[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Razvan87
Forum Index » Profile for Razvan87 » Messages posted by Razvan87
Message
Buna ziua,
V am l?sat mesaj privat.
Salutare,
Doneaz? cineva pesti din subiect ? M? deplasez oriunde in Bucure?ti !
Mul?umesc
Salut.
Ii mai donezi ?
Salut.
Din ceea ce ai descris mai sus, pare a fi boala gris. Poate sa apara din cauza stresului, din cate am inteles si suprapopularea acvariului si poate fi tratata prin cresterea temperaturii apei la 29-30 grade, neon-ul stins si eventual baktopur direct (eu cu cele trei metode am scapat de gris).
Inainte de toate, ar trebui sa te asiguri ca e vb de boala asta si nu de altceva.
Succes
Salut, as vrea eu niste anubias . Mai ai ? Ms
Salutare. Mai ai ceva plante ?
Am inteles.
Daca totusi aleg varianta cu pompa si piatra este vreun dezavantaj sau aduc ceva negativ pestilor ?
Hmm.. De ce spui ca nu e necesara acea pompa de aer ?
Vreau sa pun acea piatra (ce elimina bule) insa imi trebuie pompa pt asta. In acelasi timp daca am pompa si piatra as scoate filtrul ce in prezent imi scoate bulele in schimb nu imi valureste apa satisfacator
Salutare. Doresc sa achizitionez o pompa de aer pt acvariul meu (30L). Recomandari ?
Multumesc.
2 conconius, 3 zebre, 2 guppy (femela/mascul), 2 molly si 3 neoni intr un acvariu de 30L.
Multumesc pt. raspuns.
Voi verifica cees ce mi ai transmis. Ma ingrijoreaza cei doi molly pt care ii am si o femela guppy. Conconius nu, zebrele nu, neoni nu... Ciudat
De sus
Am urmarit in cand in cand pestii si molly, guppy mai stau pe la suprafata luand o gura de aer... Acest lucru m a determinat sa mut pozitia filtrului si sa renunt la bule in schimbul valuririi apei.
Sper sa se vada cum trebuie
Salutare,
Am revenit pe aici cu o noua intrebare. Pentru o buna oxigenare a apei credeti ca este suficienta aceasta valurire a apei ?
Am schimbat pozitia filtrului, pana acum aveam doar bule emise prinn furtun dar nu si "valurile" apei.
Mda. Eu nu stiu ce sa zic. Probabil cei mai experimentati de pe acest forum te pot ajuta cu alte sfaturi/recomandari.
Salut Bogdan.
Am intampinat si eu probleme cu grisul pt care a trebuit sa moara cativa pesti. Am urmat un tratament care l am aflat pe acest forum. Am cumparat de la Animax 8 pastile baktopur (cca 30 lei) si am tinut acest tratament timp de 3 zile. Zilnic Pastila pusa in acvariu temperatura apei consyant la 29-30° si schimbarea apei aprox 20? si in toata aceasta perioada neonul acvariului stins.
In momentul in care am inceput tratamentul aveam doi pesti (neon si guppy) ce aveau gris dar la sf. Tratamentului nu mai aveau nmk.
Tot aici am aflat ca aparitia grisului este un factor important daca bazinul este suprapopulat, pestii fiind stresati.
Detin acvariu 30l, neon 14w, substrat nisip/pietris, plante naturale cu 2 molly, 2 conconius, 3 neoni si 3 guppy.
Succes !
Multumesc.
O sa vad ce varianta aleg, ori ciclarea rapida a acvariului sau acoperirea totala a acvariului pt ca sambata plec pt o saptamana si imi e teama sa nu i gasesc morti
Mai mult decat atat apa a prins si un miros de balta. Pe net am citit ca acvariul si ar fi pierdut ciclarea si trebuie luat de la capat intreg procesul de ciclare. Credeti ca asta e singura solutie ? Totusi n as face asta din cauza pestilor (imi d frica sa nu moara)
Multumesc pt raspunsuri.
Pt inceput o sa incerc varianta cu lumina neonului mai putin si sa mai schimb din apa maine/poimaine..
 
Forum Index » Profile for Razvan87 » Messages posted by Razvan87
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com