[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ioana21
Forum Index » Profile for ioana21 » Messages posted by ioana21
Message
Faye wrote:Pateste. Sistemul osos(scheletul) nu mai creste, in schimb organele i se dezvolta normal, pana in punctul in care nu mai au loc in carcasa, iar pestele moare.
ioana21 wrote:
Am mai mare nevoie de reguli si sfaturi in ceea ce privesc tetrazonele decat raphaelu!

Succes in a invata sa si accepti sfaturile primite si bafta cu raphaelul.


Ms! Data viitoare ajuta cu sfaturi despre ce intereseaza in principal subiectul!
Faye wrote:Nu poti sa tii raphael in 40l sub nicio forma. Ajunge la 25 cm. In acvariul tau poti sa bagi maxim 10 pesti micuti.


De ce? Pateste ceva daca atunci cand o sa creasca o sa ajunga intr un alt acvariu?

Am mai mare nevoie de reguli si sfaturi in ceea ce privesc tetrazonele decat raphaelu!
severum777 wrote:
ioana21 wrote:
Larva450 wrote:Sanitar raphael in niciun caz.Trebuie sa-l scoti cu un pahar din apa nu cu minciocul deoarece are tepi si este nocturn si-ti poate manca neoni creste pana la 20 cm..


nu am neoni


Poti face un topic cu prezentare( nume, varsta , orasul,... ), si sa iti treci locatia la profil, poate te ajuta acvaristi din zona ta cu sfaturi donatii, schimburi,... [/

Ai dreptarte! Multumesc!
Larva450 wrote:Sanitar raphael in niciun caz.Trebuie sa-l scoti cu un pahar din apa nu cu minciocul deoarece are tepi si este nocturn si-ti poate manca neoni creste pana la 20 cm..


nu am neoni
De un raphael ca sanitar ce parere aveti?
anonym wrote:De unde esti ?
Poti da la schimb acei rechini sunt mai teritoriali si poti lua 3 guppy colorati sunt foarte frumosi dar sa iei masculti, daca nimeresti si o femele iti va incarca acvariul de pui .
Nu supra popula acvariul este prea mic .

Al meu tot de 40l este si am 3 cory / 5neoni / 2gupy / 2melci si un betta mic rau care se intelege bine cu toti .


Buna! Sunt din Iasi. Rechinul e ultimul care ma preocupa. A inceput sa iasa mai des si s a obisnuit din cate vad cu pesti in vaza lui. Ma ingrijoreaza in continuare masculul tetrazona.. am mai luat 2. deci acum am 4. 3 vor sa stea impreuna, dar vine masculul si ii fugareste.. nu stiu ce sa fac cu el. deja l am pus pe olx la vanzare,
Larva450 wrote:
ioana21 wrote:

Multumesc! Ma gandeam sa incep sa le dau mancare vie. ce parere ai?



Depinde ce mancare vie vrei sa le dai,eu zic sa le dai artemia.Am vazut mai jos problema cu tetrazonele,se fugaresc din cauza ca sunt prea putini,ei sunt pesti de banc si se tachineaza intre ei,asa daca ai doi ,unul o sa fie cam batut.



gasesc pe la petshpuri? ptr ca momentan nu am gasit decat pe olx grindal
bine.. si rechinul care ii fugareste daca intra la el in "sanctuar"
pana acum nu am nici o problema cu nici unu afara de unu din tetrazone care sta ascuns pe unde gaseste... si asta ma ingrijoreaza putin.
o sa separ pestii in 2 acvarii si o sa mai iau 2-4 tetrazone.. sper sa si revina
Stiti cumva de ce unul din barbusii mei sta sub piatra de aer, in colt, cu botul in jos?
mai iese din cand in cand, dar petrece mult timp acolo. am citit ca ar fi de la temperatura, dar am 24 in acvariu, sau de la frica. dar nu are de ce..
pe langa asta, masculul o fugareste cateodata prin acvariu..
Lucian wrote:Citeste articolele de la capitolul Generalitati de aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page


Am citit. Nu mi au raspuns la intrebari!
Larva450 wrote:Sunt multi pesti,si cred ca nepotriviti pentru acvariul de 40 de litri.Rechini nu cred ca ar trebuii sa stea intr-un acvariu de 40 litri.Cumparai o femela la xipho,daca vrei sanitari ,cory sunt frumosi.Dar nu mai lua niciunul inafara de femela de xipho.


Multumesc! Ma gandeam sa incep sa le dau mancare vie. ce parere ai?
Buna! sunt incepatoare in acvaristica.. ce specii de pesti se tolereaza? eu vreau un acvariu viu colorat. acvariul meu e de cam 40 l. pana acum am 1 xipho, 2 molly, 1 rechin curcubeu, 1 rechin negru, 2 barbus tetrazona. pana acum e totul ok. se inteleg, dar recinul curcubeu e f teritorial desi din cate am citit cel negru e mai agresiv. la mine momentan nu e cazul. le am pus o vaza cu multe crapaturi, iar el a pus stapanire pe ea. daca se apropie vreun peste il fugareste. in schimb, cand iese sa manance plante nu are treaba cu nici unul. am avut si un ancitrus alb f micut care a murit a doua zi dupa ce l am luat... nu stiu de ce.. ce alti pesti viu colorati as mai putea adauga? ce sfatri imi dati? eu ma gandeam sa i iau pereche lui xipho (am mascul si vreau o femela voalata) si sa mai iau cativa barbusi. imi place ca inoata energic, dar poate aveti alte sugestii. de asemenea, unde as putea gasi sanitari mai deosebiti? pleco, raphael, sewelia lineolata etc? multumesc!
 
Forum Index » Profile for ioana21 » Messages posted by ioana21
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com