[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: adrian09
Forum Index » Profile for adrian09 » Messages posted by adrian09
Message
cauta tu o fisa de analiza simai vorbim
apa la retea fara Cl... nu cred... toti distribuitorii de apa de retea utilizeaza Cl pentru tratarea apei. Ai apa filtrata, adica ai baterie de filtre la alimentarea cu apa? ma refer la alimentarea cu apa in casa

Testele acelea nu sunt asa bune... cu ele vezi doar daca apar schimbari Majore poti sa spui, in chimia apei

ia cauta tu o fisa de analiza a apei de la distribuitorul vostru si compara testele

la testele 5 sau 6 in unul; erorile sunt destul de mari
cum a spus Faye... nu are rostsa o iei de la capat, fa schimbarile la filtrare, schimburile de apa si ai rabdare.... cum spunem noi, cum am facut si eu la inceput, pestii acestia sunt pesti de sacruficiu, cu ei ai sa inveti..si ar fii bine sa incepi sa citesti.. si incepe de aici.

Intri pe "coltul incepatorului " apoi la "Inceputul-primul acvariu" ... este bine explicat...o sa iti dai seama de greselile care l-ai facut si , dupa sfaturi, ai sa vezi cum iti aduci bazinul la ceea ce trebuie sa fie
asa cum a spus coegul

ocean wrote:NO3 -(nitratii) nu are cum sa fie 0 doar daca bazinul nu iti este ciclat. Zero trebuie sa-ti fie NH3, NH4 si NO2 amoniu, amoniac si nitriti. Acum am vazut ca esti cu bazinul in ciclare, deci repet atat timp cat NO3 e 0 acvariul inca nu e ciclat


nitratii nu cred ca poti sa ai sub 15... de fapt conteaza ce valori ai si in apa de la sursa de unde faci schimburile la bazin... mai ales si nitriti si nitrati la 0 este imposibil....
sa adaug ceva la cele spuse de colega Faye, ATENTIE la temperatura apei sa fie aproximativ egala cu cea din bazin,schimburile de apa de 25- 30% din volumul bazinului la 2 zile si apa tinuta la declorinat.Daca folosesti solutii de declorinare, si cu acelea este recomandat sa astepti vreo 2h pina sa introduci apa in bazin

filtrarea este viata bazinului, filtrare prea multa nu exista dar una insuficienta,aduce complicatii cu bazinul

Normal ar fi trebuit sa functioneze filtrul vechi impreuna cu cel nou macar 3 saptamani, nu 2 zile, acum e prea tarziu

Reluam ,

1 - PRINCIPAL , cum a spus colega ,suplimentarea mediilor filtrante din filtru. De preferat, matrix sau minisiporax
2- schimburi de apa la 2 zile , cate 25-30% cu apa declorinata si la temperatura
3- aspirare substrat la cel putin 2 schimburi de apa

Chiar daca faci toate acestea ca la carte, nu putem garanta ca pestii tai vor trai. In perioada de ciclare, chimia apei sufera mai multe schimbari care afecteaza sanatatea si imunitatea pestilor.De aceea se recomanda ca ciclarea sa nu fie facuta cu un bazn populat. Schimburile de apa mai dese, nu fac decat sa tina valorile apei la un nivel de supravietuire (sa spunem) a faunei
Multi dintre noi am trecut prin asta.... e greseala cel mai des intalnita la incepatori.
ok... nu ma pricep la tehnici de fotografiere , doar ca celelalte nu zgarie lentila de la ochelarii mei... ...am zis asa ca , am incercat si eu sa editez poze si cand dadeam contrastul mai puternic aveam un efect asemanator cu ce vad la ultima poza


no... greseala ta si a inca cativa colegi... daca ne invatati cu poze super, profesionale si cu bazinede sta mata in coada,...tre sa gasim si noi sa mai carcotim ceva... ma enerveaza cand nu pot sa carcotesc ceva...
pana la urma ce lampi ai pus?... doar curiozitate, stiu ca nu preaconteaza lumina daca nu ai plante.
paradoxx wrote:Diatomele pe pietre,respectiv pietrele cu culoarea aia data de alge, este unul din lucrurile pe care le iubesc f mult in acvaristica,asta e si motivul pt care imi plac cel mai mult hardscapeurile. Nu mai periati atata,nu mai spalati atata si lasati natura sa isi arate frumusetea ^^ asta e o chestie personala bineinteles,dar mereu imping oamenii in a nu mai face atatea chestii perfecte,un acvariu salbatic-looking e superb


asa spuneam si eu mai sus

foarte misto dar cred ca ai dat contrastul prea tare la ultima poza
daaa fain... dar ai 2 lampi sau mi se pare?
super fain...
mucusul ala alb este normal, o sa dispara
Faye, ce facusi mama....iti venii randul sa fii certata....eu nu te cert dar... iti spun... nu-i frumos sa uit de pesti... si de noi...
Bafta cu micutii si ai grija de ei asa cum ne-ai obisnuit...
cum sunt puii?
"De a doua zi incep sa se faca maro"... nu cred ca ar fi semn de topire dupa 2 zile... ar fii mult prea repede....cred ca este un puf maro, adica algele maro care apar in perioada ciclarii.. incearca sa vezi daca se curata planta
cred ca este asta


https://ro.erieaquariumsociety.com/807-diatoms-in-an-aquarium-how-to-fight.html
daca iti refaci instalatia, asa cum a spus narcis, sa fii atent la lungimea tuburilor. nu ai dat cotele bazinului dar la 120l cred ca ai undeva la 80 cm din cate am gasit....deci tuburile recomandate de Narcis nu pot fii montate pe capac (scuze narcis , nu te contrazic doar ca tuburile dr 90cm sunt prea lungi) Te sfatuiesc sa iei lungimea bazinului si cand cumperi neoanele, acestea sa fie mai scurte cu vreo 5 cm, sa ai loc pentru socluri, si fire...Eu unul as renunta la capac si as face o lampa suspendata, in cazul in care nu ai pesti curiosi cum e pe uscat... adica sa sara din bazin
La iluminatul clasic, asta cu neoane de care vrei tu, se calculeaza , aprox 1W/litru dar un 07W/litru e suficient pentru multe plante.Prea multa lumina aduce alge
Sa cauti tuburi cu o temperatura intre 6000-6500k si un CRY <90%. W-atii se aduna temperatura si CRY-ul nu se aduna
diatomele pe pietre sunt maro inchis care apar pe muchiile pietrelor .. in general? daca da... nu stiu ce efect au in bazin plantat dar , si la mine a aparut pe partea unde bate lumina direct pe piatra si, parca ai da un aspect natural
vezi "restart Fluval 34 litri"
La tine, la silviu , mihai,rodoselada....si mai sunt ...cel putin pe mine ma omorati... La mine o sa mai dureze pana ivoi face un aranjamentcat de catsau un bazin ok
are un zambet gales....
frumos exemplarul....imi place

dar parca ar merge niste bolovani, o anghila...

am vazut la cneva , intr-un bazin de 1000l avea 4 , avea si ciclide in el
mersi
 
Forum Index » Profile for adrian09 » Messages posted by adrian09
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com