[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: miticalimona
Forum Index » Profile for miticalimona » Messages posted by miticalimona
Message
multumesc pentru sfaturi
m-am hotarat la dimensiune o sa fie 150x60x55 (la dimensiunea finala astept corectiile celor cu experienta), o sa construiesc alt cadru de teava rectangulara,
si inca nu m-am hotarat la acest volum ce tip de filtrare sa folosesc (canister sau sump) care sunt parerile pro si contra, care este eficienta ma intereseaza in primul rand si care ar fi diferenta la costuri.
ca specii o sa merg pe africani (sunt fascinat de proiectul "marele African" la care salivez de 3 ani),pestanii ii vreau cat mai putin violenti de talie cat mai mica/medie 2/3specii si bineinteles ca si in proiectul "marele African" vreau sa merg tot pestani albastri, galbeni, sau portocalii (asta cu pestii ramane de analizat, sa realizam intai acvariul)
Horia wrote:
miticalimona wrote:cadrul metalic construit pentru acvariu este din teava rectangulara 20x20mm acesta urmeaza sa fie placat cu pal credeti ca este sufficient pentru a sustine greutatea acvariului? (o sa pun si poze). caut pe cineva care sa-mi acorde cateva sfaturi legate de acvariu, decor, filtre etc si nu in ultimul rand un sfat despre familiile de pesti. deocamdata este prioritar sa gases o firma sau persoana care sa-mi construiasca acvariul (Bucuresti), acesta o sa aibe urmatoarele dimensiuni 130x50x60.


Pt acvarii ciclide, conteaza , latimea in primul rand, astfel ar fi mai ok 130x60x50


multumesc dar cadrul nu-mi permite aceasta latime doar daca folosesc un blat mai lat pe aceasta dimensiune, blatul intentionez sa-l pun din pal dublu (cum sunt cele de bucatarii), daca este ok pot trece atunci la aceste dimensiuni
cadrul metalic construit pentru acvariu este din teava rectangulara 20x20mm acesta urmeaza sa fie placat cu pal credeti ca este sufficient pentru a sustine greutatea acvariului? (o sa pun si poze). caut pe cineva care sa-mi acorde cateva sfaturi legate de acvariu, decor, filtre etc si nu in ultimul rand un sfat despre familiile de pesti. deocamdata este prioritar sa gases o firma sau persoana care sa-mi construiasca acvariul (Bucuresti), acesta o sa aibe urmatoarele dimensiuni 130x50x60.
va salut
citesc acest forum de aprox doi ani
am peste 40 de ani si revin la aceasta mare dragoste dupa o pauza de 10 ani
acum m-am hotarat la un proiect mare zic eu dupa ani in care am crescut diversi pesti: de la xipho, gupi si moli la carasi etc. vreau un acvariu asa cum am vazut si urmaresc de mult prin aceste topicuri ale forumului.
am construit cadrul din bara rectangulara urmeaza sa-l plachez cu pal.
apoi astept sfaturile voastre acvariul il vreau de urmatoarele dimensiuni: L130xl50xh60 (cm)
caut pe cineva care sa-mi faca acest acvariu in Bucuresti - astept sugestii
apoi astept sfaturi de la voi sa-mi recomandati ce pompe si filtre sa cumpar,
cine face un capac cat mai ok si complet utilat cu neoanele necesare etc.
astept si sugestii de la voi cu cati pesti (familii - 3-4 specii) sa populez acest acvariu, nu vreau multe specii dar intotdeauna varietatea si culorile sunt deliciul oricarui acvarist.
mai astept sfaturi de la voi in legatura cu substratul care ar fi mai ok,
pe masura ce avansez sau cumpar cate ceva promit sa tinem legatura
accept orice fel de sugestie, sfat sau mustrare
mai revin cu detalii, pt. cei care vor sa ma apeleze tel. 0722591999 - mitica
multumesc
 
Forum Index » Profile for miticalimona » Messages posted by miticalimona
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com