[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: adrianyva
Forum Index » Profile for adrianyva » Messages posted by adrianyva
Message
L-as vrea eu dar nu cred ca te complici sa trimiti la Iasi...
Sunt cele vandute de nenea Peti?
Ce parere ai de bio block-uri? Si eu vreau sa trec pe ele!
Nu stiu cat a durat de cand m-au sunat pentru confirmare, 24-36 de ore cam asa!
M-am uitat atent si la rotiferi mai am ceva ceva viu....vreo 10% iar la copepode totul mort!
Apa nu era inghetata, nu am masurat temperatura sa vad cate grade are, oricum 5 grade sigur avea!
Am facut si eu comanda dar mi-a ajuns totul mort!
Asta este...
TRimiti la Iasi? Il vreau eu!
Acreichthys Tomentosus are cineva de dat?
Da, eu am!
Mai esde si edyr tot din Iasi! Altii nu mai cunosc!
In seara asta am.facut un schimb de apa si am.masurat Kh-ul apei! Surpriza...Kh-5.7 , Alk -2.05! Niciodata nu am avut probleme cu kh-ul, aveti idee de la ce este? Folosesc sare aquaforest si este de pe fundul galetii, poate fi asta cauza?
Si eu as vrea niste paguri! Cati ai?
Si kenya as vrea!
O sa vreau eu foxface-ul cand te hotorasti sa il dai!
Pompa este Jebao 10.000, si merge bine.
AM verificat conductele si nimic nu am gasit infundat.
Problema este clar la injector sau garniturile lui dar nu imi pot da seama exact piesa cu buba! Mai caut! Acvariu alte pierderi nu a mai avut decat ce am zis mai sus...dar este suficient!
https://www.youtube.com/watch?v=kfkfNxqLjhY
Asta e problema la skimmer...un sfat ceva?
Un filmulet ca sa va faceti o idee...poate ma ajuta cineva cu un sfat!
https://www.youtube.com/watch?v=kfkfNxqLjhY
Am sa vad...momentan nu sunt acasa si imi e frica sa nu gasesc ce este mai rau cand ajung...
Este foarte posibil asta sa fie sursa! Pana ii dau de capat la skimmer am oprit reactorul de biopellete dar pestii cred ca erau deja afectati de au murit...
http://youtu.be/RUMTqKDTc-0
Este skimmerul de aici din filmuletul lui edy. La mine unde este injectorul se umple cu apa si o scoate afara prin locul unde el normal trage aer!
Repet, injectorul este pus bine, nu invers! Suruburile stranse bine, garniturile par la locul lor! Nu stiu ce sa ii mai fac...
Treaba merge cum nu se poate mai prost! Din cauza caderilor de curent de la E-ON, skimmerul s-a dereglat si eu nu am vazut!
Pur si simplu prin locul unde trage aer, este un skimmer beckett, scoate apa!
L-am desfacut, curatat, strans garnituri si nimic...el se incapataneaza sa scoata apa prin locasul ala!
DIn cauza ca a mers aprozimativ 24-36 de ore reactorul de biopellete fara skimmer m-am trezit cu acvariul plin de niste bule de aer! Pur si simplu niste bule fine de aer lipite de geamuri, corali si piatra plus multe alge fine! Nu stiu ce se intampla dar tot ce aveam corali duri s-au albin in cateva ore, aveam o milka frumoasa si mare care acum e doar scheletul! La pesti m-am trezit azi dimineata cu un foxface si un naso morti! Nu pot sa imi dau seama de ce s-a intamplat asta intr-un timp atat de scurt? Posibil din cauza skimmerului care s-a defectat iar reactorul de biopellete sa fi facut dezastrul asta?
Nu am nici o idee...am sa vad diseara cand ajung acasa ce mai am viu prin acvariu....
Am o mare problema la skimmerul meu! Dupa ce a fost cazut curentul cam 10 minute a inceput sa nu mai traga aer ! L-am scos si l-am curatat dar nimic! In loc sa traga aer scoate apa pe acolo! Am zis poate e pus injectorul invers dar e pus bine! Nu are mizerie deloc si totusi nu trage aer si scoate doar apa! Am incercat si din puterea pompei sa reglez dar tot nu merge? Aveti ceva sugestii? Este foarte important sa rezolv azi problema!
adrianyva wrote:Pe data de 23.07 am dat drumul la reactorul cu pelete si acum astept sa isi faca treaba!
Azi am pregatit reactorul cu aproximativ 400ml carbune activ, 400ml aquafosrest phosphat minus si 100-200 ml zeomix! Cand ajung diseara acasa ii dau drumul! Am la el o pompa de 700l/h , sper sa faca fata!
Cum nu am tesc de fosfati o sa astept ochiometric sa vad daca scad, in fuctie de cum reactioneaza spurcaciunile alea de alge!
 
Forum Index » Profile for adrianyva » Messages posted by adrianyva
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com