[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ferdy
Forum Index » Profile for ferdy » Messages posted by ferdy
Message
Buna seara, este gresit sau se va intampla ceva daca ii dau din cand beta-ului meu o bucatica de rama de curte bine spalata si maruntita?
Buna seara, este gresit sau se va intampla ceva daca ii dau din cand beta-ului meu o bucatica de rama de curte bine spalata si maruntita?
Buna seara, imi puteti sugera niste pesti usor de crescut si de inmultit? Vreau sa subliniez ca nu-mi plac guppy in rest ce pot alege?
Toti vivipari se inmultesc repede sau..? Imi plac pestii tetra/vivipari/sanitari, ce-mi recomandati. O seara placuta!
Buna seara, am si eu o mica intrebare. Din categoria de pesti labirint fac parte Colisa, Tricopsis, Macropodus.. etc acestia supravietuiesc in acelasi conditii ca si beta?
Ce fel de pesti pot supravietuii in aceleasi conditii ca si beta!? (Usor de crescuti intr-un spatiu redus, dar sa nu fie prea chinuiti) (Fara a folosii un filtru sau alte echipamente)
severum777 wrote:La aquarium prest la comenzi de peste 100 lei este transport gratuit , eu am avut mereu comenzi de peste 100 lei , prin curier , totul a fost mereufiarte bine
Pe site scrie 149 lei, dar ce taxa ar fi daca nu depasesc limita lor? N-ai idee?
Faye wrote:Site-ul este super ok. Fac cumparaturi de acolo de cativa ani.

Prin ce firma a fost transportat coletul? Cat te-a costat transportul?
Puteti sa imi spuneti niste Petshop-uri bune din Constanta va rog frumos?
koala wrote:Daca vrei sa tii "africani", atunci nu e nici o problema...

Cateva exemple? P:S - Newbie!
Buna seara, se poate pune nisip de mare, alaturi de cateva scoici ca si substrat? Am si niste pietre din Marea Egee le pot pune, ar fi vreo problema?
Ce fel de Gourami este acesta??
image

Dar acest peste ce specie este?
Un pret pentru el? Niste detalii va rog?
image
severum777 wrote:Sunt ciclide americane maricele , au nevoie de acvarii mari , cca 200-250 de litri , filtrare eficienta , sunt pesti de grup si pot fi tinuti cu ciclide americane , cum ar fi severum , octofasciatum, scalari ,discus...

Daca nu te superi, imi poti spune o categorie de pesti mici? Care supravietuiesc in circa 50L sa zic..? ( Vivipari..nu? si tetra? Din constiintele mele de 3 zile )
severum777 wrote: Nu , nici gand ,nu e pentru incepatori , pe langa betta , guppy , neon poti tine platy , zebre , black tetra , corydoras , rasboras

Stiti detalii despre el? Ati avut vreun exemplar? E superb.. Sunt curios..
image
Buna seara, am urmatoarele intrebarii!
1. Sunt incepator, merita sa imi iau pestele acesta pe langa Guppy / Neon / Betta?
2. Intampina dificultati ingrijirea lui?
3. Se reproduce usor?
severum777 wrote:Ce debit are acvariul ? Daca este vorba de 12 litri , filtru intern Filpo mini ( 35 lei ) , incalzitor cu termostat ocean free 50w ( 40 de lei ) si este bun si de acvarii pana in 50 de litri , pentru amenajare merge nisip cuart ,0,4-1,4 mm (1- 2 kg ar fi suficienti ) , si ca plante cabomba , egeria si ceva anubias nana ar fi foarte ok , si in 12 litri poti tine un betta . Daca e vorba de 25-45 de litri incalzitorul ramane acelas ( poate ceva la 100w pentru 45 de litri ) , filtru ar fi filtru cascada crystal hang on (36 de lei ) , iar plantele raman aceleasi , doar mai multe kg de nisip (3-4) , iar ca pesti betta , 3-4-5 neoni , si in 45 de litri merg si 2 corydoras . sau guppy


O sa las aici poze cu acvariu pe care l-am achizitionat. Daca pun 5 guppy (2 masculi 3 femele) si 2 neoni si un betta? Este bine?
severum777 wrote:Iti recomand www.aquariumprest.ro , eu de acolo am aparatura pentru acvarii si sunt multumit de serviciul lor , iar ca pret este super ok , la comenzi de peste 100 de RON am transport gratuit



M-au atras preturile de acolo.. Pentru inceput nu vreau sa investesc foarte mult.. 100-150 pentru echipament..
Ma pasioneaza acvaristica.. il vad un lucru interesant.. Dar pentru inceput nu vreau o investitie foarte mare pentru ca nu stiu cat ma voi descurca..
Ce mi-ai recomanda? Imi poti face un echipament?
Sunt din Constanta, poate vede cineva Topic-ul si are idee de unde pot achizitiona ceva asemanator chiar de aici din oras.. Daca nu ma risc sa dau comanda.. Sper sa nu primesc altceva..
moisei wrote:Nu stiu nimic de site dar e mai bun cel de 45l are adancimea (latimea)mai mare si o sa se vada mai bine 25 e prea mic...apoi dupa ce cresc pui daca il folosesti de carantina si ai un peste mai mare?
ori cum 45 nu e cu f mult mai mare deci e ok ...difera preturile asa mult?


Diferenta este de 20 de lei.. Dar daca dv. spuneti de acel site ca nu stiti.. De unde as putea gasi acelasi model aprox la acelasi pret aveti idee?
Buna ziua, a cumparat cineva ceva de aici? http://www.zoofast.ro/-c-168_350_351.html
Este in regula site-ul?
Ce imi recomandati?
AQUA EL Acvariu Simplu 41x25x25 Classic - 25l
AQUA EL Acvariu Simplu 50x30x30 - 45 L
Detin inca unul de 12l dar e prea mic asa mi se pare.. ( Vreau sa il tin pentru puii de Guppy in caz ca voi reusii)
Deci pot cumpara de aici cu incredere? Sau stiti un alt site ..?
geani wrote:Incerc sa iti raspund.
1. Nisip cuart granulatie 2-4 mm. Nu colorat. Culoare naturala.
2. Plantele se aleg in functie de lumina pe care le-o poti oferii. Sunt cateva plante nepretentioase, elodea, anubias, ceratophyllum. Cauta plante easy
3. Si 4. La 12 litri nu poti tine prea multi. Max 5 guppy adulti. 3 masculi, 2 femele.
5. Hrana de calitate, curatenie, filteare buna. Conditiile generale.
6. Guppy si neonii se tin impreuna dar nu ai spatiu. La volumul tau 2-3 exemplare din fiecare. Trebuie sa te gandesti ca guppy se inmultesc repede , in max 40 zile o sa ai pui......


Am inteles, cum ii deosebesc masculi/femele? Sa nu ma duc si sa ii cumpar asa dupa ochii mei.. Si daca as tine mai multi? De ex 7-8, vor fi stresati nu se vor mai reproduce sau ?
Buna ziua din nou, da.. stiu, devin stresant.. Am urmatoarele intrebari!
Am facut rost de un acvariu de 12L!
Vreau sa stiu pentru pestii Guppy / Neon, cum ar trebuii sa "modelez" acest acvariu?
1.Ce nisip, pietris sa pun?
2. Ce plante/decoratii sunt ideale?
3. Cati membri sunt ideali?
4. La cei 12 L cati pesti din aceasta specia pot detine maxim?
5. Cum le pot oferi un mediu excelent pentru ei?
6. Pot sa tin impreuna aceasta specie?
Va rog frumos, nu va suparati.. Nu am gasit raspunsurile exacte la intrebari pe sfantul "goagal"
Va multumesc din suflet!
 
Forum Index » Profile for ferdy » Messages posted by ferdy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com