[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: run4you
Forum Index » Profile for run4you » Messages posted by run4you
Message
Buna ziua.
Ce poate sa aiba pestele din poza la fund? Este ceva rosu. Mentionez ca aseara nu avea nimic iar dimineata a aparut chestia asta. Acvariul este de 54L plantat cu filtru si incalzitor. Temperatura apei este de 25-26C. Testele de apa au iesit in limitele normale. Pestele este acuma separat dar nu stiu ce tratament sa aplic.


Multumesc.
Buna ziua. Nu mai deschid alt topic. Ce este chestia aia alba transparenta aproape de suprafata apei? Sunt cumva icre de zebra?. Multumesc.
Buna ziua. Am facut testul de amoniac intr-un laborator specializat. Rezultat 0.
Multumesc pentru raspuns. Oricum vreau sa-mi schimb acvariul cu unul mai mare de 64l de la Diversa usor curb. Am reusit sa fac o poza cu pacientul si asa zisul vierme intestinal. Daca stie cineva ce este si ce fel de tratament pot sa aplica. Acuma fac un tratament fara medicamente cu sare neagra dizolvata cu apa distilata si turnat peste mancarea lor. Sper sa ajute. Multumesc.
Buna ziua.
Revin cu rezultate apa:
-ph 6.8
-kh 6
-gh >10d
-no2 0
- no3 10
test facut cu mini lab de la Dennerle

Un alt test jbl separat ph si no2:
-ph 6.8
-no2 0,05-0,1


Astea sunt rezultatele apei dupa 1 saptamana si 1 zi de la schimb.

Multumesc.
Salut. Cred ca este vorba de un parazit intestinal sau vierme. Excrementele pestelui sunt ca un fir de ata transparent. Am inceput un tratament cu Turbo Parakil ( cred ca este o cersiune de verde de malachit) cu jumatate din doza recomandata si nu mai mult de 2 ore. Acum pestele este mai bine. Trebuie cumva repetat tratamentul? Daca da la cate zile? Multumesc.
Multumesc de raspuns. Apa o las dupa ce o trec prin cana cu filtru 24h. Filtrul de la cana se schimba cand imi indica afisajul cred ca odata la 3 saptamani sau 1 luna. Ceilalti pesti sunt bine numai femela asta are o problema. Am cumparat astazi mai multe teste de apa. Pot sa incerc un tratament pentru acest peste?Cum si cu ce solutie? Multumesc.
Multumesc pentru raspuns. Posibil sa ai dreptate nu este asa mare variatia ph-ului. Testul il fac cu o solutie care se inverzeste iar culoarea este de 6.7-6.8. O sa incerc sa inlocuiesc castelul cu un lemn special. Pe ambalajul castelului scria ca este dintr-o rasina speciala si nu este toxic pentru pesti. Filtrarea apei prin cana o fac deoarece apa la noi contine mult clor si am observant ca dupa trecerea prin cana apa chiar este foarte buna la gus si de 2 ani ud cu ea florile si sunt super ok. O sa cumpar un filtru mai performant. Acuma nu stiu sigur daca pestele este bolnav sau nu.
Buna ziua. Am un acvariu de 25l in care traiesc 4 zebre , 3 gupy(2 femele si un mascul) si 2 melci. Plantele sunt naturale.Acvariul a fost ciclat cu bacterii are filtru cu aerator, incalzitor - temperatura apei este setata la 24-26. Am si o butelie de CO2 cu difuzor pentru plante.Ph-ul apei se incadreaza intre 6-7,5. La fiecare schimb de apa folosesc solutie de la TETRA pentru apa. Apa folosita este de la robinet dar trece mai intai prin filtru de cana BRITA. Una dintre femelel gupy a si facut doua randuri de pui odata unul si odata 11. Acuma am o problema cu femela mai tanara. De ceva vreme sta retrasa intr-un castel majoritatea timpului si mai iese sa mai manance cate ceva iar apoi iar dispare. Nu este prea activa si am observat ca se mai scarpina de substrat si de obiectele din acvariu. Nu foarte des dar o face. Adevarul este ca o mai fugareste si o zebra dar nu tot timpul. Vreau sa stiu daca este bolnava si ce boala poate sa aiba si ce tratament sa aplic. Nu vreau sa o fac dupa ureche sa omor pestele.Daca nu este bolnava este super. Va multumesc pentru raspuns.
 
Forum Index » Profile for run4you » Messages posted by run4you
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com