[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ZaDrim
Forum Index » Profile for ZaDrim » Messages posted by ZaDrim
Message
Eu am dat maz?re congelata (si oparita bn spre fiert) si salata verde fiarta..si le consuma cu drag..in cateva secunde le infuleca..iar ce pica pe pietris e consumat de ancitrusi
Caut un filtru extern pt un acvariu de 100l.. doar din iasi asi vrea pt a face si proba sa fie ok..multumesc si astept oferte
Upss..am incurcat oalele..nu stiam ..scuze..
Salut..pune buretele jos de tot..iar ceramica sus..sau lasa buretele si-n cel?lalt pune doar ceramica..cu substratu pro de care ai men?ionat. .ala stiu ca va trebuii sa stea la fundul acvariului..in nici un caz in filtru..la substrat nu ma pricep foarte bine..si eu incerc sa aleg unu de cateva luni..dar tot la pietris am ramas..dar sigur ala pro al tau treb sa-l pui jos la acvariu..te ajuta la cresterea plantelor si din cate am mai citit pe pungele alea..mai dizolva din amoniac si din resturile de mancare..acum cine stie..chiar is curios si eu daca cineva va explica corect ceea ce face substratu pro
Faye wrote:http://www.happypets.ro/556-eheim-quick-vac-pro-4011708350140.html


Mul?umesc
Da da..cred ca o fi foarte bun..dar si 270 lei..
Nu vreau sa sar peste schimburile de apa..am un acvariu de 54 l..nu pot scoate la un schimb mai mult de 15 l.. si nu se curata foarte bine substratu..si daca fac prea repede schimburi de apa sa nu se decicleze..fac o data pe saptamana schimb de apa..si unu de asta cred ca mar ajuta sa curat mai bn..mai ales in zona plantelor..
Asta de ai zis tu..ce pret are si pe unde il gasesc?
Salut..am si eu o nelamurire. .poate cineva a cumparat si a folosit asa ceva (aspirator substrat electric) ..e undeva la 110 lei cu garantie 2 ani..se merita? sau dau banii de pomana?
Ceva de genu pt ceea ce ai zis tu ar fii bun?
Da..are doar un burete si o cutiuta cu carbune,pai unu externu nu cred ca mi-l.permit..si un filtru fluval u3 e destul de scump..
Si chestia cu scrisu..ma bucur ca intelegi. ca scriu va pe chat
Pai le curatz..apa o schimb o data la 4-5 zile 30%..c filtru ar trebuii?
Aham..ok..mc
Pai cand fac schimburi de apa mai bag si cate un albasttu de metil..pt siguranta..
Treb neaparat sa folosesc vede de malacit?sau pot pune in acvariu si albastru de metil de la farmacie?
Salut..am un acvariu "poluat" vreau sa pun pesty intr-o carantina si sa incep sa fac curat in acvariu..e un acvariu de 60x30x30..mai exact 54 l.. am cv plante..si vreau sa le cumpar un substrat pt ele.. Care ar fii mai bunicel si accesibil? ce pietris ar fi bun si usor de curatat? (Granulatie) si alte sfaturi care ar fii de ajutor..va multumesc si astept sugestiile voastre.. urmatoarele poze sunt cu.plantele care asi vrea sa le pun..in afara de moss..scap de el..
Kaola asta este alt peste..dupa ce m-am uitat un pic mai atent am vazut acest peste..dar masculul sta "ghebos"..am vreo 7 zebre..si doar 2 afectate..am bagat o zebra in tratament separat..asta de apare in poze..si cealalta fuge in plante..greu de pozat..cel?lalt am vazut ca mai e cnv cu ompoza asemanatoare si exact ca cel al meu..de asta am zis ca are paraziti intestinali..iar asta am citit pe net ca are paraziti externi ..sper sa nu fie altcv
Ma asteptam la asa cv..multumesc
image

image


image


https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/13150058_998645186856934_622015516_n.jpg?oh=9958c70820d442750e4a7d20de1b1b66&oe=572B2C28


stie cmv daca e vreo boala..pare muscat..am mai avut un peste si mi sa parut mai grav si l-am aruncat.... sau ridicat solzi pe el si avea o pata mai mare ca asta

l-am bagat la tratameant cu aceasta solutie..o fi buna?
ok..am inteles..multumesc
Nu stiu ce culoare au fecalele lor..ca nu prea am timp in perioada asta sa-i supraveghez calumea..sapt care vine o sa am timp de ei mai exact sa vad sigur..si am inteles cum fac cu pietrisu..dar cu filtrele?daca le spal la fel de bn le voi lasa fara bacterii..nu se va decicla?
 
Forum Index » Profile for ZaDrim » Messages posted by ZaDrim
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com