[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Message
Da, le cresc afara.
Nu stiu despre compusii din sulf despre care zici.
Important pentru mine e sa am rosii vara, ceea ce se intampla.
De obicei vara mananc la greu salata greceasca: rosii, telemea/cas, ceapa, masline, busuioc. Yummie.
Eu rup toti lastarii laterali pe care-i face planta, care apar pe langa frunze. Las planta sa fie un singur fir. Vezi sa-i lasi un varf plantei, sa aibe de unde sa creasca, sa nu i-l rupi si pe ala.
Daca raman lastarii aia, practic planta devine ca o tufa, cu tulpini subtiri si cu rosii mai mici.
Daca lasi un singur fir, devine si tulpina mai groasa, si face si rosii mai mari.
Eu rup lastarii aia chiar daca au flori pe ele. Ca daca ajung sa creasca, nici nu mai am loc sa intru printre randurile de rosii.
Cam o data pe saptamana fac operatiunea asta, ca ajung sa dea repede noi lastari.

Iar vara eu mai fac stropiri preventive pentru mana cu zeama bordeleza. Mai ales cand sunt calduri mari si mai si ploua sunt sanse mari sa se maneze. Pur si simplu planta se usuca si rosiile se strica pe planta.
Pun si eu in fiecare an rosii si castraveti, direct in pamant.
Le pun cam in saptamanile 2-3 din mai.
Nu ma chinui sa-mi fac singur rasadurile.
E un nene in piata la Otopeni care are rasaduri meseriase.
Apropos, nu copilesti rosiile? Vad niste lastari marisori pe acolo.
Colegul Marko a pus de cateva ori anunturi de vanzare. Avea si numar de telefon.
Suna-l poate gasesti la el.

Contact pe PM sau
0723345318 - Marcel
Prima data am crezut ca-i un dulap chestia aia.
Daca asa de mare e capacul, is curios cum arata acvariul.
Spor.
Mai tai din el. Il iei cu flexul la 1/3 din inaltime.
Faye wrote:Mi-e mila de pesti deja. Trag de mine sa le schimb apa o data pe an. M-am lenevit rau, nu mai am tragere de inima.

Cel mai simplu cand nu ai timp de acvariu si vrei sa-ti bagi cat mai rar mainile prin el il populezi cu cativa neoni, cativa cory si cativa creveti amano, melci, sa fie sub-populat, il umpli cu anubias, un filtru bun.
Merge singur nu ai treaba. Mai schimbi ceva apa cand te plictisesti prin casa.
Si eu am avut dilema asta daca sa renunt sau nu, din lipsa de timp. Dar in configuratia de mai sus merge singur.
In acte e Shiba Inu. Doar ca a crescut mai mare decat sunt cei din rasa lui.
Ca dimensiuni este intre Akita si Shiba Inu.
Probabil e corcit, dar pentru noi nu conteaza.
Am si pisica si caine, da-s animale de curte. Din cand in cand le mai iau prin casa.
Pisica leneveste toata ziua, iar cand i se face foame vine si miauna la usa. Mananca si apoi dispare.
Cainele cand ne vede ca iesim pe afara e numai dupa noi, mai ales dupa copii.
Se vede pe el ca se bucura ca ne vede.
Si daca-i pun de mancare si suntem pe afara nu mananca imediat, ci dupa ce se joaca cu noi.
Ca sa nu mai zic ca pisica nu a artat niciun interes fata de acvariu.
Asa ca ... n-as da cainele pe pisica in veci.
In sfarsit am si eu pe cineva in familie care sta minute in sir si se holbeaza la pesti:
image
Au zis bine colegii mai sus ce ai gresit.
Mirosul este de la amoniac, care n-ar trebui sa existe intr-un acvariu, daca e ciclat.
Ca sa reusesti sa-i tii in viata, macar pe unii din ei fa schimburi dese de apa cam 3 saptamani (40% la 1-2 zile doar cu apa care a stat 24h).
Mancare da-le foarte putina la 2-3 zile.
Te rog eu, nu mai pune poze.
Momentan n-am bani de marine.
Arata super bine.
Da, la mall.
Dar daca au aici trebuie sa aibe si prin alte magazine Animax.
Tetra glow le zice.
Ziceau unii la un moment dat ca ar avea la Coralis. Si parca i-am vazut acu cateva luni la Animax in Balotesti.
Daca tot pui corabie, eu as pune si pestii aia colorati artificial, aia de toate culorile, nu mai stiu cum ii cheama.
Au priza la copii.
Nu fac misto, vorbesc foarte serios.
opincarul wrote:Am o vaga impresie ca cineva a uitat din nou sa-si ia medicamentele si umbla prin sat cu chilotii peste pantalon, urland ca el e Supermen

Este si film, nu stiu daca l-ati vazut: Superman vs. Batman.
Spoiler: Batman si-o cam ia.
dan.pavelescu wrote:E din 2019.. stie cineva daca mai exista magazinul respectiv si unde se afla mai precis?

Eu treceam destul de des pe la Obor in urma cu ceva ani, dar nu-mi aduc aminte sa fi vazut un magazin cu pesti acolo, ii stiam doar pe aia din piata.
E 'old school' mosul.
Da, pe vremea aia (anii 90) cumparam pesti de la un acvarist. Ma duceam la el acasa, avea o camera plina de rasteluri cu acvarii, toate fara substrat, fara plante, cu niste filtre improvizate.
Si visam ca atunci cand o sa cresc mare, o sa-mi fac si eu asa o camera.
Am avut creveti cu Rasbora. N-au fost probleme.
'Zburau' crevetii pe langa ei si nici nu-i bagau in seama.
Am vazut acvariul ala acu vreo 3-4 ani cred. Arata foarte bine. Am impresia ca apartinea de un restaurant din Mall.
Cred ca acum cu perioada pandemiei, din cauza ca a stat restaurantul inchis nu au vrut sa mai bage / nu au mai avut bani sa plateasca intretinerea acvariului.
 
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com