[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Barbucatalin
Forum Index » Profile for Barbucatalin » Messages posted by Barbucatalin
Message
Vând sau dau la schimb:

Mascul socolofi albino (11 cm) cu femela
Mascul mdoka White lips (7-8 cm) cu femela
Mascul aulonocara jacobfreibergi Eureka (10 cm) cu femela

Brasov si imprejurimi : CV, HR, SB, PH

Multumesc!
Schimb

Mascul socolofi albino (11 cm) cu femela
Mascul mdoka White lips (7-8 cm) cu femela
Mascul aulonocara jacobfreibergi Eureka (10 cm) cu femela

Brasov si imprejurimi : CV, HR, SB, PH

Multumesc!
Mul?umesc
Schimb mascul pseudotropheus Socolofi albino 8-9 cm cu femela de aceleasi dimensiuni.

Preferabil in Brasov sau imprejurimi.

Multumesc
Salut!

Schimb pui pseudotropheus Socolofi (1,2,3,4 cm) cu alte ciclide africane sai pui de ciclide africane.

Doar Bra?ov ?i imprejurimi.

Mul?umesc
-juwel Rio 350
-Filtru eheim 4+ 600
-filtu intern cu care a venit baziul
-apa se scmba cam la 5-7 zile
- filtru schimbare apa cu carbon si zeolit
- hrana: sak green + tetra cichlid granule
- populatie 28 ciclide de 5-8 cm

Poze din pacate nu am, caci astazi a murit, cand parca i se mai desuflasera buzele si incepea sa isi revina... mi se parea ca si solzii incepusera sa se zbarleasca la un moment dat...
Salut,

Poate s-a mai discutat aceasta problema însa eu nu am gasit nimic pe forum.

Am un mascul de aulonocara firefish la care am observat ca are gura si ochii umflati. Parca acum mi se pare ca si abdomenul ar fi putin umflat, sau poate doar mi se pare, o fi bine mâncat, cu toate ca am încercat sa îl observ când am dat ultima masa si nu pare ca alearga dupa mâncare...

Cred ca l-am mai vazut acum vreo luna cu ochii putin umflati, putin iesiti din orbite si pielea din jurul ochilor putin inflamata, dar la momentul respectiv nu i-am dat importanta... Nu îmi dau seama daca s-a deteriorat situatia sau nu.

Este singurul peste din acvariu care are aceasta problema.

Acum vreo 2 zile mi-a murit o femela de Taiwan Reef fara a prezenta nici un fel de anormalitate a corpului. Am vazut-o ca statea mai retrasa spre suprafata acvariului, de obicei într-un colt, si a doua zi am gasit-o moarta.

Stiti cumva de la ce pot fi aceste umflaturi si daca ar trebui sa ma îngrijorez? Nu sunt umflaturi exagerate dar nici linistit nu pot sta.
Este transmisibila? Exista tratament?

Multumesc!
Se poate dezactiva. S-a donat. Mul?umesc!
Nu stiu daca o sa mearga imaginea.

Donez scalar deoarece acvariul sau a fost ocupat. Momentan traieste intr-un acvariu de ciclide si nu se simte foarte în largul lui.
Varsta 1 an si 6 luni. 9-10 cm lungime.
Se poate ridica din Brasov. Nu trimit prin curier.

image
Ma refeream sa ii dau...
Adica sa mai astept putin sa fiu sigur ca dau masculi, sa nu confund si sa dau femele...
eheim streamON sau orice altceva.

Detalii privat.

Multumesc!
Mai astept putin sa fiu sigur...
Vreau sa insor masculii, nu sa marit femelele :-))
Sa vad si cum e si cu agresiunea lor, caci mi-e teama ca o sa ii exmatriculez pe toti daca se impute treaba...
Voi vedea ce se intampla...

Momentan pestii încep sa isi intre in roluri...

A inceput adjudecarea teritoriilor.
Interruptus, care momentan sunt toti portocalii, s-au pozitionat strategic ca niste calauze si si-au luat fiecare varful de stanca al lui, de unde pleaca foarte rar. Cred ca aici nu am nimerit bine proportia. Cred ca sunt 3 sau chiar 4 M si 1 sau 2F.
Unul e mai aprig, care a început sa se inchida destul de mult la culoare. A pus stapanire pe singura formatiune de pietre care ar semana cu o pestera. A alergat un Cyrtocara micut care era prin zona. Totul pana a venit un Caeruleus mai mare si mai galben care l-a pus rapid la punct si l-a evacuat rapid. De atunci a renuntat la pestera dar sta în zona si isi pandeste pozitia...

In rest liniste si pace.

Pe "gigantii" Cyrtocara nu ii deranjeaza nimic si nimeni...

Au început si flirturile, cu cateva cerculete raslete, de parca ar sti ca asta trebuie sa faca dar nu stiu prea bine cum sa faca...

Am un Socolofi care doar asta il intereseaza, sta toata ziua la agatat. S-a pozitionat pe o piatra orizontala si cand trece cate o femela începe sa tremure pe o parte dar nu prea e bagat în seama...
Daca va dispare cu timpul, înseamna ca nisipul se va albi sau va raman maro?

Nu par a avea urme de gris...
Insa odata cu pestii au inceput si problemele:

Vineri am introdus pestii in bazin. Totul ok.
Sambata totul ok...
Duminica, cateva scapinari ale pestilor pe nisip... raslete si timide...
Astazi... scarpinarile au devenit putin mai frecvente...

Parametrii apei sunt ok...
Se poate oare sa fie de la urmatoarea problema???

Cu o zi inainte sa bag pestii in acvariu au aparut niste punte ca de rugina pe nisip.
image

Si am observat ca nisipul s-a intarit la suprafata si a inceput sa se sparga in bulgari...
image

Dupa 2-3 zile a inceput tot nisipul sa se faca maro si astfel s-a dus albul imaculat al nisipului...
Si pe sticla si pe pietre si pe filtrul intern...
image
image
image

Am citit ca s-ar putea sa fie diatomee si ca ar fi normal sa apara in acvariile nou ciclate...
Asa este?

Pot sa fac ceva sa imbunatatesc situatia?

Si daca vor disparea de la sine, asta inseamna ca va reveni albul nisipului???

Merci mult!
In sfarsit au ajuns si pestii in bazin dupa cum urmeaza:

- 5 Aulonocara Firefish - 3-4cm
image

- 6 Protomelas Taiwan Reef - 3-4cm
image

- 5 Cyrtoca Moori - 4-6cm
image

- 6 Labidocomis Caeruleus - 3-4cm
image

- 6 Pseudotropheus Interruptus - 2-3cm
image

- 6 Pseudotropheus Socolofi - 3-4 cm
image
image
Salut baieti si fete.

Vinde cineva sau ma puteti ca rog ajuta cu un sfat de unde pot cumpara NLS Cichlid Formula?

Mul?umesc!
Ar trebui sa se vada... Eu le vad...
O sa incerc sa mai pun unele când ajung acasa
Corect! Asa e cand vreau sa par mai destept decat sunt! De fapt asa se invata...
Rezolvat!

Acum sa vad ce se intampla la sol dupa ce aduc pestii si vad daca trebuiesc solutii alternative.

Filtrul intern are pieptene la in. Asta nu ar functiona pe principiul skimmerului de la Eheim astfel incat sa aibe rol in distrugerea biofilmului?

Multumesc mult!

image

image

image
 
Forum Index » Profile for Barbucatalin » Messages posted by Barbucatalin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com