[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: GabrielaD
Forum Index » Profile for GabrielaD » Messages posted by GabrielaD
Message
Donez aproximativ 100 buc melci de substrat (melanoides tuberculata). Melcii au cam 1,5 cm lungime.
Cine ii doreste trebuie sa vina sa ii ridice din zona Berceni, str. Emil Racovita.
Va rog trimiteti PM.
Multumesc mult pentru raspunsuri. Sincer, m-am gandit ca nu au cum sa dauneze mediului fiind melci buni pentru acvariu.
Buna ziua!

Am scos din acvariu vreo 50 de bucati melci de substrat, din cauza ca se inmultisera prea mult, as vrea sa-i duc in lac. Stie cineva daca rezista la temperaturile de la noi? Au sanse sa supravietuiasca?

Buna!

Donez melci de substrat, aprox. 50 buc.

Buna!

schimb melci de substrat (Melanoides tuberculate) cu melci pomaceea sau neritina.
Pentru a nu ma complica, doresc ca schimbul sa fie doar in Bucuresti.
Buna!

Da, anuntul este inca valabil. Ne auzim prin PM
Donez melci de substrat, zona Berceni
poze cu creveti prezenti in acvariu. cred ca sunt si neocaridina (cei rosii) si caridina (cei portocalii)...
Multumesc mult pentru urari. Am niste crevetei cat urechea acului. Nu stiu daca sunt neocaridina sau caridina pentru ca nu ma pricep. O sa fac niste filmulete mai clare si le atasez. Poate ne lamurim...
Dupa mai multe incercari nereusite de inmultire a crevetilor, in sfarsit am o crevetica pe cale de a face pui..

Donez aproximativ 30 melci de substrat. Ridicare din Berceni.
Donez pui guppy. Au cam 3 luni si cam 3 cm lunigime.

Va rog PM.
Multumesc mult pentru raspuns, Silviu.
Intentia este de a-i dona cand cresc un pic mai marisori (cat sa li se vada culorile).
Probabil, ca cel mai bine ar fi ca in maxim o luna sa incep sa-i dau pe cei care sunt mai dezvoltati si sa-i mut pe ceilalti in acvariul mare, pana ii voi dona pe toti.
Cred ca aceasta situatie, legata de conditii de dezvoltare, ofera o perspectiva mai clara despre ce inseamna supraaglomerarea acvariului si consecintele negative ale acesteia (uneori neobservabile).
Buna,

Am intr-un acvariu de 25 litri vreo 20 bucati guppy, pui, de aproximativ 1 cm. In altul, de 54 litri, am alti 10 pui de guppy, de aproximativ 2 cm, poate chiar mai mult. Puii provin de la aceeasi gupita, nascuti in aceeasi zi. I-am separat cam la 2 luni de la nastere, pentru a nu fi foarte aglomerat acvariul mic.
Sunt surprinsa de diferenta de dezvoltare, tinand cont ca le ofer aceeasi hrana, la acelasi interval.
Puii au acum cam 3 luni. Cei din acvariul mare traiesc alaturi de 6 neoni si 7 rasbora.
Ce anume a influentat aceasta diferenta de dezvoltare. Azi am mutat inca 4 pui din acvariul mic in cel mare, si se observa si mai mult diferenta dintre ei. Ai zice ca "localii" au cu cateva luni mai mult decat ceilalti.
Sunt nedumerita...
Bazinele seamana foarte mult intre ele ca amenajare, difera doar volumul de apa..
Sa fie adaptarea la conditiile de mediu??? Sau, ce altceva?
S-au dat.
Se poate inchide topicul. Multumesc.
Donez aprox. 30 bucati melci de substrat.
Spirohexol s-a dat.
De la Tetra: mancare pentru pestii de iaz - Multi MIX, cutie de 170 g, valabilitate pana in feb 2019
Gammarus, cutie de 330 g, tot pentru pestii de iaz, valabilitate pana in feb 2018
Spirohexol, de la JBL, valabilitate octombrie 2017
Gyrodol, de la JBL, valabilitate octombrie 2018

Trimiteti PM!
Cumpar 2 femele adulte de guppy leopard, cele care au si portocaliu in culoare.

Lasati PM, va rog.
Pasarea a ajuns la asociatie. Va fi eliberata dupa ce se va intrema. Am inteles ca ii vor face un control, o vor hrani si dupa cateva zile o vor elibera in natura.

Prefer ca pasarile salbatice sa ramana salbatice si sa nu ajunga in colivii.
 
Forum Index » Profile for GabrielaD » Messages posted by GabrielaD
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com