[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alexdru
Forum Index » Profile for alexdru » Messages posted by alexdru
Message
Salutare!


As dori sa fac un filtru intern inspirat din seriile de filtre interne Fluval U. Am facut tot proiectul, urmeaza debitarea si lipirea pieselor; inainte de asta as dori sa obtin cateva pareri, daca se merita sau nu sa imi bat capul cu acest filtru. Eu cred ca ar functiona perfect, singurul dezavantaj fiind dimensiunea, este destul de mare(220mm inaltime, 140 mm latime si 60 mm grosime).
Mai jos este atasata o schita, sper sa intelegeti ce este acolo...


image
okay.. deci trebuie sa ma apuc de proiectarea acvariului. Sper ca un 35/70/ cu 30 cm grosime va fi bun.
Multumesc foarte mult pentru ajutor!
Am citit cateva articole despre acest procedeu, dar orice informatie in plus este bine venita!
Multumesc foarte mult!

koala wrote:

Acum am observat acest topic (deja am apucat sa-ti scriu, pe celalalt topic)... nu e o idee buna, te-as sfatui sa renunti.


Sunt putin incapatanat si nu voi renunta. Asta numai in cazul in care imi veti spune voi daca pestii de mici dimensiuni (2-3 cm) se vor simti confortabil.

koala wrote:- nu stiu cat va rezista lipitura facuta, cu silicon, pe stiplex...


asta voi afla si eu si o sa va impartasesc si voua.

koala wrote:- spatiul acela unde sta bazinul, in acea comoda de lemn/pal/whatever este impropriu... iti va fi imposibil sa umbli in el, iti va fi greu sa faci curatenie, iti va fi incomod la privit.
- ia in calcul problema legata de evaporare, condensare pe peretii comodei,
- ia in calcul ca latimea aia de 10 cm iti va face imposibila amenajarea unui decor oarecare... vei avea un bazin lung si ingust, unde plantele vor fi puse la rand (ca la cozile "de la carne", pe vremuri).


atunci voi da jos spatele comodei (este din mdf subtire de 2 mm) si voi scoate acvariul pe 3 sferturi in afara.
voi incerca sa fac doua insulite pe care le voi prinde de komatex pe undeva pe la 7cm respectiv 18 cm inaltime si doar acolo vor fi puse plante. probabil o insulita cu un copacel si una cu un micro-orasel "inghitit de ape", ambele acoperite cu moss.
Imi doresc foarte mult un acvariu bagat in mobila si pe cat posibil sa ramana ceva spatiu in fata lui pentru o telecomanda/portofel/o pereche de chei.. etc.

koala wrote:- nimeni n-a folosit chit de rosturi, asa ca nu cred sa primesti raspuns la intrebarea privitoare la decorul ala din polistiren. Personal, nu cred ca e o solutie buna... chitul ala "va trage" apa si se va inmuia, incepand sa se dizolve incet-incet. Cat de mult si cat de repede, o sa vedem la tine.


pe chit scrie impermeabil... acum asta voi afla si eu si bineinteles si voi.

koala wrote:Daca vrei sa te-apuci de acvaristica, incearca sa renunti la ideea aceasta si incearca un bazin cu dimensiuni "normale"...


Voi face unul la fel 35/70 dar cu grosimea de 30 cm dar asta mai tarziu, cand voi avea acces la materiale, pana atunci as vrea sa il duc pe acesta pana la bun sfarsit. Sunt curios ce va iesi si daca ma voi descurca.
Hei!

Eu deja mi-l imaginez cum ar arata la final. Asta nu inseamna ca va iesi la fel.
Multumirea nu tine numai de mine ci si de cei mici (2-3cm), care vor sta acolo. Daca se vor simti in largul lor, desi este foarte ingust, cu siguranta voi fi multumit de rezultate... pentru inceput. Cu timpul voi face unul mai "normal".
Salut tuturor!

Ma numesc Ovidiu Alexandru, sunt din Iasi, sunt un incepator in acvaristica si incerc sa imi construiesc un acvariu. Ce e drept, el este facut 35x70x10cm (stiu ca e foarte ingust dar am de gand sa caut pestisori ce nu cresc mai mult de 2-3 cm lungime) si voi avea nevoie de ajutorul pentru ce voi pune in el.

Multumesc foarte mult!
Liv wrote: E mult prea ingust - ar fi fost bine macar 30 cm latime.
La 70 cm lungime komatexul s-ar putea indoi prea mult si sa nu reziste lipiturile.

Komatexul este de 19 mm grosime. El rezista foarte bine la grosimea de 10 cm; dar daca il faceam de 20 - 30 cm atunci aparea acea burta si cu siguranta lipiturile nu ar mai fi fost sigure.
Pentru siguranta lipiturilor am facut un sant in komatex adanc de 7 mm si lat de 6 mm pe care l-am umplut cu silicon apoi am bagat fortat stiplexul cu grosimea de 5 mm in acel canal + inca un strat de silicon prin interior + unul pe exterior (cu o banduta de scoci pentru a nu il murdari sau a realiza o dunga inestetica)




Liv wrote:La o latime de 10 cm un beta sau guppy abia ar avea loc sa se intoarca. In ce ai acolo (ca volum) ar incapea un beta sau 2 guppy sau 5-6 microrasbora sau 10-15 RCS (daca e plantat).


Latimea este okay pentru pesti mici, cred eu. Caut pesti care nu cresc mai mult de 4 cm lungime si din informatiile acumulate de pe diferite forumuri am observat ca guppy se incadreaza in aceasta categorie. pacat ca vor fi doar doi si nu 3.. ) 10-15 rcs mi se par prea multi.. poate ma voi reprofila pe 5-6 microrasbora. inca ma gandesc ... daca mai stii pesti mici si nepretentiosi sunt ochi si urechi.

Liv wrote:Trebuie sa faci schimburi de apa cel putin saptaminal - pe unde bagi un furtun inauntru?

Daca vrei plante unde pui luminile? - ar trebui montate deasupra - nu ai loc.


nu se vede din poza dar sus este loc, undeva la 4 cm. este suficient pentru pentru un furtun. iluminarea am hotarat sa o fac prin leduri si eventual prin niste stalpi mici din stiplex care vor avea rol de prolight. acestea nu vor ocupa foarte mult spatiu. ledurile le voi prinde de "tavanul" dulapului si vor ocupa maxim 5 mm. plante nu voi pun multe, stiu ca nu am foarte mult spatiu pentru decor. doar 1-2 copacei pe cate o insulita.

Liv wrote:Apa se evapora si va condensa pe peretii de la comoda - iti trebuie neaparat un ventilator care sa scoata aerul sau sa renunti la geamuri.

Pietrisul e prea mare - renunta la el.


Geamurile vor disparea iar din pietris.. poate pot face ceva... un ornament.. ceva.. lipit de polistiren.

Multumesc foarte mult pentru opinie... dar tot nu am aflat daca chitul pentru faianta este toxic pentru pesti..
Salut!
Sunt nou în acest domeniu si sper sa primesc ceva ajutor/opinii.

Lucrez în domeniu publicitar si am avut posibilitatea sa îmi construiesc un acvariu (ca dimensiuni) dupa bunul meu plac si la un pre? = 0 + silicon. Dupa calcule este de 24.5 litri (h=35cm /L=70cm/grosime= 10 cm --- toate sunt dimensiuni interioare)
Am înlocuit sticla cu stiplex-ul de 5 mm grosime (partea din fata) iar spatele este facut din pvc expandat. am facut teste, totul este bine izolat. nu picura deloc.

Întrebare: Aceste materiale sunt toxice pentru pesti? - în special pentru un sanitar si vreo 3 guppy?

Apoi m-am gândit la decoratiuni. Cu ceva ”cercetari” am aflat cum as putea face insule sau copaci etc. M-am apucat de facut insule; pâna acum am facut doua, doar ca am neglijat pasii gasiti în diferite tutoriale. Am facut baza din polistiren (straturile în loc sa fie lipite cu adeziv eu le-am prins cu scobitori), iar de aici am facut cum m-a dus capul. în loc de ciment pus pe straturi si ce ar fi trebuit sa mai folosesc eu am pus chit de gresie si faianta de la adeplast.

întrebare: e bine ce am facut? e toxic chitul pentru pesti(bineînteles, dupa uscare completa)?
 
Forum Index » Profile for alexdru » Messages posted by alexdru
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com