[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: GFXMihnea
Forum Index » Profile for GFXMihnea » Messages posted by GFXMihnea
Message
Acvariu Eheim Aquapro 80, 126 litri, dimensiuni 80x35x45
Filtru extern jbl cristalprofi e901 cu multe medii filtrante
Capac cu 3 neoane+ balast electronic
Filtru intern eheim aquaball varianta mare
Pompa de aer cu iesire dubla
Masa
Substrat manado
Plante foarte frumos crescute cu co2 si foarte dese cu crestere rapida
Radacina mopan
Pesti
Difuzor + bomba co2 diy, furtun
*Doar bucuresti, se poate vinde in setup-ul actual, sau dezmembrat
Pret 750lei
De la un timp mi se raspandeste o alga prin acvariu, asemanatoare unui fir de par, initial a inceput de la o valisneria care a fost daca afara din acvariu...dar se pare ca si altor plante au inceput sa le creasca asa ceva pe frunze, am atasat o poza, se vede la planta din spate cat de cat cum se manifesta.
1 Sertar cu siporax
1 Sertar cu niste bile albe poroase(imi scapa numele)
1 Sertar cu un burete iar peste el substrate pro de la eheim
1 sertar cu burete

acvariu eheim aquapro 80 de 100l, 7 neoni, 4 shakura orange, 2 molly, 3 ancistrus pui, 4 cory.
e901, momentan folosesc un furtun de gradinarit, este de 100 de ori mai bun ca, cu ce a venit filtrul, dar in 1 saptamana vad deja depuneri pe furtune
Stie cineva o alternativa la furtunele unui filtru extern care sa nu se colamteze asa usor ? Ma refer ca nu vreau sa apelez la cele eheim despre care se stie ca sunt foarte bune, daca se gaseste ceva in bicolaj care sa fie mai rezistente si nu asa poroase...
Deci imi iau gandul de la ei )
A venit filtrul extern jbl e901, si am procedat asa.
1.am umplut filtrul cu apa din acvariu
2. am stors buretele filtrului intern in apa din filtrul extern
3. am pus intr-un sertar peste burete din filtrul extern bilele din filtrul intern, am legat totul si l-am pus in functiune
4. am scos filtrul intern
5.Doamne ajuta

Ma gandesc pe viitor sa renunt la vivipari, oscilez intre cam 10 tetrazona, si niste creveti, aveti ceva sfaturi mai bune ?
In asteptarea ciclarii, nu deciclez acvariul/filtrul ? eu vreau doar sa nu omor bacteriile, dar in acelasi timp sa scap si de filtrul intern
in intern am 3 sertare pline cu eheim substrat-pro, ma gandeam sa iau toate bilele din intern, sa-l vars in extern, sa umplu externul cu apa din acvariu, sa pun o cultura de bacterii, si sa-i dau drumul, dar si partea cu sa le las in paralel e buna, desii imi este foarte greu cu schimbul de apa, deoarece out-ul filtrului intern este aproape de suprafata, si daca apa scade sub el, face o furtuna in acvariul si arunca tot manado-ul....si chiar ma aproprii de urmatorul schimb de apa
Diseara pun mana pe un jbl cristalprofi e901 de la un coleg.
Vreau sa raman doar pe extern si sa scap de filtrul intern, cum procedez sa nu deciclez acvariul si sa pastrez bacteriile din filtrul intern ?
Insemna ca, cred ca le-am incurcat, sunt la munca, stai sa ajung acasa, stiu doar ca rezultatele erau in zona verde, adica ok
Am citit...ce intrebam eu era doar o intrebare generala
Iar apa care sare si condensul care ajung la terminale ?
De ce ? Ii vad absolut normali, plini de viata, momentan ) chiar nu am cui sa ii dau/las, si decat sa-i tin in borcan si altceva sa-i vad cum mor, m-am indurat de ei, sper doar sa nu afecteze ciclarea, atata timp cat ei traiesc.
Sa va si zic de ce am nevoie de neoane asa lungi, vreau ca , capetele lor sa le scot afara, sa nu fie sub actiunea apei, si sa trag pe ele o presetupa..deoarece nu am gasit niciunde vreun soclu waterproof prin bucuresti("in schimb pe alte site-uri am gasit...dar al dracu de scumpe) asa ca daca aveti idee de un magazin oriunde prin bucuresti...mi-ar fi de mare ajutor, si as pune un neon normal.
Stiu, am cautat, dar vreau sa imi recomandati ceva, un model, si un magazin de unde sa ma servesc )
greseala mea, ma gandeam la molly, si dada, in 4 zile am schimbat apa de 2 ori, 30% de fiecare data, cu ocazia asta am scapat si de mizeria ramasa de la mandol.
no2 - 10mg
no3 - 0mg.
dau co2 pe timp de zi, jbl bioflora 80

cu kh stau cam prost si ph-ul la fel ,e foarte mare, dar am luat ph/kh minus, si o sa vad cum rezolv sa o scad, si cum se procedeaza cu el. poate ma ajuta co2-ul,
Acvariul are cam 4 zile de cand e la ciclat, am pus bacterii in filtru si safe-start, am aruncat in el 3 ancistrusi si 2 molly deoarece nu prea aveam incotro, dauneaza pe perioada ciclarii ?
Am revenit, am facut un mic restart ca sa zicem de data asta fara greseli sper eu, cu un aquapro 80 de 126 litri, capacul modificat cu 4 neoane, (2 fluora, 1 lumina rece, 1 lumina calda), manado, radacina.
Am luat din hornbach niste pietre, cel de la raion mi-a spus ca nu este calcaroasa si mi-am bazat increderea pe el, intr-adevar, am ajuns acasa si am facut testul cu otetul, si se pare ca nu a facut nici o reactie, dar cand le-am aruncat in bazin, am avut urmatoarea surpriza, ieseau niste bule fine din ea, sa inteleg, e de bine sau de rau ? Calcaroasa sau nu, dauneaza apei ? (am facut un mic filmulet)



by koala: Am editat linkul, ca sa vedem filmul.
Exista neoane de 80cm lungime ? Nu conteaza modelul, lungimea ma intereseaza
 
Forum Index » Profile for GFXMihnea » Messages posted by GFXMihnea
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com