucati din ei.
asa banuiesc si eu ca altfel , daca ar fi fost ceva cu apa ar fi murit melcii si oto ( se stie ca astea sunt cele mai sensibile ) .
multumesc de raspuns.
dupa ce ii aleg pe cei 2 mai frumosi restul de 4 ii dau ? Ca nu ii pot tine pe toti 6 . Mai am in bazin inca 5 scalari adulti.
Acum o chestie comica sau nu.
De vreo luna a inceput ca in fiecare zi sa " moara " cate un neon. Nu scalar , nu rednose , nu ancistrus , nu oto. Doar neoni . Tare mi se pare o moarte asa... selectiva . Din lipsa de timp nu am facut teste de apa . Azi am vazut scalarul cel mare cu jumatate de neon in gura , arata asa comic , nu am reusit sa fac poza. Ce parere aveti , ii rezolva scalarii sau mor din alt motiv si apoi scalarii ii papa ?
am doua intrebari :

1. ca sa am doi pesti adulti frumosi la final , cati pui ar fi bine sa cumpar ? ( asta daca voi gasi )
2. tu dai pestii cand vrei sa faci altceva ? pe mine nu prea ma lasa inima ca , cumva dupa ce au stat la mine inbazin 4,5,6 ani parca imi este mila sa ii dU . Nu te atasezi de ei ?
iti mulrumesc
Salut , cum as putea face si eu rost de asa scalari ? sunt f interesat . Preturile pe la nevertebrate sunt cam dezarmante si pestii f f mici.
@ alinutz80 , orice ajutor cu sfaturi este bine venit . M-am tot gandit la severumi dar chestia este ca am deja 5 scalari si deja sunt multi pesti in bazin . Plus ca severumi ar trebui sa pun minim 2 . Pe pestii care ii am de mult nu ii dau ca imi sunt dragi. Deci am hotarat ca Staniol va fi inlocuit cu alti 2 scalari frumosi. Vreau ceva deosebit , cum ar fi Mancapuru Super Red sau Rio Nanay. Asa ceva as vrea sa pun 2 bucati. Insa am nevoie de informatii , nu stiu unde sa gasesc... preturile pe nevertebrate pt 2 pesti de acestia sunt un pic dezarmante .
de unde sunt acesti scalari superbi ? Doresc si eu asa ceva .
foarte frumos bazin !
@ alinutz , repet daca va reusi sa imi faca din treaba la metenanta un singur peste cred ca voi fi fericit .
Cred ca m-am decis , voi pune severum dar cum am o intrebare sa pun unul sau doi ? SI inca una sa fie pui sau sa incerc sa cumpar mai mari?
P.S. daca vor fi killeri de vegetatie nu ma supar , setapul acesta nu mai are multe
cam asa arata acum . Sa nu radeti
o sa primiti cand ajung de la cabi acasa . Sa stiti ca mi-a fost dor de voi . Nu am mai fost activ pe aici ca nu prea am mai avut timp
ocean wrote:Hm, severum cu plantele acelea nu as crede


salut , vreau sa introduc un singur peste daca poate sa rupa si sa manance cat abia razbesc eu sa tai la mentenanta cu o foarfeca atunci cred ca ii dau si salar .
In alta ordine de idei cu ceilalti colegi de acvariu se va intelege ?
Trebuie sa ii dau si ceva hrana vegetala sau se va servi el din bazin ?
Salut , dupa ceva ani , bazinul mai exista , sigur mai degradat dar inca substratul mai merge. Unul dintre cei trei scalari a murit saptamana trecuta la varsta de 7 ani. Am fost putin suparat dar asta e viata. Murim noi....ce sa mai zicem de pesti.
In urma cu 2 ani am mai introdus in bazin 3 scalari. Asa ca in bazin am acum 5 scalari ceva neoni , 2 ancistrusi si 2 otto.
In locul scalarului pierdut m-am gandit sa introduc un altul ca sa fie echipa completa .
Dar apoi m-am gandit la ceva nou. Daca as pune un severum ? Cum ar fi ? Dintre americani nu am avut decat scalari si discusi , deci asa ceva ar fi provocare . Se impaca cu neonii ?
revin in topic cu alta intrebare . Ce fel de aquascape ar merge cu acest peste ?
multumesc
Salut , nu am mai fost activ pe aici in ultima vreme , acum ma intorc si am nevoie de un pic de ajutor. Cine imi poate spune ce peste este acesta ?
 
Forum Index » Profile for MihaiF » Messages posted by MihaiF
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com