[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: NDumitrascu
Forum Index » Profile for NDumitrascu » Messages posted by NDumitrascu
Message
Donez 2 pleco(unul are 32cm,iar celalalt 16 cm) si 2 Hoplo(15 cm ambii)

Nr-0752708909
Cumpar acvariu intre 300-400L,cu sau fara capac.
De preferat ca pestele sa fie sub 1 an.
Bai cu albastru de metil si/sau metronidazol.Poti incerca si cu pad-uri(chestii d-alea cu care se demacheaza femeile) sa le inmoi in solitie si sa le tamponezi zona afectata.Mancarea lor trebuie sa fie bogata in vitamine si minerale(sa nu le pui vitamine in apa ca nu le vor absorbi) si cu concentratie proteica de peste 40%.
S-a rezolvat!Acum pestele luceste ca un diamant in bataia soarelui si incepe incet,incet sa-si recapete culoarea.Problema cred ca s-a datorat temperaturii ridicate din acvariu.Am achizitionat un cooler si se pare ca a dat roade.
Imi cer scuze,Silviu!Am dat edit acum.Nitritii sunt 0,dar exista fluctuatii de nitrati.
Salutari!Am 2 carasi,iar unul din ei a inceput sa se decoloreze.Culoarea lui rosie aprinsa a inceput sa paleasca,iar capul i s-a decolorat in proportie de 60%(e alb) si astazi am vazut ca i s-a rupt si aripioara de pe spate,e despicata pe mijloc.Decolorarea a inceput de la inceputul lui august,dar cum pestele era vioi si nu dadea semne de boala nu am acordat prea multa importanta .Acvariul e ciclat,nitratii nu au fost niciodata 0,dar nici prea mari incat sa le pun sanatatea in pericol.Alimentatia lor e diversificata,cuprinzand 7 feluri diferite de mancare procesata(Sera,Enjoy si Aqua Gold),rame(crescute de mine) si mazare.

Edit:Acvariu 112l,2 filtre(claro 1000 si eheim pickup 160 dat pe mediu),schimb saptamanal de apa in proportie de 40-50%,iluminare 12 ore pe zi(asta de curand,inainte era 8 ore),e bare bottom,are 7 locatari(2 carasi coada de voal de 10 luni si 5 corydoras aeneus de 3-4cm).
Apa este de la sursa locala,fara clor si nitrati.Nu folosesc solutii de conditionare.
Pestii sunt vioi si nu dau semne ca ar fi bolnavi.Celalat caras e rosu aprins ca intotdeauna.

Va multumesc!
 
Forum Index » Profile for NDumitrascu » Messages posted by NDumitrascu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com