[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: severum777
Forum Index » Profile for severum777 » Messages posted by severum777
Message
Vand bala shark, Balantiocheilos melanopterus, aproximativ 30 cm, chiar mai mult, schimb cu carasi aurii mari sau crapi koi. Nu trimit. Judetul Valcea.
Salutare ! Vreau eu plantele daca mai este diponibil
Nu stiu nici eu sigur , inca incerc sa-mi dau seama , nu am gasit nimic legat de reproducerea lor în captivitate nici pe internet . Un detaliu important , vara , bag in acvariu pietre cu alge filamentoase ( nu Moss) si sunt destul de convins ca acolo s-ar putea reproduce , din multe motive , doar in toamna imi dau seama ca apar niste kuhli minusculi de aprox. 2-3 cm lungime , vara nu prea dau atentie acvariului , dar atunci cand am alge filamentoase kuhli stau mereu acolo. Dar din zeci de pui ajung mari doar putini , dar chiar si asa am strans pentru un acvariu mic o gasca mare . Mai am ?i ni?te ascunzatori facute din placi de gresie speciale pentru ei , dar ma îndoiesc sa se întâmple acolo ceva .
Pietrele cu alge filamentoase le pun din motive estetice , îmi place peisajul salbatic.

Imi cer scuze pentru offtopic.
Salut ! Am un acvariu de dimensiuni similare 45h/60L/30l , acum e usor plantat , dar inainte a fost plantat , am folosit aprox. 4 kg de substrat fertil ( mai precis am cumparat 5 kg si am pus substratul dupa ochi ) fara CO2 , fertilizare cu eazy carbo ?i eazy profito, iar rezultatul a fost destul de bun.
Incap destul de multe combinatii de pesti. Am avut in el si endler + kuhli + platy + amano , lerii + tetrazone + cherry barb + kuhli , platy + rhodostomus + cherry barb + macropodus . ( Astea sunt combinatiile reusite)
Acum am in el un scalar , un sae , un labeo frenatum , un lerii si gasca de kuhli care se inmultesc haotic . Nu recomand scalari , chiar daca pare ca au loc , ce am acum in acvariu e ce nu am putut dona , d-asta sunt toti 4 la gramada .
Donez labeo frenatum , valabil si pentru Bucuresti , il dau doar cui are conditii ok pentru el
Donez labeo frenatum aprox 9-10 cm , SAE 9-10 cm , scalar matur 15 cm.
Valabil si pentru Bucuresti.l
A?a mai merge
Donez labeo frenatum ! In valcea , sau Bucuresti , in cartier Militari
Buna seara ! Intr-un astfel de spatiu , e posibil chiar problema cu innotul sa fie de la spatiu din cauza dezvoltarii , mai ales daca spui ca este destul de batran , ar putea fi orice , poate sa inoate greoi sau diagonal , e greu de spus din poza .
Stresul , lumina , variatiile de temperatura din timpul schimburilor de apa pot afecta culoarea , chiar ?i mancarea .
Un caras batran ar putea ajunge chiar de dimensiunea acvariului tau
Despre un acvariu cu carasi vorbim de la 150 de litri in sus cel putin , nu poti sa ti un caras sanatos in 50 de litri , dar 3 carasi in 150 de litri suna mai bine .
Cel mai bine este sa donezi pestii , si sa faci ceva frumos cu acvariul actual sau sa te gandesti la o alternativa mai mare .
Indiferent de ce boala are pestele in acvariul ala o tratezi degeaba .
Buna seara! Imi cer scuze daca deschid un topic fara sens , dar reprezinta o pura curiozitate de a mea .

Astazi ,dupa facultate ,am facut o plimbare prin Cismigiu, iar intr-un iaz mic am vazut un grup de conchonius, destul de mare si pestii erau destul de vioi . Imi e destul de clar ca au fost eliberati acolo .
Dar este posibil sa fi suportat deja o iarna?
Poate o sa par nebun , dar sunt pasionat de rezistenta pestilor la frig .
Nu sunt surprins de rezistenta lor la vremea de acum , pentru ca iarna asta o pereche batrana de gurami albastru a cedat la 4°C , Intr-un bazin lasat pe un hol , dar au dus viata linistita la 10-15 ° C , iar primavara la 21 ° C , s-au reprodus.

Avand in vedere numarul de indivizi cred ca s-au reprodus , dar curiozitatea mea este daca pot rezista iarna in iazul ala?
Donez labeo frenatum ! In valcea , sau Bucuresti , in cartier Militari
La mine a fost mereu mai firava , a ramas o perioada buna in urma cu hranirea pentru ca in prostia mea am cumparat un green terror crezand ca e acara , micutul a crescut repede frumos si a omorat toti scalarii mari iar astia au fost 4 pui maricei si au putut sa se ascunda bine in vallisneria si spre bucuria mea au fost 2 perechi , ea initial era cea mai mare dar a avut o rana la gura si nu a putut sa manance destul de mult timp si a stagnat in crestere.
Sper sa se vindece cat mai repede femela ta . Oricum cu cat sunt mai slabi cu atat sunt mai sensibili la boli .O sa incerc sa dau cat mai multe detalii care te-ar putea ajuta
Pai înainte sa se imbolnaveasca si-a ales pereche
Exact asa este si in cazul meu , dar vin cu vesti destul de bune , azi a inceput sa mai înoate si sa mai prinda mancare , sper din tot sufletul sa isi revina si va multumesc mult de ajutor! O sa va tin la curent cu starea ei
Aparent nu mananca , credeam ca mananca , dar acum ca m-ai intrebat asta sunt destul de convins ca nu mananca
Atunci o sa am ?i eu grije de el , multumesc mult de ajutor ?i de sfaturi
Multumesc mult de ajutor ! Scalarul bolnav merita sa-l mai tin in viata? alte posibile probleme , cum ar fi spatiul , ar putea sa.i afecteze pe restul?
Tin sa spun ca a ramas in urma cu cresterea, daca ajuta cu ceva
In acvariu apa are 27 de grade si apa pe care le-o pun nu are mai putin de 20 de grade , dar e posibil sa fie o cauza , vreau sa stiu daca isi mai revine
Multumesc frumos de raspuns!
Salutare ! Am nevoie de ajutor, Un scalar nu mai inoata , sta mereu culcat pe o parte de parca ar fi mort . Acvariul are 81 de litri , ?i am in ele 4 scalari 60*45*30
 
Forum Index » Profile for severum777 » Messages posted by severum777
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com