[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cherrykitty
Forum Index » Profile for Cherrykitty » Messages posted by Cherrykitty
Message
Bun? ziua! vinde cineva ambystoma mexicanum?
Mul?umesc!
Am încercat pe nevertebrate.ro dar dureaz? un deceniu pana o sa îl aduc? pe stoc
Sunt de acord cu ce ai zis legat de diferente, mai putin cu aripioara dorsala
http://www.allabout-aquariumfish.com/2011/05/difference-between-chinese-lionhead-and.html?m=1
Lionhead si ranchu nu au aripioare dorsale
In rest arata la cap aproape ca o oranda
Nu au ranchu. Au oranda portocalie sub numele de lionhead
Hey!
As avea nevoie de putin ajutor din partea voastra in privinta carasilor ranchu sau pearlscale. Am cautat absolut peste tot in Brasov aceste 2 rase, asa ca vreau sa va intreb pe voi : aveti vreo idee de unde pot face rost? Sau aveti voi de vanzare 1 puiut din aceste 2 rase?
Produsul nu a fost folosit niciodata.
Pompa are capacitatea de a da si oxigen pentru acvariu asa ca nu mai e nevoie de pompa de oxigen.
Pachetul are inclus un capat cu robinet pentru diminuarea fluxului apei si alte 2 accesorii cu acelasi rol, ceea ce face pompa utila si in acvarii de 5-10l
Aceasta are un debit initial de 700l/h.
Loca?ia pompei este în Brasov.
http://olx.ro/i2/oferta/filtru-pentru-acvariu-pompa-de-oxigen-ID5Gkg6.html#:cb5de2c4ff#gallery
Luna viitoare cand iau iar salariu
E un filtru intern. Am cautat aproape peste totul unul extern ?i nu am gasit nimic. In schimb vreau sa compensez asta cu schimbari de apa, in eventuala posibilitate ca filtru nu ar ajunge.
Nu pot spune ce filtru e pentru ca nu sunt acasa momentan.
Am cautat dupa denumire si jur, pestii aia sunt nightmare fuel
Plus ca nu as vrea pesti kamikaze ca sa imi sara noaptea din acvariu in pat.
In schimb am cautat corydoras si poate dupa munca dau o fuga la.petshop sa iau un banc
Am acum un filtru de 600l/h care vad ca lucreaza bine. Initial am incercat unul de 800l/h dar efectiv zbura pestii din acvariu si nici nu puteau inota ca lumea. Cat despre schimburile de apa, vreau sa fac pentru inceput macar 10-20% zilnic pana m? asigur ca s-a ciclat bine acvariul iar apoi sa ajung la un schimb de apa la 2-3 zile.
Nu vreau doar sa cresc pestisorii si apoi sa ajunga cine stie pe unde, mai.ales ca ma atasez de ei foarte mult (plus ca vreau sa ma opresc la 4)
Sanitarii sunt foarte draguti si de asta imi doream mai multi în acvariu, nu sa ma scuteasca de curatare
Nu prea ma pricep în domeniul sanitarilor si nu as vrea sa sufere din cauza incompatibilitatilor posibile.
Ps: totusi nu are nimeni idee de unde pot lua un pearlscale sau ranchu?
Hey!
De curand am luat un acvariu de 150l, l-am lasat la ciclat o saptamana fara pesti si astazi sunt gata sa imi mut cei 3 carasi aurii (ryukin, oranda si black moor) in noul lor acvariu. Cei 3 sunt înca puiuti de 3-4 cm.
In afara de carasi mai am 3 melcisori misteriosi si 2 ancistrusi mici de tot.
Intrebarile mele sunt:
Mai pot adauga un caras in acvariu fara sa se aglomereze cand o sa se faca mari?
Stie cineva de unde pot lua din Brasov pearlscale sau ranchu?
Care e numarul recomandat de sanitari si din ce specie?
Thanks
Da, acvariul e ciclat.
Am donat ryukin-ul bolnavior prin intermediul unei cunostine unui crescator din localitate asa ca am r?mas doar cu 2 pestisori, cel de 4 cm si cel de 2 cm. Pe cel de 4 l-am scos din carantina si l-am introdus in acvariul de 40 impreuna cu cel de 2 cm.
Revin cu ce am intrebat initial in aceasta postarea : ce pot face in privin?a solzilor lipsa de pe cel de 4 cm? Cum pot preveni alte pierderi de solzi în viitor?
Adevarat, 40l e cam putin, trebuie sa mai reziste pana luni când termin cu sesiunea ca sa cumpar unul de 70 (am gasit si de 145 dar nu am spatiul necesar momentan; pe acela o sa il cumpar doar din martie sau aprilie cand ma voi muta în alt apartament). Tinand cont de faptul ca sunt pestisori de 3 si 2cm fiecare momentan si nu adulti nu consider ca e neaparat cruzime 40l pentru inca cateva zile.
Ideea cu albastrul de metil e super, cu toate ca imi e frica sa îl introduc pe fantail cu oranda nou achizitionata din frica sa nu se molipseasca de la pestele afectat, cu atat mai putin nu o sa introduc cel care mai are putin si moare cu ceilalti 2.
De asta am intrebat cat sa il mai tin pe fantail in carantina.
PS: nu am spus nimic de nici o pelicula de grasime la suprafata apei.
Si imi poti recomanda tu niste medicamente mai utile? Eu am fost la petshop si am luat la recomandarea angajatilor dup? ce le-am povestit de simptome, cu toate ca nu prea am incredere nici in ei
Buna!
Acum câteva saptamâni am achizitionat primul caras, un fantail grasunel de aproximativ 4 cm. L-am instalat într-un acvariu de 40l, nu a prezentat nici o problema si datorita faptului ca acvariul e destul de maricel am decis sa mai achizitionez înca un caras.
Dupa ce am cautat in aproape toate Pet shopurile am apelat la un crescator particular gasit pe net (tocmai din Arad, eu fiind în Brasov) deoarece doar acolo am gasit rasa de caras dorita, Black moor.
Pachetul a venit destul de repede, dupa doar o zi de la plasarea comenzii si, surpriza, în afara de Black moor am primit si un ryukin,amândoi puyin mai mici decât fantail-ul. Am aclimatizat pestii noi veniti si i-am tinut în carantina intr-un acvariu de 13 timp de 2 zile. Erau activi, jucsusi, nici o urma de afectiune sau stres asa ca i-am introdus în acvariul mare iar apoi au început problemele.
Initial toti 3 erau ok si interactionau doar ca sa observ ca a doua zi fantail-ul a început sa îsi tina aripioarele strânse. Am ignorat asta ca un semn al stresului adus de prezenta noilor colegi de "apartament".
Pe zi ce trece fiecare a început sa îsi strânga aripioarele si sa fie letargici asa ca am decis sa fac schimbari mai mari si mai dese de apa (10l zilnic), sa le dau hrana mai colorata (capsuni, broccoli si mazare fiarta). Am început sa fac teste de apa ca nebuna în caz ca ar fii vreo intoxicatie cu amoniac dar toate ieseau perfect.
Intr-un final primul afectat a fost Black moor-ul, începând sa stea la suprafata nemiscat si cu aripioarele strânse.
În timpul asta am observat ca fantail-ului au început sa îi lipseasca solzisori si cei 2 nou veniti aveau o pelicula alba pufoasa pe coada. Atunci am bagat cei 2 pesti noi în carantina si am început tratamentul pentru putregaiul cozii în stil babesc: sare neiodata 3 linguri la 13l (poate prea putina dar îmi era frica sa nu le fac mai rau).
Codiya black moor-ului era deja afectata destul de grav, în timp ce ryukin ul era în stadiu mai putin avansat. L-am mutat si pe fantail în alt acvariu de 5l si am fugit la petshop sa iau medicamente ca lumea pentru ei.
Am cumparat un flacon de Easy-Life Multicura si un JBL Acclimol pentru stres.
Situatia black moor ului era deja ca naiba: codita mâncata grav, începuse sa aiba pete rs?ii de sânge mai jos de branhii si burtica, statea pe o parte, nu manca si respira greu. În fine, dupa o zi de tratament iubitul meu l-a gasit dimineata mort.
Acum intervine problema cu ryukin ul si fantail ul. Ryukin ul îi calca pe urme, cu toate ca în ultimele 4 zile l-am tinut în acvariu separat de Black moor, are coada rau mâncata, a început sa stea pe o parte, nu prea manânca si începe sa aiba pete rosii si negre.
Fantail ul e mai bine din momentul în care l-am scos din prezenta celor doi, nu mai are aripioarele strânse, se misca energic dar totusi din când în când mai observ un sol lipsa (cred ca sunt vreo 6 lipsa în total acum), are despicata putin o codita (insesizabil, m-am holbat la el din toate directiile timp de 30 minute ca sa observ ca are ceva la coada).
Sunt aproape sigura ca si cu tratament nu o sa scape ryukin-ul dar macar fantail ul sa scape.
Acum intervin intrebarile: cât timp trebuie sa urmez tratamentul cu Multicura pentru ca sa fiu sigura ca e mai bine? Este vreo problema ca am combinat medicamentul cu Acclimol ul?
Ce pot face pentru solzii lipsa?
*pentru mai multe detalii legate de conditiile în care tin pestii : acvariul mare 40l (care e casa acum a unui mic oranda datorita prietenului meu), acvariile de carantina : 13 si 5 l , parametrii apei : ph7.5, alcalinitate 180 10.0, hardness 100, amoniac 0, nitriti 0, nitrati 10 (valori identice zilnic conform easy life 6in1 test strips) , mâncare JBL novo red flakes, conditioner easy life easystart, filtre de apa cu valori de 30l/h pentru cel de 5, 70l/h pentru 13 si 300l/h pentru cel de 40; pompe de aer pentru fiecare, a câte 25l/h pentru cel de 5, respectiv 50 pentru celalalte 2 acvarii, substrat din pietricele marimea bobului de mazare pe care le aspiram o data la 3 zile înainte de boala si zilnic acum, temperatura de 22°C, schimbari zilnice de 25% în fiecare acvariu acum, înainte facand 10% o data la 2 zile*
Sper ca am oferit destule informatii si ma scuzati pentru postarea enorm de lunga!
 
Forum Index » Profile for Cherrykitty » Messages posted by Cherrykitty
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com