[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: atache2000
Forum Index » Profile for atache2000 » Messages posted by atache2000
Message
B-dul Preciziei nr 10 D
https://www.google.com/maps/place/Strada+Preciziei+10,+Bucure%C8%99ti/@44.4308954,25.9921016,3a,88.2y,7.27h,83.91t/data=!3m6!1e1!3m4!1sBJZWesPxc6Cw3VUNh4RxkQ!2e0!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x40b200fc778a4e81:0x40f8bc01c163b09e!8m2!3d44.431187!4d25.9944926[url]
Multumesc pentru Nr. de telefon ,am fost si am incarcat-o iar domnul Romica un om de tot respectul ,in butelia mea intra defapt 6Kg CO2 ce facea 15ron si nu vroia sa ia 20ron pe motiv ca face doar 15 mai rar asa ceva.
Salutare ,are cineva un Nr. de telefon de la centrul de incarcare CO2 Preciziei (langa CocaCola)?
Si daca stiti cat costa o revizie cu incarcare la o butelie de 10kg?
Mersi stiam topicul dar nu il citisem tot ,este bun de rasfoit are informatii bune.
Multumesc,am gasit si eu acele articole si le-am facut o baie in apa cu sare neiodata acum sa vedem cum se comporta.
Nu stiu ce sa fac cu acvariul sa nu ramana infectat in continuare.
Apa o combin osmoza cu apa de robinet trecuta prin filtrele dinaintea membranei de osmoza.
Se pare ca ai mei creveti au Vorticella ,daca stiti un tratament si cauzele as fi foarte recunoscator
Humbert wrote:@atache2000, scuze ca am poluat topicul

Nu este nici o problema chiar ma bucura aceste discutii ,legat de parametri mei ma gandeam sa pun si CRS SI CBS in acels acvariu si de aceea am scazut parametri pentru a se obisnui Red Sakura cu valorile pentru CRS .
Apa o am de osmoza,o sa pun niste apa de la robinet sa mai cresc valorile putin.
Am observat la creveti ca au piceoarele cam de un alb mat ca si cum ar fi o inflamatie ,a-ti mai intalnit aceasta problema, sa fie ceva paraziti?
Crevetele din filmare a murit in acea pozitie parca a paralizat.
GH-4
KH-1
PH-6.7
Mancare am vreo 12 feluri speciala pentru creveti dar nu au apetit la banana sau spanac oparit nici nu se uita.
https://www.youtube.com/watch?v=r1YW6_nY-L8[youtube]
Am si eu o problema cu Red Sakura pe care i-am cumparat acum 2 saptamani ,au inceput sa moara cate unul pe zi de cateva zile .
In general sunt vioi dar nu prea mananca mancarea pe care o pun in acvariu ,mai mult cigulesc de pe decor si geamuri.
Apa in care au venit ei avea un TDS de 335 eu in acvariu am TDS 160-170(osmoza) dar am facut aclimatizare lunga pana sa ii bag in acvariu si aproape o saptamana jumate nu au avut nimic.
Care credeti ca poate sa fie cauza deceselor?
Da au ajuns foarte repede (nici 24 de ore ) si sunt superbe multumesc inca o data.
Multumesc Silviu pentru plante si pentru efortul de a le expedia in alta localitate.
Nu am osmoza si nici nu am fonduri pentru asa investitie.
Referitor la cresterea TDS in acvariul mic nu stiu care sa fie cauza ,acel acvariu este populat doar de RCS si 2 Amano si este destul de bine plantat ,cauze ar putea sa fie fertilizanti (PPS-Pro si Trace Mix) 3ml/54l si mancarea pre multa ne consumata de creveti.
Multumesc Silviu pentru link-uri ,foarte interesante.
Asa este un TDS prea mic nu este bun dar la mine este cam mare ajunge la 370 in acvariul cu creveti si nu cred ca este ok.
In 2 zile am TDS in crestere de la 298 la 365 in acvariu mic si de la 245 la 298 in acvariu mare .
Din exemplele date de Dan (multumesc) reiese ca o crestere de 100ppm ar fi ok de la schimb la schimb ,acum trebuie sa gasesc o solutie sa scad TDS-ul apei pentru schimb .
Macar pentru declorare il iau daca mai scade si TDS atunci este OK.
Pe filtrul SUNSUN am si un prefiltru SUNSUN in care am pus si un strat de perlon dar tot am incarcatura biologica .
Acvariul are 100x40x65 Lxlxh ,aseara am facut un schimb de apa de 50% si astazi am TDS 245(310 innainte) in acvariu mare si TDS 298(377 innainte) in acvariu mic.
Am vazut prin Hornbach un set de filtre pentru apa potabila si zice ca scade cantitatea de clor cu 80% ,ma gandeam sa iau unul pentru declorare sa nu mai bag solutii (KOALA citisem ca are asa ceva ) si poate scade si TDS-ul la apa de la retea .
Eu am in 200l net :
1-rasbora brigittae 50buc
2-rummy nose tetras 20buc
3-otto 8buc
4-cory pygmaeus 10buc
5-sewellia lineolata 3buc
6-Amano 6buc
7-RCS vreo 50buc
8-nerite snail 10buc
Am un SUNSUN703 si un JBL 701 dar tot am particole in suspensie TDS 310 ph 6.3 kh6 gh7
OK TDS 180 am si eu la retea si nu am osmoza iar in apa bag doar solutia de declorare de la JBL si fertilizanti Masterline ,acum daca tu zici ca de la 140 ajungi la 400 insemna ca la mine este ok cu 300 si 370.
De curiozitate ce vietati ai in acvariu?
Are si temperatura si l-am lasat putin pana sa citesc .
Dar de ce este diferenta asa de mare intre apa de retea cu care fac schimburile si cea din acvarii?
Crezi ca este ok TDS 300 pentru creveti ,am creveti RCS dar de vreo 2 luni nu am mai vazut femele cu oua .
Am ph 6.8-7 KH6 GH7 si acum TDS 377 sa fie astea o cauza?
Pana acum 2 luni aveam aditie de CO2 cu un ph de 6.5 dar am mutat instalatia la acvariul mare sa fie asta o cauza?
 
Forum Index » Profile for atache2000 » Messages posted by atache2000
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com