[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Monique
Forum Index » Profile for Monique » Messages posted by Monique
Message
am rezolvat. merci
am rezolvat. multumesc
Donez 6 calistusi, astept cereri.
Buna,

Donez un scalar, mascul, varsta aproximativ 2 ani.
Este un exemplar foarte frumos; din pacate o sa renunt la acvariu si trebuie sa-l "marit".

Merci
Schimburile de apa le fac cam la 5 zile- o saptamana si schimb cam 40l apa. Sa fie asta problema? Stiu ca schimburile de apa ar trebui sa fie mai dese dar exact in perioada cu pricina (aprox 2 sapt) nu prea am mai avut timp sa fac 2 schimburi de apa pe saptamana. Iar in ultima perioada nu am facut tratamente medicamentoase.
Salutare,
am o mica nelamurire si sper sa gasesc un raspuns cu ajutorul vostru. Am avut 3 pomaceea si in decurs de 2 saptamani au murit, pe rand dar cochilia a ramas intacta, nu e gaurita sau exfoliata (deci aciditatea apei zic eu ca e ok). Erau maturi, aproximativ 9luni-1an. Ii am de cand erau mici si au crescut in acelasi mediu, fara schimbari. Nu au depus niciodata.
Alte probleme nu am intalnit in ultima perioada, mai am o pereche de scalari care depun non-stop si cativa rasbora, un corry si un ancistrus; capacitatea acvariului e de 140l (filtru intern AquaEl, fan2, substrat de nisip si ca plante: anubias, criptocoryne si marsilea).
Care ar putea fii problema??
Merci.
a murit cory asa ca nu mai are rost nici un sfat...
Va multumes oricum
Salutare!
Am un cory care de 4 zile inoata dezorganizat si face tumbe. Si mai este ceva ce nu inteleg, il tot vad cu burta in sus stand pe substrat dar peste un timp isi revine, mai inoata putin, sta normal apoi iar e cu burat in sus.
Totul a inceput cand a sarit din acvariu si a cazut pe un colt (interior) al capacului....nu stiu cat a stat asa dar a sarit singur inapoi.
Stie cineva ce are si ce sa-i fac?
Suspensii in apa???? Nu inteleg.
Acvariu de 144l, lumina 2 neoane Philips TLD 830, respectiv 840; filtru Aqua El fan2, substrat de nisip; alte plante anubias, marsilea si o criptocorina, 2 buturugi, pesti: o pereche de scalari, 2 coridoras, 3 ancistrusi si 5 rasbora.
ok, merci mult, cred ca o sa incerc si cu cladophora.
Da e interesant dar cred ca o sa am aceeasi problema cu cladophora cum am si cu microsorium, si anume aduna mizerie si cand vreau sa-l aspir - chiar si prin scuturare- se cam rupe.
Si inca ceva - stiu ca, creste extrem de greu, asa e?
Va multumesc, am rezolvat!
Va multumesc ca vreti sa ma scapati de ei dar deja am promis la 2-3 persoane. Cand se mai inmultesc va anunt
Iti pot da eu niste pomaceea, cam 15-20 dar ancistrusi nu am.
Merge la schimb cu anubias?
O sa ma interesez sa vad cum arata. Buturuga am, si zic eu ca e frumoasa.
Merci.
Ce planta ar merge in combinatie cu anubias???? Dar nu vreau muschi Java sau microsorium (am pus un topic nou la schimburi cu microsorium ). Mai am si marsilea dar asta e neutra zic eu.
Stiu asta dar din neatentie si obisnuinta ca majoritatea sunt din Bucuresti nu am bagat de seama.
nu stiam ca nu esti din bucuresti
Dau la schimb microsorium pentru anubias (dar nu puiuti) sau ceva asemanator cu anubias.
Nu am muschi java dar am Microzorium, mult mai frumos si mai interesant ca java. Eu as vrea in schimb, daca ai, anubias.
 
Forum Index » Profile for Monique » Messages posted by Monique
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com