[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: florin27
Forum Index » Profile for florin27 » Messages posted by florin27
Message
De vanzare mai multe tufe de Anubias Bateri, var. nana. Se pot vedea in Sector 5, Metrou Eroii Revolutiei. Planta usor de intretinut si foarte rezistenta. Pretul este de 10 lei / bucata, indiferend de marime, primul sosit, primul servit. Tot ce se vede in poza numai pentru 50 de lei. Tarifele sunt valabile numai in cazul in care veniti sa le ridicati personal. In cazul livrarilor in tara, discutam separat.
Am de vanzare anubias bateri mai mute exemplare de mai multe dimensiuni.

plande mici, cu maxim 10 frunze, 10 lei pe bucata.
plantele cu pana 15 de frunze, pretul este de 15 lei pe bucata.

am si exemplare mai mari, unele au facut si o floare :-), pretul este de 25 lei, pe bucata

expedierea in tara se face pentru comenzi de minim 50 de lei, cu plata in avans prin virament bancar.

pentru detalii si comenzi: 0723233317. Florin.
ca pesti de fund manctori de alge, am in prezent gyrinocheilus aymonieri. specia asta insa prezinta din punctul meu de vedere 2 inconveniente:

1. imi mananca frunzele tinere de echinodorus, i speceial cele mici si rosi de la echinodorus osiris.
2. nu pot tine mai mult de un exemplar. am incercat, sa pun 2, dar dupa o vreme ramne doar unul, sunt agresivi intre ei.

mentionez ca nu am administrat niciodata hrana speciala pentru mancatorii de alge.

si ar mai fi si lipsa de orice perspectiva privind inmultirea lor, nefiind reprodus pana acum in acvariu...

credeti ca la ancistrus sau plecostromus nu as intampina problemele de mai sus? as vrea sa am macar o pereche, si sa nu-mi manance echinodorusii.
La-am populat cu puiutii de scalari. Acum urmeaza sa ma concentrez pe capac.

PVC-ul este potribit pentru a baga neoanele in el?

O poza cu acvariul.
cu perechile de scalari e belea. am doar una, pe parintii lor si prefer cand se aleg sa-i izolez intrun acvariu numai pentru ei.

nu am experienta cu ramirezii. se aleg ca si scalarii? daca iau baiat si fata, e musai sa se combine, sau e mai complicat?
am auzit de teoria nu neonii dar nu am testat-o inca. ce parere aveti de 2 perechi de ramirezi? imi plac mult dar am auzit ca sunt cam sensibili. am vazut la un magazin cateva exemplare dragute.
bateri nana este anubiasul.

se poate vedea in noul meu acvariu:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22181.page

ce nu a incaput este de vanzare :-)
super profi ce ai tu acolo. multumesc.
eu ma gandeam sa-l confectionez eu, dar din acest material slabe sanse. stiu insa pe cineva care ar putea sa lucreze un astfel de capac daca-i dau eu proiectul. la ei am apelat pentru cadrul pe care este amplasat acvariul.
anubias 10 lei bucata
echinodorus osiris 10 lei bucata (plantat in ghiveci, atfel creste gigant)
valisneria 10 lei - 5 fire

va rog sa sunati la telefon 0723233317. Totul este negociabil :-)

numai bine,

Florin
salut,

iti pot face eu acest acvariu, exact cum il doresti. pentru capac, din sticla cu autocolant. asa am mai facut.

te rog sa ma suni daca te intereseaza. 0723233317

cam pe unde se gasesc aceste placi?

cum se imbina? se lipesc, se prind in nipluri?
Ce as mai putea sa pun intr-un acvariu pe care intentionez sa-l populez cu scalari. Are cam 200 de litri, o poza in acest post:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/22181.page#p182897

Primul gand ar fi neoni, vreo 20-30 exemplare, dar parca as merge pe ceva mai maricel si mai putini ca numar. Vor fi 10 scalari, care acum sunt micuti, au 2 luni. Cand mai cresc, posibil sa-i pun si pe fratii lor, 3 la numar, care acum sun maturi, au in jur de 1 an.
Salut,

multumesc celor care mi-au dat sfaturi in privinta constructiei.

acum este gata si asteapta scalarii pe care inmultiti de mine 10 pui de vreo 2 luni :-) mai au si 3 frati mai mari de un an, dar cred ca se vor da la ei asa ca in prima faza nu o sa-i combin.

capacele eu le-am facut pana acum din sticla pe care am lipit autocolant. ce alte variante ar fi care sa arate bine si sa nu prezinte probleme la apa si la caldura degajata de neoane?

Cred ca pe 45 o sa merg. O inaltime de 60 e cam incomoda la interventii.

Am gasit o chestie draguta care calculeaza cam tot ce se poate la un acvariu:

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Implicit ei dau un factor de siguranta de 2,5 dar in alte locuri am gasit ca este recomandat 3,8. Ma intrebam de ce?
Salut,

Intentionez sa construiesc un acvariu cu L=60 cm si l=60 cm. As merge pe sticla de 6mm, dar la o inaltime de 60cm de cat ma gandeam eu sa fac, se pare ca e recomadata o sticla de 8mm. Mai degraba as scadea inaltimea decat sa-l fac din sticla mai groasa, dar nu imi este clar cat de mult. As dori sa stiu si parerea voastra.

Si poate este cineva care ma poate lamuri si de ce se lucreaza cu un factor de siguranta de 3,8 atunci cand se calculeaza grosimea geamului.

Multumesc,
Florin
Vand Echinodorus Osiris, diverse marimi. 10 Lei/bucata.

Poza are titlu informativ. Am si unele exemplare gigant, care depasesc 60 cm. Restul au dimensiuni decente, de vreo 15-20 cm.

Multumesc,
Florin Iliescu
0723233317
Avea aproape 5 ani si era pana acum o saptamana sef in acvariu. Desi mi-a terorizat ceilalti pesti, i-am tolerat acest comportament pentru ca imi placea foarte mult. Posibil sa fi avut o boala care sa-i fi afectat sistemul nervos pentru ca azi l-am gasit mort pe tovarasul sau cu care l-am cumparat impreuna de pe Selari impreuna cu alti doi care acum sunt pereche si pazec o frunza de icre depusa ieri intr-un alt acvariu. Macar am o consolare.
Va multumesc de informatii tuturor. Am mai multe acvarii si incer ca-mi dau seama ce sta la baza problemei. Cred ca are legatura cu temperatura in primul rand, victimele (a mai decedar unul intre timp) au fost in acvariul cu puiet de scalari unde am 28 de grade constant. Cochilia la melcii morti este intr-adevar deteriorata dar nu inteleg de ce ar fi duritatea si ph-ul mai mic in acest acvariu cu puiet decat in celelalte acvarii unde le merge mai bine. Acolo insa am cam 22 - 25 de grade. O alta caracteristica al acvariului cu victime este probabil oxigenarea, e mult mai bine oxigenat decat restul, si poate asta duce la o apa mai acida, fatala pentru ei. Imi plac foarte mult, si nu as vrea sa-i pierd...
Azi dimineata, pe la 5:00, un scalar a sarit din acvariu. L-am auzit si l-am pus imediat inapoi. Cred insa ca impactul a fost prea puternic, a cazut pe covor de la 1,50m. La 8:00 a murit

Ce l-a apucat sa faca un asa salt mortal pe intuneric?!
salut,

eu mi-am facut mai multe capace din sticla de 4mm, peste care am lipit autocolant. cu ceva indemanare arata chiar bine. daca iti surade ideea si vrei mai mute detalii de cum s-ar putea face, te rog sa-mi spui.

la hornbach am cumparat un capac pentru un acvariu 60x30x30, din comoditate, am dat pe el 144 lei, dar tot solutia pe sticla cu autocolant mi se pare mai buna pentru ca poti sa-ti stabilesti tu exact accesul in acvariu pentru curatenie, fara a fi nevoit sa-l dai pe tot jos cum este cel de la hornbach.

Florin
 
Forum Index » Profile for florin27 » Messages posted by florin27
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com