[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alinutz80
Forum Index » Profile for alinutz80 » Messages posted by alinutz80
Message
Noh asta da, si eu sunt curios.
Chiar intra 18L de material? Cum ti ai dat seama ca ai 18L de bureti ?

Eu in poza de pe nevertebrate vad ca filtrul are pompa in capac...sau capac cu pompa, la tine vad ca e pompa peste capac....oricum, e ok
https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-classic-1500xl-2260-18514
Pana la urma, in cazul meu, s-a dovedit ca buretii noi ce i-am cumparat nu ii pot folosi......sunt prea fini si sa colmateaza f repede, deci trebuie spalati la 2 3 zile.

Am revenit iarasi la buretii de la aquael turbo 500 mi ar trebui ceva similar cu acestia, putin mai mari si putin putin mai fini (porozitate mai mica). Daca aveti idei, va rog scrieti aici.
Bien ai revenit la acvaristica, microbul nu se pierde niciodata!
Chiar mi-a placut lunga ta poveste expusa aici, si am citit cu mare bucurie.....

Se pare ca stii acvaristica din trecut, deci cam stii ce ai de facut.

In primul rand, eu as scapa repede de urmatorii pesti:
-2 pangasius
-1 blue dolphin (chiclid)
-2 synodontis

+substrat plin de scoici, trei plante de plastic, corali

As adauga substrat nisip cuart inert 1-2mm sau 2-3mm. Plus plante naturale, plus lemne si roci vulcanice.

Nu ai zis nimic de filtrare si lumina....etc.

O poza sau filmare ne ajuta
opincarul wrote:Multumim!


Cu mare placere! Si eu multumesc celorlati care au mai lasat linkuri cu carti si reviste si altele
Frumos, bafta in continuare!
Esti pe drumul cel bun, asta cu siguranta.....doar trebuie mici ajustari.

Acum, ca e tulbure apa pot fi mai multe motive:
- acvariul inca nu este ciclat.....trebuie rabdare.
- ai turnat apa si ai deranjat substratul, dar e ok.
- ai aspirat substratul prea temeinic...si ai deranjat mizeria si praful pe acolo.
- si cel mai important, filtrul acela este mult subdimensionat pt acvariul tau (adica mult prea mic pt acvariul tau - nici nu stiu daca acel filtru are burete in el...si daca are, este unul exterm de mic) - eu am zis de la inceput cam ce filtru ai avea nevoie.
Incearca sa achizitionezi un filtru adecvat si vei scapa de toate problemele.

Pana atunci fa schimburile de apa saptamanale, dar nu mai adauga crystal water, doar Aqua Start (pt declorinare apa robinet) si Safe Start pt bacterii benefice.
Liv wrote:Daca te uiti pe prima pagina o sa vezi ca sint 131 de persoane care au vazut topicul tau.

Si a fost util si pentru mine. Stiam cum se regenereaza (eu am Masterline Purity), dar nu stiam exact cu ce si nici ce probleme ar putea aparea. Mersi pentru observatii.


Mersi si ma bucur ca am putut ajuta!
paradoxx wrote:Ai trezit numai nostalgii in noi cu topicul asta. Respect si pt faptul ca le.ai citit nu doar avut(sper ^^ zic sper desi se vede in acvariile tale)


Da, multumesc....le am citit sigur, altfel nu le cumparam Mersi de aprecieri!
Salutari tuturor pasionatilor de acvaristica!

De-a lungul timpului am tot adunat la colectia mea diferite carti despre acvaristica si pesti de acvariu atat in format fizic cat si in format electronic (ebook sau PDF).

Mai jos va las cateva poze cu o parte din cartile mele in format fizic, nu cred ca sunt chiar toate dar majoritatea....eu acestea le am citit pe toate in afara de cea cu Melci, care urmeaza.

image
image
image

Pe langa cele in format fizic, mai am cateva in format electronic (pt unele am platit), pe Google Drive, pot sa le sharuiesc cu toata comunitatea la linkul de mai jos:
https://drive.google.com/drive/folders/1v9rqw6EvpH1dsGyFwL5J5LIJhTmmWoqb?usp=sharing

Daca nu puteti accesa linkul la cartile online, rog sa ma contactati in privat!

Eu am in plan sa mai cumpar urmatoarele:
- Ecology of the Planted Aquarium: A Practical Manual and Scientific Treatise for the Home Aquarist by Diana Walstad
- Altum Angels - The Angelfish World - Altum-Scalare Breeding Handbook by Horst Linke
- Breeding & Raising Angelfishes by Edward Stansbury
- 500 Freshwater Aquarium Fish: A Visual Reference to the Most Popular Species by Greg Jennings
- DISCUS The Naked Truth & DISCUS Problems & Solutions (set of 2 books)
- Bleher Discus / Discus Book - macar 1 din volume

Ar fi frumos sa sharuim carti sau idei de carti intre noi, atat idei de carti in format fizic cat si electronic (linkuri etc)
Humbert wrote:ce se intelege prin "clor clasic"? adica hipoclorit de sodiu 5%?
daca da, ce marca ai folosit?
eu nu stiu decat de ACE.
Domestos e bun?


Da, este de la ACE, pun o poza aici.
Nu stiu de domestos, dar daca e clor clasic (fara parfumuri si arome) ar trebui sa fie ok.
AB1981 wrote:Multumesc tuturor pentru raspunsuri! O sa ridic filtrul sa valureasca mai bine suprafata apei (acum e usor sub oglinda apei). Urmeaza sa mai adaug un neon cu leduri si ma gandesc sa mai pun o piatra de oxiden în plus. Oare e prea mult?
O sa adaug doza intreaga de Ferropol la schimburile de apa.
Rabdare am, sper sa-si revina plantele. Altfel, o sa le inlocuiesc. Nu vreau sa se descompuna prin acvariu.
Inca nu am pesti sanitari. Urmeaza sa iau Cory vreo 5-6.
Ar trebui pus ceva contra algelor? Daca da, ce recomanda?i?
Multumesc!


E bine ca ridici filtrul sa valureasca mai ok. Poti sa pui o piatra de oxigen....incearca, dar nu e musai necesara.
O sa isi revina plantele....rabdarica. Ajuta mult si o filmare sa vedem ce ai pe acolo.
Contra algelor eu nu as recomanda nimic.
Acum, ca sa vedem daca lumina ta e suficienta, va trebui sa ne spui cati Watti si lumeni are tot sistemul de iluminat si cati L de apa net ai in acvariu (approx.). Stiu ca ai 100L brut, dar net ai poate vreo 80 85L.
Apoi, te uiti aici la ce zic domnii de la Tropica si o sa iti dai seama daca e ok sau nu....

https://tropica.com/en/guide/make-your-aquarium-a-success/light/
Bayek wrote:Ce pot eu sa spun, in mica mea experienta de nici 10 luni, este ca la plante e nevoie de rabdare. Mai ales in acvariu fara CO2 si fara un sistem de iluminare profi. Chiar si plantelor easy poate sa le ia ceva timp pana aa se adapteze. Timp in care mai pierd din frunze, poate chiar mor de tot, unele rezista, altele nu. Au nevoie de 3 lucruri: lumina decenta, nitrati in doze safe pentru vietuitoare, o circulatie buna a apei si valurire la suprafata (asta asigura atat aportul de oxigen necesar plantelor noaptea, cat si aportul de CO2 atmosferic necesar ziua. Cert e ca plantele care rezista o sa mearga bine daca au cele 3 lucruri de mai sus. Rabdare.


De acord total cu tine, bine ai explicat.

De vazut si asta:

paradoxx wrote:Nu e deloc inutila,in special daca la fel de bun precum gama Seachem doar ca nu avem multi/niciunul inca materialul acesta. Ii va ajuta pe cei ce vor avea in viitor.


Ma bucur. E tot din compania Seachem, Aquavitro este brandul profesional seachem

Ia uite aici: https://www.aquavitro.com/contact.php
Deci, nimeni nimic pe aici..... e inutila postarea? sau?
Vand filtru extern Eheim 2080, folosit, dar canistra este ca noua, garniturile de la capac schimbate recent si ax ceramic si garnituri schimbate.
Filtrul a fost demontat astazi de la acvariul meu si este perfect functional. Se vinde complet cu furtune, tevi IN/OUT. Nu include materiale filtrante. Ofer cadou o canistra care are 1 clema rupta.

Capacitatea pompei: 1700 l
Cap max. : 2,8 m
Capacitate rezervor: 25 l
Volumul filtrului: 12 l + 1,5 l în pre-filtru
Consum de energie: 30W
Dimensiuni: ÎxLxA 567x330x330 mm.

Alte detalii despre filtru g?si?i aici: https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-cu-incalzitor-eheim-professionel-3-1200xlt-2180-18517

Pret: 700 Ron + transport. Trimit si in tara pe curied DPD (cumparatorul achita transport).

image
image
image
image
image
image
image
image
image
Eu zic ca e ok, si mergi tot asa inainte. Poti folosit easy carbo, dar atentie la dozaj.

Poti pune doza completa de Ferropol si vezi cum isi revin plantele.

Sigur ai ceva carente la plante, dar nu as putea sa iti spun ce carente sunt....poate colegii care sunt mai mult cu plantele te pot ajuta.
lukitza wrote:Parca ma uit la un tablou. Care e secretul cu frunzele alea de stau nemiscate?


Mersi! Niciun secret...eu doar am aruncat in acvariu frunzele de catappa (daca la alea te referi) si cam atat le aranjat natura
Mersi mult baietii!
Lasand noi glumitele la o parte.........glumite care mie imi plac foarte mult

Vreau sa spun ca sambata, am adaugat 2-3 echinodorusi faini in acvariu.....si ieri am tras o mica filmare pe care o puteti vedea mai jos.


ocean wrote:Ok cu pompa, dar pe tine te ajuta si geo nu? Stiu din alte parti de la cei ce au geo sau thoracata ca nu e nevoie sa mai aspire substratul fac ei toata treaba, in unul din cazuri era bazin cu altumi
P.S. "Am substrat nisip cuart cu granulatie de 0,8mm"


Daaaaaaaaa, ma ajuta clar si geophagusii......le place mult sa manance nisip, nu degeaba le zice eartheaters

Deci practic de multe multe luni nu am mai aspirat deloc substratul! Asta nu e pt incepatori.....ei trebuie sa faca aspirarea conform regulii, saptamanal
 
Forum Index » Profile for alinutz80 » Messages posted by alinutz80
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com