[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Larva450
Forum Index » Profile for Larva450 » Messages posted by Larva450
Message
Presupun ca se bat din lipsa de ascunzatori, cum a zis si scorpion sa separi pu?in betta dupa sa-l pui înapoi, daca sanitarul e pleco sa stii ca o sa creasca cam mare si o sa scoata plantele din substrat...
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/38875.page

Acolo e continuarea...din pacate m-am plictisit de bazin si l-am desfiintat.
Revin dupa atâta timp, si nu am reusit sa fiu prea activ.Am nevoie de câteva rsspunsuri la intrebari daca nu va suparati...
1.Ciclidelor africane ce fel de pietre(calcaroase/necalcaroase) le poti introduce în bazin?
2.Background din spuma(sper ca ati prins ideea), si inca câteva materiale, home made, ma refer, e ok?
3.Acvariul e ok daca-l ornez cu "crengi" pietre(întrebarea 1)?
Renunt la profilul "Americani" în 3 saptamani, si dupa încep de la zero pe "Africani" , deoarece vreau sa vad si partea cealalta.Acvariul acelasi nu mai tin minte exact, dar are între 120-140 litri.La pesti înca nu m-am gândit, am zis sa termin ciclarea si alea, dupa pestii ...
Cand mai mergi la petshop întrebi e pentru acvariu sau terariu...era sa patesc la fel ieri daca nu intrebam...cu o alta planta(fittoria white).
Multumesc mult!pestele s-a dus.... ....
Cardinali-pesti colibri nu neoni.....acum de abea se mai misca!!!! Va rog ajutor .....ramâne vaduva femela...îsi pierde culorile... Si a f?cut ceva infectie bacteriana
Mul?umesc Lic ca macar tu mi-ai raspuns!
Aseara unul dintre scalari(baiatul) a mâncat un cardinal...prima data când face asta. Si azi înoata haotic,sta paralel cu apa si are aripioarele putin distruse,e umflatel pe o parte....o cauza?acvariul ciclat ,locatarii perechea..cory...2 zebre...3 cardinali ramasi....ceva plante prin el....
Pot sa-l salvez?e mare frumos si se destrama perechea altfel
Sa nu-l fi atacat betta..acum nu stiu
Tarziu
Gata!va mul?umesc mult!!!am fortat putin cutterul pana a intrat intre sticla si plastic si dupa am bagat coarda si am tras in jos si gata..asa am facut in ambele parti.
Va multumesc!
Mul?umesc!ma duc sa vad cum scot o coarda de la chitara pe care o am...
Ok!Mul?umesc mult!
Am încercat sa dau jos si sus de 3-4 ori consecutiv poate s-o t?ia si se desprinde dar nimic.
Siliconul e dezlipit ..eu asa vad.Intre sticla si plastic e ceva ca un superglu si nu intra lama s?-l pot da jos.
Siliconul a fost taiat dar problema este ca siliconul era pus pentru izolare...e lipita nu stiu cu ce acolo dar cutterul/lama nu intra intre geam si plastic
Daca bagi 10-15 pesti intr-un acvariu necorespunzator dar ei inoata nu înseamna ca se simt bine...
Acolo e o inghesuiala mare si nu prea au ce cauta africani in acvarii sub 120 litri daca nu am fost destul de clar...
Un exemplu sa-ti fie mai clar: Daca tu stai cu alte persoane intr-un lift si doar va schimbati locurile reciproc nu înseamna ca va place locul si puteti sta acolo
Salut! Din cate stiu eu ciclidelor le trebuie un acvariu 120l+...60l e cam mic...si ai si multi
Multumesc o sa încerc!
Am primit un acvariu care are lipit cu silicon din fabrica o carcasa unde se pune pompa de valuri sau filtrul intern....cum o pot dezlipi? E nefolositoare din aceasta cauza Sper ca ma puteti ajuta !
Ocupa si foarte mult spatiu in spate....
Frumos!Bravo!
 
Forum Index » Profile for Larva450 » Messages posted by Larva450
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com