[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Mikai
Forum Index » Profile for Mikai » Messages posted by Mikai
Message
...pentru ca nu era chip sa setez Fluval-ul asa cum vroiam eu. Stiu ca am cam sarit calul, dar mi-am luat pe linga Fluval 2 Plus, un Resun echivalent (pentru ~ 50 - 100 L, dar nu-i mai stiu numele). De la Resun nu am folosit decat sistemul de teava cu gaurele pe care-l poti vedea destul de bine aici.
Am pus teava de la Resun la Fluval (se potriveste foarte bine), aceasta iese cam 2-3 cm deasupra apei, iar jetul de apa care iese prin orificiile ei, este directionat perpendicular pe suprafata apei din acvariu. Zgomot = zero, iar Fluval-ul il tin dat pe maxim. Daca jetul bate prea de sus, apa va clipoci in mod zgomotos...
Multumesc pentru raspuns, Intros !

Istoria este mai veche: http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=4694

Pe scurt : cam de 3 luni de zile o boala (hexamita) imi decimeaza populatia de black molly. Din 4 adulti si 7 pui la vremea respectiva, nu mai am decat o femela care nu pare afectata deloc. Dar, de atunci a mai nascut de 3 ori si toti puii au murit la 1 saptamana, cu simptomele de hexamita.
Deci, cu toate ca populatia ramasa (1 black molly, 2 crosocheilus siamensis, 10 creveti si vreo 7-8 melci) pare a fi imuna (n-au prezentat niciodata simptome) mi-e teama ca parazitul persista totusi in acvariu.

Tratamentul cu metronidazol, as dori sa-l fac in acvariu, pentru a scapa de populatia de paraziti ramasa si nu pentru ca mai am pesti cu probleme. De aici si intrebarea mea.
Va multumesc pentru cele 40 de view-uri
Rog pe cineva sa inchida topicul asta.
Acest tratament, efectuat direct in acvariu, cum ii afecteaza (sau nu ?) pe alti locatari mai "nevertebrati" ? De exmplu melcii sau crevetii ?
arnoldx wrote:la dimensiunile ce are acvariul si grosimea sticlei nu tre sa iti faci probleme ca va crapa.
Eu am avut acvariu de 80L*35l*45H tot din sticla de 6 mm si nu a crapat nici una.


Si eu imi faceam probleme cu al meu...
60Lx35lx45h cu sticla de 8mm si fundul de 10mm...

Cred ca eu sunt mai paranoic...
Multumesc pentru raspuns ! :-)

AquaGlo are 18.000 K

Asa este, atat AquaGlo cat si PowerGlo au inscriptionat pe ambalaj 18.000K. Dar datorita asemanarii spectrului cu Sylvania Grolux si Osram Fluora, unele site-uri il clasifica impreuna cu acestea la 8.500K. Asa ca am luat de buna varianta asta.

Nu e de vina AquaGlo.


Stiu ca AquaGlo are o componenta puternica de albastru, iar asta, m-am gandit eu, poate face sa-mi apara pelicula aia de alge pe geamul din spate. Aceste alge nu sunt vizibile cu ochiul liber, dar daca razui geamul, se observa ca "ceva verde" se curata si pare ca se dizolva in apa, ca o pulbere fina. Apa o schimb saptamanal 30% cu sifonare de substrat; am doar 5 pesti adulti in acvariu (2 molly si 3 SAE) si 10 pui de molly de 1 luna. Nu le dau mancare in exces (nu las sa cada pe substrat). Nu am alte alge in acvariu. Am si o poza facuta luna asta, la 3 zile dupa un schimb de apa:
http://bp2.blogger.com/_Mrb3TZ_qe1A/RhTFqLgUrMI/AAAAAAAAAA8/CfgjgmYh5mw/s1600-h/IMG_0006.jpg

Schimba SunGlo cu inca un AquaGlo sau PowerGlo sau 830.


Am vazut cum lumineaza in acvariu doar neonul AquaGlo. Lumina este foarte placuta, cu o usoara tenta de indigo, dar in schimb, toate culorile par sa capete nuante "nenaturale". Nu as obtine rezultate mai bune (imagine placuta + necesar plante) daca acopar un spectru mai larg ? Sa zicem o combinatie 6000K+8000K sau 6000K + 9000K(ex. JBL Solar Natur)?
Salut !

Am un acvariu de 95L brut (60Lx35lx45h), doatat cu un capac Light Glo si 2 noane de 15W (by default):
Sun Glo (in fata) si Aqua Glo (in spate)

Din cate am citit pe diverse site-uri, acestea au urmatoarele caracteristici:
SunGlo 15W - 4200K // IRC 65 // 860 lumeni
AquaGlo 15W - 8500K // IRC 70 // 290 lumeni

Ce ma deranjeaza pe mine:
1. nu-mi place lumina pe care o dau in acvariu - este o lumina mai galbuie
2. pe partea din spate a acvariului, se depune o pelicula foarte fina de alge verzi (pe care le razui cu un card expirat :-) ). Banuiesc faptul ca ar fii de vina neonul Aqua Glo ?!
3. teoretic, neoanele ar trebui sa fie Hagen (pentru ca ei au aceasta denumire de produse tip ***-Glo), dar pe cutie nu se mentioneaza acest brand, iar pe tuburi scrie "made in japan" ; de aceea nu stiu sigur daca sunt Hagen.

Ce urmaresc:
- o lumina placuta ochilui si un necesar minim pentru plante nepretentioase (Anubias Nana, Valisneria Americana si Hygrophila Difformis).

As dori sa le schimb cu urmatoarele, care mie "imi par" o combinatie mai buna:
JBL Solar Tropic 15W - 4000 K // IRC 98 // 750 lumeni
Sera Brilliant Daylight 15W - 6000 K // IRC 85 // 920 lumeni

Credeti ca este o combinatie buna?
In caz contrar, accept si alte sugestii dar din cite stiu, singurele locuri unde se gasesc neaone de 15W sunt pe magazinul online (Sera sau JBL). Am mai gasit doar in Brico un singur model de Osram Basic 15W/640 (4000K si 720 lumeni, IRC probabil 65).

Multumesc !
Noutati: femela black molly din poza de mai sus, a murit acum 3 zile. Ieri am gasit mort si unul dintre puii nascuti acum o luna (era singurul dintre toti puiutii care prinsese aceleasi simptome).
Populatie actuala: 3 molly (2m+1f), 3 SAE si 11 pui de molly (au mai aparut 5 in weekend).
Pe acestia ii hranesc cu fulgi de la Sera, tinuti la inmuiat in solutie de Metronidazol, cateva ore la frigider. Le dau sa manince o zi, apoi fac pauza o zi. Dupa asta reiau sistemul.
Pina in prezent, un singur mascul de molly mai are fecale transparente, dar este mult mai activ decit saptamana trecuta si vine la mincare...
Iti multumesc mult pentru raspuns ! Daca s-ar si gasi Sera Baktotabs in petshop-uri, ar fii bine. Din pacate, nu am gasit (Animax, Zoomania etc.)...

Regret ca nu am primit mai multe informatii despre ce ar putea fii cu siguranta. Am citit si pe alte forumuri de afara, posturi ale unor acvaristi cu aceeasi problema: se intrebau ce fel de afectiune este asociata cu aceste simptome. Forumuri diferite si raspunsuri diferite, dar concluzia este cam aceeasi peste tot: paraziti intestinali SAU infectie bacteriana. Nu am gasit nimic mai clar. In schimb cam peste tot se recomanda (in mare parte) Metronidazolul ca remediu universal raportat la paraziti. Dar nu am citit inca nicaieri, descrierea cuiva care chiar sa fii reusit o insanatosire a pestilor, rezultata in urma tratamentului...

O sa incerc si cu hrana tinuta la inmuiat in Metronidazol cateva ore...asa cum am citit aici:
http://www.wetwebmedia.com/metranidazole.htm

Multumesc, inca o data. Nu ma las batut, iar daca scap de pacostea asta, promit sa scriu un articol...
Iata si poze:
1. Acvariu in Ianuarie 2007 dupa schimbul de apa
http://bp3.blogger.com/_Mrb3TZ_qe1A/RbMvBVLFOrI/AAAAAAAAAAk/-CmuGcc9NVA/s1600-h/IMG_0095.jpg
2. Acvariu "green water":
http://bp0.blogger.com/_Mrb3TZ_qe1A/RhTH-rgUrPI/AAAAAAAAABU/Y-dyywIMDAM/s1600-h/IMG_0078.jpg

3. Poze facute azi 05.04.2007:

Femela black molly bolnava:
http://bp0.blogger.com/_Mrb3TZ_qe1A/RhTF4rgUrNI/AAAAAAAAABE/MpCViTKgUU0/s1600-h/IMG_0003.jpg

Acvariul in intregime:
http://bp2.blogger.com/_Mrb3TZ_qe1A/RhTFqLgUrMI/AAAAAAAAAA8/CfgjgmYh5mw/s1600-h/IMG_0006.jpg
Salut !

Va solicit ajutorul, deoarece dupa o lunga perioada de documentare, tot in ceata sunt. Iata:

Acvariu infiintat in octombrie 2006: 60Lx35lx45h - volum brut = 94 L
Populatie (in prezent): 2 black molly (m+f), 2 molly "dalmatieni" (m+f), 3 Crossocheilus siamensis si 7 pui de molly (1 luna).
Iluminat: 1xSunGlo 15W , 1xAquaGlo 15W - 12 ore/zi continuu
Substrat: margaritar de riu, 3-4mm // grosime 3-4cm
Plante : Anubias Nana pe o buturuga de mopan, Vallisneria (frunze in spirala) si Hygrophilla Difformis. Plantele cresc foarte bine, se inmultesc intr-un ritm rapid si nu am nici un fel de alge (decit pe buturuga mai veche de mopan, care s-a mai "inverzit" pe ici pe colo).
Incalzire : nu (temperatura in acvariu constanta 25-26C datorita incalzirii din camera)
Filtru : Fluval 2 Plus (cu 2 paduri de burete si 1 pad pentru microparticule) - tinut pe minim si pus doar sa agite suprafata apei.
Hrana: TetraMin, Sera : Freezed Shrimp, Freezed Tubifex, Flakes, Spirulina Tablets // 2 ori pe zi - nu las mincarea sa cada pe substrat.
Apa: schimb saptamanal 30% cu sifonare de substrat. Completez cu apa direct de la robinet (temperatura identica cu cea din acvariu) cu adaos de Sera Aqutan.
Parametri:
PH = 7-7,5 (primele zile dupa schimbul de apa) // 7,5-8 (inaintea schimbului de apa saptamanal). Apa robinet = 7
NO2 = <0,5 mg/L (nu am depasit aceasta valoare)
NO3 = <5mg/L (nu am depasit aceasta valoare)
KH = 5 (de fiecare data)
GH = 8 (la o singura citire saptamanala am avut 9)

Nu am folosit niciodata chimicale sau medicamente direct in acvariu, in afara de Sera Aqutan la schimbul de apa.

Scurt istoric:
octombrie 2006 - instalare cu apa dintr-un acvariu vechi // 4 black molly (1m + 3f) nascuti si crescuti in acvariul vechi // plantele de mai sus.
ianuarie 2007 - adaugat 3 SAE (pet shop Moghioros)// am avut "green water" - intuneric total 5 zile si s-a rezolvat.
februarie 2007 - adaugat 4 molly (2m + 2f) din Obor.
martie 2007 - 1 femela a nascut 7 pui // am donat la pet shop cele mai vechi 3 femele de black molly (erau prea mari 5-6 cm si amenintau puii).

In luna martie au aparut problemele mele:
- 1 black molly mascul (cumparat din Obor) a murit. Simptome: la inceput nu sunt semne fizice, vine la mincare dar nu mai maninca nimic. Dupa citeva zile incepe sa devin apatic si se retrage intr-un colt sau sta pe substrat - incepe sa aiba fecale albe/transparente filamentoase, care atirna in urma lui. Cu timpul devine din ce in ce mai slabit (fara nici un semn de ulceratie sau oricare alt defect vizibil) capatind mai degraba un aspect siluriform (cu abdomenul supt). Cam in 2 saptamani de cand a inceput sa refuze mincarea, a murit. Nici unul dintre ceilalti pesti nu au prezentat vreun simptom in tot acest timp.
- de 2 saptamani au inceput sa apara aceleasi simptome la 1m +1f de black molly (tot din Obor). De data asta le-am infiintat acvariu de carantina (25L) si le-am facut timp de 1 saptamana tratamentul cu Metronidazol. Nu a avut nici un efect. Singura imbunatatire vizibila a fost ca apatia a disparut timp de citeva zile dupa terminarea tratamentului, pestii bolnaviori, veneau la mincare, dar tot nu serveau nimic. Apatia s-a reinstalat si am revenit de unde am plecat....

Am citit tot ce am apucat pe teme de "fecal disorders" dar din pacate, exista destul de multe posibile afectiuni asociate cu simptomele de mai sus: de la paraziti, hexamita pina la infectie bacteriana. Tratamentele difera de la caz la caz: Metronidazol, antibiotice etc. De regula, astfel de afectiuni sunt asociate si cu alte semne fizice (ulceratii, pestii se "freaca" de decor, apar decolorari etc) dar care nu sunt prezente si la mine in acvariu. Din cauza asta, nu pot sa "pun punctul pe i" si sa dau un diagnostic mai aproape de adevar.

Daca recunoasteti cumva aceste simptome si aveti si alte idei despre ce ar putea fii, sau daca a-ti patit deja asa ceva si ma puteti ajuta cu sfaturi, va multumesc anticipat. Mentionez ca inainte sa postez aici am citit tot ce s-a scris pe forum pe aceasta tema (de unde si tratamentul cu Metronidazol, dar care la mine nu a dat rezultate).

Multumesc !
Cred ca intrebarea ramane inca valabila...si pentru mine.
Am fost astazi in toate cele 3 magazine GeCa (Traian, Titulescu si Iuliu Maniu) precum si la Orion Lighting. Singurul tip de neon 15W il aveau la Orion si era Aquarelle. Sambata, am vazut in Animax (Orhideea) - AquaGlo si PowerGlo. Atat...
Am priceput si eu. Chiar acum 1 ora am fost si i-am cumparat de la Moghioros. Multumesc de informatie !
Salut !

Mare atentie: in Carrefour apar produse de genul pietris sau nisip la pungi (fara nici un fel de inscrisuri), dar rareori sunt ambalate la fel sau provin de la acelasi distribuitor. Ce vezi saptamana asta s-ar putea sa nu mai gasesti in urmatoarea...asta ca fapt divers, caci oricum trec pe acolo saptamanal .

La subiect: eu folosesc margaritar de la Evidecor, cumparat din Animax. Este margaritar de rau, identic cu cel de la balastiere. L-am testat cu otet si este ok. Un singur sfat: spala-l bine-bine-bine inainte de utilizare. Il am in acvariu deja de aproape 3 luni. Am vazut, de asemenea, si nisipul de care spui...dar nu pot sa ma pronunt, pentru ca nu am cumparat.

Margaritar negru sau inchis la culoare: se gaseste cu siguranta la orice balastiera dar numai in zonele de deal (ex. zona Ploiesti). Cine vrea sa vada cum arata si are si drum: toata parcarea de la Hanul Paralela 45 (DN 1) este pavat cu astfel de margaritar/pietris. :-)
Salut !

Nu sunt un expert, dar iti pot spune ce am patit eu: la un schimb de apa, nu am fost atent la temperatura din acvariu. Apa din acvariu avea 26 de grade (se daduse drumul la caldura in calorifere cu o zi in urma...), iar cea pe care o tinusem in baie la declorinat, depasea cu putin 20 de grade. Drept urmare (nu am putut gasi alta cauza), trei dintre cei cinci black molly stateau pe substrat, inerti si curbati...i-as putea descrie foarte bine prin cuvantul "chirciti". E drept ca nu aratau sub forma descrisa de tine, dar daca gasesti ceva similaritati in aceasta descriere a mea, sper sa te poata ajuta. Molly mei si-au revenit dupa 3-4 zile, nu au ramas cu deformari fizice, iar acum sunt din nou vioi si fara probleme...
Mda...Am vorbit astazi la telefon cu cei de la Crimir. Nu au balastiera proprie, ci lucreaza cu mai multe din tara. Cantitatea minima pentru o comanda este de 1m3 (metru cub). Eu zic ca iese din discutie...

Am fost la balastiera de la Gradinari (Lafarge) - zona comuna Domnesti. Drumul pina acolo este cam anevoios, cu muuult praf si destule hartoape pe o portiune de aproximativ 10km. Aici am gasit totusi margaritar - mormane intregi - cu toate ca mie mi s-a parut mai maricel de 3mm. Eu personal am batut drumul in speranta ca pot gasi si altceva la ei, in afara de margaritarul clasic (cel de riu), dar se pare ca n-am avut noroc. Am vorbit cu cei de acolo si mi-au zis ca altceva nu se poate gasi in zona Munteniei (probabil trebuia sa ma duca si pe mine capul ). Se mai gasesc si alte feluri de margaritar (cum ar fi cel concasat - de culoare gri), dar numai la balastiere din zonele de deal...

Pe drumul de la intoarcere, am trecut si pe la balastiera Strabag (chiar aproape de iesirea din Domnesti), unde se gaseste exact acelasi lucru.

Deci eu zic ca sunt doua variante:
- margaritar de riu de la balastiera - te intelegi cu ei la pret
- margaritar de riu din Animax Turda (am fost ieri pe acolo si am vazut ca au destul) - pretul parca era undeva intre 2,5 si 3 RON punga de 1kg.

Eu momentan ma incapatinez sa mai gasesc si altceva...[/code]
Cea mai tare treaba...Pe aceste site-uri am intrat si eu (plus altele) si chiar ma duc saptamana asta pe la firmele respective. Cum s-ar zice: gand la gand cu bucurie...Vreau sa ma duc sambata pe la Cimir si apoi pe la Granitul, sa vad ce pot gasi si pe la ei....
Ei mi-au spus ca 2,5 RON/kg - cu toate ca pe site apare la 4,9 RON/kg.
Vesti noi: am fost la ei (saptamana trecuta), dar din pacate lucrurile nu sunt chiar atat de simple. Ideea este ca nu prea au avut ce sa-mi arate, deoarece nu prea aveau nimic pe stoc - ma refer la pietris. Sunt niste baieti foarte de treaba si mi-au dat doua feluri de lava (cam 1kg fiecare) pentru a le proba sa vad ce priveliste creeaza in acvariu, sa-mi fac o idee. Este tot ce aveau momentan si nu suficient pentru a deservi acvariul meu de 80L. Daca m-as hotari asupra unui model, mi-au spus ca pot aduce doar pe comanda si doar in cantitati mari, adica in jur de 700kg. Deh, cheltuielile de transport te omoara ...
Mda....

Nu v-am redat toata discutia pe care am avut-o cu ei...Initial mi-au sugerat o gama larga de culori , ceva apropiat de acvariile prezentate pe site-ul lor. Apoi le-am dat un reply in care le-am explicat pe indelete, ca ce expun ei (in magazine si pe site) ca fiind dedicat acvaristicii, nu reprezinta un substrat bun de acvariu (culoare, granulatie etc.)...In schimb, multe altele dintre produsele lor, care nu sunt catalogate ca atare, se califica pentru decorarea unui acvariu. Din cauza asta au zis:
...Va multumim si noi pentru lamuriri...
 
Forum Index » Profile for Mikai » Messages posted by Mikai
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com