[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Alex_acv
Forum Index » Profile for Alex_acv » Messages posted by Alex_acv
Message
Buna ziua,
Sunt interesat, am lasat un mesaj privat. va multumesc.
Salutare, caut urm?toarele piese sh pentru un filtru extern Tetra ex700
- ?evile de in+out ?i sorb
- rotor
- robine?i

Doar în Bucure?ti ?i Ilfov.
Daca cineva mai are ?i alte piese de rezerv? a?tept un mesaj.
Mul?umesc anticipat.
Salut, daca mai este valabila donatia lasa-mi te rog un numar de tel.
Multumesc anticiapt. O zi frumoasa!
Salut, daca nu ma insel acelea sunt radacini... sau nu ne referim la aceleasi "mustati"!
image
Sper te ajuta poza, pentru explicatie.
In cazul in care nu te referi la acest lucru, te rog sa pui o poza cat mai clara cu "mustatile albe".

Salut dragi iubitori de animale,
Am vazut cu intarziere din pacate postul, pe viitor va recomand cu mare caldura, sa apelati la Fundatia Visul Luanei, din Bucuresti.
Au o echipa destul de bine pregatita si foarte multi voluntari. In ultimul an, am vazut foarte multe animalute salvate, tratate si eliberate de ei.
Ape limpezi tuturor!
E perfect cu mancare pentru broscute (au in Animax), asta a functionat si la mine. Mai poti sa incerci os de sepie... are mult calciu (gasesti in petshop la mancare pentru pasari). Dar incearca si cu vegetale... dovlecel, castravete, mazare, o sa vezi ca se cam strang repede pe ele.
Dar in general cam asta e problema... carenta de calciu.
Ceva nu functioneaza pentru ei in acvariul tau. Duritatea apei posibil?
Ei sunt papaciosi, obisnuiti sa mananca tot ce e in plus ...
Poti sa-i educi, arunca pastilute de mancare pentru sanitari, care cad pe fund. O bucata de castravete/dovlecel/banana, fiarta max 1-2 min. Eu le pun cand fierbe apa...si le las pana nu mai stau la suprafata (dovleceii si castravetii, fara coaje).
Ma anunti daca li se albeste carapacea.... e posibil sa ai ph-ul diferente de ph.
Sistem de siguranta, pune plasa de tantati peste nuca de cocos si poti sa prinzi si niste muschi pe ea, sau muta nuca de cocos in alt acvariu, 3-4 zile alaturi de mama pana enclozea.
In rest se bat cu algele ...
Multumesc frumos Costin! Plantele au ajuns in acvariu, mai mult de jumatate le dau mai departe!
Ne auzim cand te apuci de plantat!
Salut! Pomaceea iti pot oferi eu, mai ales ca suntem vecini.
Daca imi poti da cateva (2-3) fire din fiecare e perfect. Sunt crescute cu co2?
Stabilim pentru pentru maine o intalnire. Lasa-mi te rog un nr de tel in privat.
O seara frumoasa.
La multi ani tuturor!
Mihaita, nu iti recomand sa ti in bol pesti.
In primul rand pentru pesti pana la 5 cm -> 1,5 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un neon [4 cm] are nevoie de 1,5x4=6 litri). Deci din start e supra populat.
Ce tip de filtrare folosesti? Viviparii se inmultesc foarte repede.... deci ori iti iei acvariu mai mare...ori mai donezi.
Pentru acvariu de 30-40 l incepe cu ciclarea apei.
Iti recomand sa citesti cat mai mult in sectiunea: http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/1.page
Succes la un acvariu mai mere!
Se poate inchide! Scalarii au fost donati lui sleifer_dh.
La multi ani si ape limpezi!
Pestisorii inca sunt disponibili.
Rog ca doritorii sa trimita cateva detalii cu acvariul in care doresc sa-i cazeze.
Pestisorii se doneaza nu se vand.... mai ales nu se vand mai departe!
Multumesc anticipat!
Salut,
Eu am melci pomaceea, la inceput am avut aceasta problema. Totul se rezolva cu rabdare, ai un dezechilibru in acvariu. Incearca sa schimbi apa constant, carenta de calciu este principala lor problema in cazul tau. Eu am rezolvat asta cu mancare de weekend/concediu pentru broscute/pesti. Cauta o chestie alba gen jumatate de sfera/cerc. Am spart bucata si am dozat zilnic cateva bucatele....in maxim cateva zile o sa observi o inbunatatire. Nu uita de schimburile de apa constante.
plus spirulina ajuta la hranirea lor....extra bonus.
Inca este valabil.
Salut,
Un simplu search pe google te ajuta http://aquaticmag.com/aquarium-plants/bolbitis-heudelotii-caresheet/#1446779216971-f7b1dbb8-fd34


Sper sa iti fie de folos!
Salutare,
Am primit 2 masculi de scalar acum ceva timp, pentru un acvariu de 300l, Nu am reusit sa le iau/fac nici acum perechi.... Prefer sa-i donez decat sa ramana singuri.
Unul este Pterophyllum scalare red long fin - mare, aprox 4-5 cm;
al doilea este Pterophyllum Altum Peruensis - aprox 3 cm


Caraselul il am de anul trecut luat de pui pentru un acvariu de 80l, este foarte energic.
Crassius auratus black telescop. - http://www.nevertebrate.ro/Crassius-auratus-black-telescop
Pestii se ridica din zona metroului Dristor.

Pentru mai multe detalii privat.
Am avut placerea sa il cunosc aseara pe Ovidiu, un om iubitor de aninale pana la cer si chiar dupa! Am primit multi ancistrusi pentru toate acvariile plantate! Plus o femela imensa de xifo! Acomodarea lor a fost extrem de rapida, femela este alergata de toti masculi...cealalta femela parca nici nu exista ). Iti foarte multumesc Ovidiu! Un om deosebit!
Vand solutii Easu Life

4xEasy Life Filter Medium - flacon 250 ml - 10 lei/buc,
4xEasy Life Voogle - flacon 250 ml - 10 lei/buc,
3xEasy Life Ferro - flacon 250 ml - 10 lei/buc,
2xEasy Life Filter Medium flacon 500ml - 20 lei/buc,
Majoritatea expira in decembrie 2017 / ianuarie 2008
Nu doresc sa schimb, pretul este fix.
Alex
Iti multumesc foarte mult Catalin! A fost o placere sa pescuim creveti impreuna.
Iti trimit maine cateva filmulete cu acomodarea lor.
Inca sunt in agitatie sa colonizeze tot!
Toti au ajuns un intregi! Datorita tie am acum mancare pentru jumatate de an!
 
Forum Index » Profile for Alex_acv » Messages posted by Alex_acv
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com