[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alin.calu
Forum Index » Profile for alin.calu » Messages posted by alin.calu
Message
Cam asa arata acum acvariul

image

image

image

image
Salutare

Acvariul merge bine mersi, plantele incep sa faca muguri, pestii se simt bine (parerea mea).

Am reusit sa mesteresc ceva si la partea de lumina, asa cum va promisesem ca voi face.
Pana la urma am renuntat la ideea de a pune 2 tuburi neon si am pus o banda de led-uri albe bagata intr-un furtun de silicon pe care l-am securizat la capete sa nu intre apa. Am gasit si un transformator de 12V mai puternic astfel incat am eliminat si problema cu stingerea si aprinderea ledurilor dupa o anumita perioada de utilizare.

Cam asa arata instalatia acum.

image

image

Urmatoarele chestii in plan ar fi un filtru extern si o instalatie de CO2.

O duminica excelenta sa aveti!
Cam asa arata la 48 ore de la reamenajare.

image
Acum ca am terminat cu plantatul, zic eu, urmatorul proiect il reprezinta refacearea luminii. Am toate ustensilele necesare, am doua variante constructive, ramane sa-mi gasesc timp pentru actiune.

Ah, am uitat sa mentionez...intre timp am devenit si tatic...am vreo 20 de pui de molly, corcitura intre Black Molly si Golden Molly...asa ca cine vrea vivipari, ii dau cu toata inima.
Salutare tuturor!

Au aparut modificari in Palatul lui Sharky...stay tuned!!!

Cam asta a fost ideea de baza la care am vrut sa ajung.
image


Am plecat de aici...o poza cu vechiul setup...urat, dom'le...tare urat.
image
'

Ustensile pregatite pentru colectarea apei din acvariu in vederea refolosirii ei.
image


Substratul ales pentru noul setup.
image


In plin proces de curatare
image image
image
'

Am inceput refacerea landscape-ului
image


image


Cam asa arata la final. Acum asteptam sa se linisteasca apele si ca inceapa plantele sa creasca.
image
Liv wrote:Bravo.
Doar ca ai grija. Viviparii fac pui pe banda rulanta.
O sa fie prea multi si o sa trebuiasca sa gasesti cui sa ii dai.


Numai sa reziste...acum de diminetata nu i-am mai vazut deloc pe cei doi "intrusi". Ori ei sunt experti in arta camuflajului si au primit lectii de la vreun luptator ninja, ori sunt eu prea chior acum de dimineata ori au fost haliti la micul dejun.
Baaaaiiii...sunt TATIC

Am gasit azi, in timp ce faceam schimbul de apa, 2 pui de pesti. Or fi mai multi...dar stau ascunsi printre plante.
Maine ma duc sa le iau de mancare si sa iau si o maternintate, sper sa reziste puii pana atunci

Unu' din ei e Piratu' (ca are o pata neagra in jurul ochiului stang)...pe celalalt inca nu l-am botezat.
Maine am in plan sa lucrez la lumina...ca sa se faca lumina...doar ca acum am 2 idei crete...dar niciuna prea buna.

1. Sa folosesc leduri + sursa din pozele de mai sus. Dar trebuie sa gasesc o modalitate de a izola ledurile si firele din sursa.

2. Sa folosesc neonul 2 pe care il am prin casa...dar aici trebuie sa izolez duliile...si cablurile...
Ma bag si eu...DAR NUMAI DACA E ZIUA TA!!!

LA MULTI ANI!!!


Daca nu e ziua ta...LA MULTI BANI!!!
Salut

Gasisem azi pe olx la un moment dat un anunt de acest gen...vand acvariu asigur mentenanta si consiliere...ca pret zicea ca totul depinde de marime, gradul de complexitate, etc...

Deci de gasit sigur gasesti...trebuie sa cauti un pic...ca si costuri, exact cum a zis Dan, noi suntem pasionati...
Liv wrote:Deci poate sa duca 100W de banda LED.
Vreo 7 metri - daca sint de 14W/m.
Asa la ochiometru parca ai 1,5 metri de banda.


Multam' fain de lamuriri!
Liv wrote:Sursa e buna pt. benzile care deja le ai. Dupa cum arata poate sa duca intre 3,5 si 5A. Vezi ca e alta eticheta pe spate.


Uite ce scrie si pe cealalta eticheta. Ceva sugestii?

image
@ Ocean, mersi frumos. Ma gandesc eu ca e prea frumos sa am 0...dar speranta moare ultima... )

Pietrisul va fi schimbat, si sper ca pana la 1 Decembrie sa schimb total fata acvariului. Lemnele si pietrele aferente sunt deja in pregatire.
Testul de pH de la JBL il confirma pe cel de la EasyLife 6 in 1... pH intre 8 si 8.5
Gabi C wrote:Daca folosesti teste dedicate rezultatele sint credibile. Daca folosesti all in one ....


Ma gandeam eu...singurul dedicat il am pe cel de pH.
Am refacut testele azi:
- pH - 8 spre 8.5
- kH - 300 sau 16.8 ppm=mg/l
- Gh - 300 sau 16.8 ppm=mg/l
- Tc - 0 spre 0.6 ppm=mg/l
- Nitriti - 0
- Nitrati - 0.

Si o poza de seara
image
Liv wrote:
Si sa incui absolut toate solutiile la care ar putea avea acces.
Or fi ele diluate, dar nu mi-as asuma vreun risc.


Alea sunt sus pe dulap.
Liv wrote:Incearca cu ultima sursa.
Si ai grija cu ea - tensiunea de la priza intra direct in ea, iar suruburile pe care intra nu sint izolate, sint la vedere. Deci din greseala poti sa pui mina pe ele. Sa nu existe o asemenea greseala. Nici din partea ta, nici din partea altora mai mici si foarte curiosi.
ALimentatorul ala mic e posibil sa nu poata sa genereze curent destul de mare pt. toate ledurile.


Sa vezi cum ma las eu pagubas la faza cu ledurile numai din cauza celei mici...vorba ta, e curioasa rau de tot.

Trebuie sa caut o solutie de compromis.
raducu26 wrote:
Nu mai stiu unde am citit si e posibil sa zic o prostie dar ....kh nu e cumva intotdeauna mai mica decat gh?


Nu zic ca nu se poate...dar ne-am uitat 4 ochi la tester cand am comparat rezultatele...si am ajuns la concluzia ca Gh e mai mic...voi mai repeta si azi testul.
Bah prost sunt...iar am scris 5V.


Ledurile au 12 V toate, albe, rosii, albastre...singura chestie e ca cele colorate nu au intensitatea la fel ca cele albe, desi sunt tot de 12V.
 
Forum Index » Profile for alin.calu » Messages posted by alin.calu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com