[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Florin82
Forum Index » Profile for Florin82 » Messages posted by Florin82
Message
Nu pune inca pestii. Lasa acvariul sa se cicleze. Material filtrant nu ai deloc in in filtru in afara de carbune activ? Pune si cateva poze. Nu te grabi.
Eu am 60l si tin decat un betta cu un melc. Am zis initial sa iau neoni dar am zis ca un betta e destul. E in largul lui.
Deci cel mai bine ar prima data sa iau neonii. Oricum nu pot sa bag deodata 8 pesti. Am sa ii împart pe grupe de timp. Prima data iau 4 si dupa cateva zile înca 4. Abia la sfarsit o sa iau beta.
Am un acvariu de 60L startat de o luna si ceva. Ma gandesc sa bag in el un mascul betta impreuna cu 6 sau 8 neoni. Stiti cumva daca sunt compatibili?
Acvariul are o luna si cateva zile vechime. Ceata a disparut din apa. Am o problema. Nu stiu ce pesti sa iau. Am trecut ieri pe la un pest shop (ZooCenter) si i-am spus angajatului ca am un acvariu de 60L. A zis ca pot baga 20 de pesti in 60L. Desigur ca nu ma iau dupa el. Eu ma gandeam la un peste Betta Splendens Halfmoon impreuna cu 6 sau 8 neoni. Cred ca sunt compatibili.
Tocmai ma uit acum pe un site si am vazut ca ar trebui cat mai jos si sub out. Asta ca toata coloana de co2 sa fie imprastiata in acvariu.
Care ar fi pozitia cea mai buna pentru amplasarea difuzorului CO2 in acvariu? Pe partea cu in sau out?
Tot nu scap de ceata din apa. Am sa ma opresc cu schimburile de apa si astept pana se cicleaza. Sau sa nu mai folosesc apa de osmoza in perioada de ciclare. Sa completez cu apa decat ce se evapora.
Acum am schimbat 30% din apa (respect ce indica aplicatia Tropica). Rizomul de anubias s-a înmuiat si mirosa urat. Am inlaturat partea afectata si l-am atasat din nou de mopan.
A aparut un fel de ceata in apa. Azi am sa si fac schimbul de apa.
Acvariul are 2 saptamani. Nu am pus deocamdata pesti, melci sau creveti. Inca nu stiu ce sa pun. Singura problema ar fi cu Anubias Barteri var. Nana. Pare ca se topeste. In schimb Alternanthera reineckii Lila creste ca nebuna. Rotala indica si-a revenit. Staurogyne Repens creste si ea frumos. Cred ca Anubias este ceva mai sensibila in perioada de ciclare. Ar mai fi puful alb de pe mopan.
Eu as prinde de mopan cu fire un anubias.
Ai uitat de substrat.
Pe mancarea de peste a aparut un puf alb. Astazi are o saptamana.
Florin82 wrote:image

Punctele albe sunt mancare de peste.
Am crescut temperatura la 25 grade poate ajuta la ciclarea acvariului.
image
Acum am schimbat 15l de apa (retea + osmoza). Singura problema este ar fi cu Rotala Indica. Cateva se usuca. Fertilizez in fiecare dimineata macro si micro(2ml +2ml). Am schimbat si perlonul.
Deci combinatia ideala ar fi 50%-50%. Asta fara sa mai folosesc deloc saruri?
Ziua 3. Am schimbat 50% din apa cu apa de osmoza. Am adaugat saruri de remineralizare. Ce procentaj sa folosesc pentru apa de osmoza impreuna cu apa de robinet? Un 85% apa osmoza cu 15% apa retea ar fi bine? Fertilizez cu Masterline 1 si 2(micro si macro). La schimbul de apa folosesc Easy Medium Filter. Miercuri viitoare se face o saptamana si trebuie sa schimb perlonul. Plus ca as vrea sa mai adaug ceva material filtrant. Si neaparat sa rezolv cu co2.
 
Forum Index » Profile for Florin82 » Messages posted by Florin82
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com