[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Andreasghira
Forum Index » Profile for Andreasghira » Messages posted by Andreasghira
Message
Chestia ca timp sa fac curat am doar maine sau sambata, am luat inalbitor fara parfum sa curat decorurile, mi-e cam frica cu el dar o sa clatesc bine inainte sa le pun la loc, dar ca preventie tot nu sunt lamurit
Va rog?
Nu stiu, eu am renuntat, am fost putin neglihent o perioada si mi-au murit 95% din plantele din acvariu si acum chiar nu mai intentionez sa plantez altele stiind ca nu am timp si nici posibilitatea(in Slatina) sa gasesc solutii de ingrijire si etc.
Avand in vedere acest lucru, ca nu mai am plante, ce mai pot face pentru prevenirea bba dupa ce curat tot?
Am inteles, voiam doar o metoda de eliminare si o metoda de preventie in viitor, citisem ca dupa ce scap de ele, ca sa previn aparitia sa utilizez sare neiodata o lingurita la 10l de apa la fiecare schimb, este adevarat?
Da, bba 100%, acum sa imj ziceti va rog cum scap de ele, de pe filtru si de pe decoruri
Acvariul este in functiune de 1 an si jumatate, nu este nou deloc, si nu sunt alge maro, sunt negre, cele cu radacini foarte puternive care se indeparteaza greu
Buna ziua, v-as ruga mult sa ma ajutati si pe mine, nu am gasit concret niciunde.
Momentan am substratul plin de alge negre, s-au depus si pe decoruri si m-am hotarat sa scap de ele. Am cumparat aseara alt substrat de cuart nou si weekendul acesta vreau sa il schimb.
Intrebarile mele ar fi: cum elimin algele negre de pe decoruri(sunt pline de alge negre, nu va ganditi ca sunt din colt in colt sa le scot cu penseta)?
Si
Cum previn apiritia algelor pe viitor fara solutii scumpe? Am un neon led nu foarte mare, il tin aprins de la 11 dimineata pana la 8 seara deci 9 ore pe zi, soarele nu bate direct in acvariu.
Multumesc anticipat
N-am gasit niciunde la mine in oras, dar am luat tripaflavina, sa ii fac lui bai scurte?
Nu am crezut ca e grav dar vad ca de aseara sta numai pe fundul apei ceea ce ma ingrijoreaza
Buna ziua, am si eu un betta care se pare ca a facut fin rot, am vazut tot felul de tratamente dar nu stiu pe care sa il aplic, v-as ruga sa ma ajutati, am un acvariu de 40l si pe langa betta mai am 2 guppy, 2 sanitari si 4 neoni
Habar n-am
O sa incerc cu o?et
http://m.imgur.com/xR90olL
Buna ziua, acvaristi, cum pot sa curat si eu depunerile(de clor cred) de pe geam din partea de sus? Sunt pe interior si am incercat si cu apa si sare si cu solutie anticlor pentru apa din acvariu si nimic
Multumesc, ma gandeam ca e mult mai mult de atat (:
Nu ma dranjeaza sa o sting de la intrerupator, plus ca se intampla rar sa plec de acasa peste noapte, nu cred ca ar merita investitia
Cand plec de acasa peste noapte, cum e mai bine sa las lumina la acvariu, aprinsa sau nu?
Pana acum le-a fost bine, dar se umplu de diatome si devin firave frunzele si se rup imediat
Chiar nu se poate elimina cu nimic? Rabdarea nu imi salveaza plantele care mor din cauza asta )
Am inteles, mersi frumos, zici ca nu are rost sa tratez apa cu nimic nu?
Nu prea arata a alga, sau nu stiu....
 
Forum Index » Profile for Andreasghira » Messages posted by Andreasghira
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com