[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: LiviuG
Forum Index » Profile for LiviuG » Messages posted by LiviuG
Message
Selah, schimbam apa la 6/7 zile, fauna si flora a ramas acolo, totul ok.

Am avut emoti la bucephalandra dar a scapat. Vreo 2 ore pe zi batea putina lumina naturala in zona respectiva.

Am doua filre mini (burete talpa grea), acum bazinul are 2 ani, schimb de apa la 3 saptamani, cate 3 litri, adaug (rar) ceva ferts si co2 de la easy life. Mai am si cateva plante de suprafata. Hranesc 1 sau 2x pe saptamana, foarte putin.

In rest, las baltoaca sa-si rezolve singura problemele.

Eu, timp de cca 3 saptamani, am schimbat apa 50%, no ferts, no light.

In timpul asta am bagat 1 otocinclus (pura coincidenta, nu ca as fi citit in stele ca asa trebuie) si 2 neritine.

Dupa inca vreo 10 zile totul era (aproape) nou.

De atunci (+ 1 an), citesc doar pe forum de astfel de probleme.

Bazin mic, 35 litri, apa vreo 22 litri, plante easy (anubias, bucephalandra, subwassertang), substrat inert, creveti, cory pigmy, melci si 2 boraras merah.

Nu este o recomandare. Doar am relatat ce am facut eu in baltoaca la mine.
Am folosit intr-un bazin, Gyrodol de la JBL, pentru viermi intestinali.

Daca respecti prospectul, aplica bine.
Eu tin o gasca de corry pigmy in bazin alaturi de blue dream si melci de tot felul.

Este liniste si pace.

Sau mai bine zis, am vreo 3 ceveti batrani (si mari) care stau prost cu nervii - as zice ca ei se dau la corry pigmy.

De mancat, o saptamana mancare creveti de la Dennerle, o saptamana fulgi tetra. Pentru toata fauna.
Am eu si nu se dau la puii de creveti.
Hai ca usor usor ajungi si la ala de peste 100 litri.
paradoxx wrote:Ce pesti ai acolo in afraa de vivipari ?


N-ai citit? Ciuperci.
Luciul de apa are expunere mare, bazinul fiind lung si lat. Poate fi o posibila cauza.
Pentru 5 cm sigur iti mai trebuie cel putin 1 sac de 10 kg.
Nu intru in detalii, formule, calcule- ca nu ma pricep.

Eu am avut in paralel bazine cu apa de la retea si bazine cu apa de osmoza, remineralizata. Nu mari, volume de apa de 40 litri utili (nu brut, nu net).

Cele cu apa de osmoza mi-au parut mult mai ok pentru plante (si animale).

Nu stiu cum dar nu numai ph, kh si gh fac legea in acvariu. Cumva, apa de osmoza este aproape pura iar sarurile readuc acolo doar ce trebuie. Sau aproape tot ce trebuie pentru flora si fauna.

Cum ziceam, nu ma pricep la explicatii stiintifice, spun doar din ce am experimentat eu.
Daca nu mergi pe apa de osmoza remineralizata la parametri specifici faunei, parerea mea este ca solul/substratul o sa se consume dpdv caracteristici, foarte repede.

Chiar si Shirakura sau mai bine spus, mai ales Shirakura. Este un sol foarte bun dar se preteaza la a tine apa "moale" fara fluctuatii relevante.
Trebuie sa pui un prefiltru (burete, ciorap de dama) pe sorb/intake/teava care intra în bazin. Sa protejeze crevetii, sa nu fie absorbiti in filtru.
Crevetii, ai uitat crevetii.
Fara apa de osmoza nu cred ca poti sa dai jos din ph si sa-l mentii acolo.
Ne poti spune de unde ai facut achizitiile si care a fost bugetul alocat?

Este un inceput frumos si daca o sa aiba viata lunga scape-ul, ma gandesc ca astfel de informatii sunt utile pentru cine isi doreste sa-ti urmeze exemplul.
Nu poti sa renunti la heater?

Frumos cubul.
Excelent, multumesc!
pffff ... chiar ca scuze ... am stricat postul omului ... voiam ceva informatii despre filtrul de apa si nu stiu cum de am "reusit" sa postez aiurea ...
Fadds wrote:
cristi_pl wrote:Dar cand o adaugi? Inainte? dupa?

Declorinatorul se adauga inainte de umplere. Eu il pun imediat dupa ce am dat drumul la apa.



INTREBAREA DE MAI JOS ESTE PENTRU BATMAN - DAN ... dar nu stiu cum de am facut quote la altcineva ... scuze!

Voiam sa-mi iau si eu un sistem de filtrare ca al tau si de la aceeasi firma din Bacau dar m-am blocat ca nu stiu pe care sa-l iau, matriks sau omnipure.

Intrebare: de ce ai ales trio matriks si nu trio omnipure? Carcasele vad ca sunt aceleasi, nu-mi dau seama de diferente - probabil filtrele sunt mai scumpe unele decat altele.

Eu am in prezent un singur filtru acasa, Carbon Matriks CTO, dar voiam sa pun 3 filtre pentru la anul.
Confirm. Si eu am patit la fel cu Galaxy.
 
Forum Index » Profile for LiviuG » Messages posted by LiviuG
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com