[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Tomk
Forum Index » Profile for Tomk » Messages posted by Tomk
Message
.
Curg picaturile de apa care se evapora si nu pot la fiecare 5 min sa-l sterg!
7 guppy
2 carasi vreau sa scap de ei
4 xifo
2 sanitari diferiti de specia de substrat
1 sanitar de geam
4 gurami
2 neoni
3 molly
Nisipul am zis ca o sa scap de el!
Alta poza
Buna ziua,am facut un update la acvariu.L-am aranjat am pus un lemnisor preparat de mine cu cateva plante in spate in fata niste pietre,nisipul tot colorat e,nu am apucat sa-l schimb iar carasi o sa-i vand/donez cat pot de repede uni petshop.Sper sa va placa cum am aranjat!Astept si complimente si critici!
Multumesc si pentru acest sfat!
Bine,daca sunt pereche ei se cam bat in perioada de imperechere si atunci ori masculul ori femela este sifonat/a.Nu ma supar ,dar sper ca o sa ma bagi cat de cat in seama.
Ce am zis eu mai sus despre gourami e o caracteristica a speciei.Am studiat specia inainte sa o cumpar.
Dar am fiert-o de la 4 la 9 am pus sare in apa.Mai trebuie sa ma chinui sa o las sa stea in apa si sa schimb apa regulat daca nu scoate nicio substanta maro,galbena din el?
S-a batut cu alt frate din specia lui.Pesti gourami(scrie si pe net)se bat intre ei,asa pentru teritorii.Cauti pe net tratament pt pestii care au ochii umflati si il aplici daca ti se pare ok!
Si eu imi doresc rabdare
Dupa ce am fiert-o e obligatoriu sa o tin si 2-3 saptamani in apa,schimbata regulat.
Multumesc!
Buna seara!Am facut un topic in"Coltul incepatorului" deoarece nu stiu cum sa fac sa "prepar" o buturuga pentru acvariu.Am fiert-o dar ea nu a eliminat nicio substanta galbena cum zic alti,am adaugat un varf de cutit de sare in apa cum zic ca ar fi bine uni.Buturuga are 30 cm sau mai mult,nu-s sigur.De ea vroiam sa prind niste muschii java moss.Ce mai trebuie facut inafara sa o lasi sa fiarba si un pic de sare in apa aceea.Inca pluteste un pic,nu foarte mult.
Da,trebuie sa am mare grija,ei sunt foarte sensibili ,cred ca trebuie sa le dau mancare de 2 ori pe zi.
Sa cumperi alti pesti dupa ce îi dai pe scalar,gurami si la xifo nu mai poti face aproape nimic.Detalii cum ar fi :are solzi zdrentuiti?
remus13 wrote:2 molly , un gourami, un scalar, 2 barbus tetrazona 2 corry, un ancistrus si un xifo


Xifo e mascul si e singur,scalarul trebuie sa se faca mare nu are loc,molly au gris din cate am inteles(cea mai mare problema,poate sa-i imbolnaveasca si pe ceilalti)
Speciile lor? Te intreb deoarece uni pesti au nevoie de mai mult spatiu.l
Multumesc!
E bolnav,si eu am avut un black molly care a avut gris,si l-am scos din acvariu prevenind inbolnavirea tuturor pestilor.Acel xifo e bolnav.Cati pesti ai in acvariu?cati litri are acvariul?
 
Forum Index » Profile for Tomk » Messages posted by Tomk
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com