[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Mircea Alex
Forum Index » Profile for Mircea Alex » Messages posted by Mircea Alex
Message
Salut! Îti multumesc pentru raspuns si pentru faptul ca mi-ai salvat pestele. Chiar nu m-am gandit la faptul ca radiatorul ala pe langa faptul ca nu facea nimic îmi si dauna pestelui.
Ti-am urmat si celalalt sfat si am scris cate ceva la rubrica Despre noi.
Salutare! Sunt nou pe acest site si m-am gandit pe langa faptul sa va salut, sa va spun si cate ceva despre mine. Am 17 ani, locuiesc în Drobeta Turnu Severin .Pot spune ca iubesc pesti iar rasa preferata de mine este caraselul auriu oranda. Am un acvariu de aprox 30 de litri în care îl tin singur( stiu ca e cam mic acvariul dar nu dispun de loc unde as putea amplasa altul cu volum mai mare).La acvariu am 2 filtre: aquael fan mini plus si un micro jet filter MCF 70. Ambele sunt amplasate în colturi diferite ale acvriu date pe o turatie medie astfel încat filtrarea sa fie dispusa egal.Acvariul îl am de aprox 3 ani timp în care am experimentat tot felul de "combinati" de pesti. Cea mai neagra perioada a fost dupa ziua mea la 15 ani cand desi aveam acvariul de aproape 1 an, primisem o gramada de specii de pesti pe care le-am bagat toate ca na mi-a fost mila de ei. Ca sa va faceti o idee am avut 2 specii de paradis si înca ceva parca care de obicei sunt mai agresivi cu ceilalti pesti întrucat am avut si neoni acolo...A iesit un macel. Dupa toate astea m-am hotarat sa-i donez pe toti prietenilor care aveau pesti si sa-mi cumpar un carasel oranda pe care pot spune ca-l iubesc.

Cam atat despre mine în mare. Va salut!
Salutare!
Am si eu o nedumerire. Am si eu un acvariu de aprox 30 de litri si de curand m-am hotarat sa gasesc o solutie pentru a-mi raci temp apei care ajunsese la 32 de grade. Pt asta am montat un cooler de pc pe capacul acvariului. Dupa cum bine stiti un cooler de pc este alcatuit din ventilator( componenta activa) si un radiator(componenta pasiva).Nedumerirea mea este urmatoarea: cand am montat ventilatorul l-am montat cu tot cu radiator. O parte din radiator sta în apa în timp ce un filtru sufla un jet de apa printre lamele acestuia.Temp apei a ajuns la 27 de grade dar vreau sa stiu daca sa las sau nu radiatorul montat la ventilator.
Va multumesc pentru sfat ,în curand îmi voi achizitiona si un acvariu de 200 de l asa ca îmi puteti recomanda vreun tip de substrat de calitate?
Pai faptul ca mi se albesc peretii are legatura cu asta?
Buna ziua , as vrea sa va intreb de ce peretii acvariului mi se albesc incontinu,o fi oare din cauza clorului din apa ceea ce nu cred caci eu las apa de la robinet intr-o galeata de 10 litri la invechit cam o saptamana pana cand le schimb apa.Acvariul meu este de 40 de litri si am doua filtre:unu aquael fan-mini plus si un micro jet filter.O alta problema care mi se pare dubioasa este ca pesti mei inoata prea des la suprafata apei ,ei au foarte multa pofta de mancare si ii hranesc de 4 ori pe zi de fiecare data cu o cantitate pe care o consuma in 2-3 minute de catre 3 scalari 3 platy si 3 sanitari.Va rog sfatuiti-ma cu ce as putea sa fac
 
Forum Index » Profile for Mircea Alex » Messages posted by Mircea Alex
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com