[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Bogdan_g
Forum Index » Profile for Bogdan_g » Messages posted by Bogdan_g
Message
Salut,

Intentionez sa-mi mut acvariul in casa noua si ma intreb daca e o idee buna? E vorba de un ansamblu (acvariu, bolovani, nisip, apa, filtre, sand) care are cam o tona pe o amprenta la sol de 60/200 cm. Ma intreb daca va tine sapa in conditiile in care am incalzirea in pardoseala?

Multumesc anticipat
Silviu Man wrote:Sunt instalatii de OI cu pompa incorporata. Am eu una de acest fel, cu remineralizare, care scoate 8 litri pe ora din apa de retea care vine cu aprox. 2 bari la intrarea in instalatie.

Problema e ca la mine cade sub 0,5
Antecume wrote:Am avut osmozor montat la apa pompata de un hidrofor si mergea, doar ca curge foarte incet. Doar ca la mine presiunea minima cred ca era mai pe la 1,2-1,4 bari.


Eu daca as reusi sa am un debit de 5l/ora m-as declara multumit
Salut,

Intentionez sa imi fac un acvariu plantat insa principala problema de care m-a lovesc e duritatea apei din put -gh aprox20
Stiu ca aceasta problema se poate rezolva prin osmoza insa din cate vad acest gen de filtre au nevoie pe tur de o presiune de min 3 bari. Eu am un hidrofor ce imi asigura o presiune cuprinsa intre 0,2 si 3 bari. Oare cum se va impacta acest lucru asupra functionarii osmozorului? Merita sa bag banii in el?

Merci anticipat
Toti sunt red spot sau ai red spot si gold. Te intreb pt ca am o slabiciune pt severumi si tot vad prin niste shop-uri din Satu Mare pui de gold si la cum arata imi vine greu sa cred ca vor ajunge vreodata ca ai tai
F faini ... anticipez o schimbare a trendului...dinspre Ocelatusi spre astia
Io zic ca nu merita un upgrade la acvariu. As sugera mai degraba un upgrade la numarul acvariilor
Nu-i cam mare riscul sa prinzi 6-7 masculi? Io as lasa mai multi
Aveti idee ce-ar putea fi galma aia iesita in zona anala. Aparent e vorba de o femela. Merci anticipat
Pai daca filtrele sunt ciclate nu cred ca ai aves probleme, evident in cazul in care filtrul e pe masura acvariului.
Balamale ca la cotetzul gainilor ) ....faina scula
Legat de iluminare...aa inteleg ca pe canalul Green au fost puse leduri albe simple? Acestea din urma nu-s subalimentate cumva? Rezultatul e f fain...
Aveti idee daca ancistrysii sunt 100% ierbivori sau ataca puietul altor specii?
Nu mai bun era un filmulet?
Va rog cei ce au aceasta planta si pot vinde sa ma contacteze
Et voila...

https://m.youtube.com/watch?v=zrv9awu-IgE

In curand vor avea si pui.

Intrebare...la curatarea filtrului am constat ca piatra s-a pus in strat gros in tot interiorul filtrului facand practic buretele acela grosier sa para ca o napolitana sj mediile filtrante au format conglomerate. Rotorul, tavitele si ce s-a putut le-am curatat cu otet insa cred ca ideal ar fi sa iau vreo 15 l si sa scufund filtrul cu totul....voi ce parere aveti: exista oare vreun risc daca bag capacul cu totul in otet (filtrul e Eheim)?
adiradu wrote:@melcu:
Ca o paranteza, cu amaraciune spun ca fata de acum 4-5 ani, interesul pentru acvaristica in general si ciclide in special este mult scazut. [/b]

Total de acord...daca ne uitam pe forum-uri acu vreo 4 ani adricanii erau in mare voga. Amintesc niste nume:glasforex, Pomy, bobkesu, marele african by koala si altele
Vad un oaresce ascendent la tropheusi si ocelatusi
No asa da...io as vedea acolo ceva hapsi mari gen aristochromis....
bobiciupe wrote:sunt surprins ca nu aveti apa de Gilau acolo

Si nici nu vom avea prea curand
Stau in satu Gheorgheni (Feleacu) si apa provine duntr-un put forat... Tropheusii sunt foarte incantati...
 
Forum Index » Profile for Bogdan_g » Messages posted by Bogdan_g
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com