[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Thereau
Forum Index » Profile for Thereau » Messages posted by Thereau
Message
Salutare dragi colegi,

Regret absenta din ultima vreme pe forum insa multe lucruri s-au schimbat si timpul a fost limitat.

Pana pe data de 1 Mai o sa ma mut definitiv din Bucuresti si cu inima rupta trebuie sa ma despart de cel mai frumos proiect pe care l-am realizat de cand sunt in hobby.

O sa incerc sa inchiriez apartamentul cu tot cu bazin si echipament unor pasionati la fel ca mine.

Asadar daca este cineva aici interesat sa inchirieze un apartament cu 2 pe Soseaua Stefan Cel mare, la 2 minute de gura de metrou Obor.

Pentru mai multe informatii putem sa ne auzim la telefon 0747444189.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/49751.page
Hello dragilor!

Despre ritmul de crestere am putea sa discutam mult. Delfinii sunt recunoscuti ca ciclide care cresc destul de greu, motivul pentru care am ales aceasta specie.

Cred ca as fi putut sa le fortez putin cresterea daca bagam mancare in ei insa nu asta a fost scopul.(inima de vitel reteta succesului pentru rezultate rapide)

Dupa ochiul meu cresc cam pana la 1.5cm / 2luni, cuantificat doar la cei foarte dezvoltati. Interesant ca sunt si ceva delfini foarte mici, aproximativ 2-3 cm si nu imi dau seama daca sunt pui sau sunt din vechea generatie dar au ramas in spate.

Nici pozele nu prea ii avantajeaza pentru ca au fost facute de la distanta insa nici pestii nu au crescut foarte mult

Severumii cresc mari! O sa iti aspire toti neonii din bazin cat ai zice peste. Deasemenea severumii nu sunt bucurosi sa fie singuri, recomandarea este sa aduci cel putin 4-6 exemplare.
Daca decizi sa ii iei de pui, nu cred ca o sa ai probleme mari cu plantele.
Tripla 4
3
Dubla 2
Salutare dragi colegi!

Evolutia bazinului dupa mai bine de 5 luni fara schimb de apa, fara fertilizant, fara co2, fara alte chimicale, fara talent de fotograf, fara filtru(pozele)
Bayek wrote:De obicei cryptocorynele fac asta. Posibil si echinodorus, dar eu cu crypto am patit. Sunt plante cu radacini foarte dese si, daca nu gasesc suficienti nutrienti in substrat, si-i cauta in coloana de apa. Oricum, ce a iesit acolo nu cred ca e nici 3% din sistemul radicular, eu zic ca e ok.


Interesant fenomen, doar in zona aceea a aparut, am un echinodorus acolo aproape de aceasta zona insa este posibil sa fie de la orice planta, cine mai stie ce ciorba am acolo
Mie imi place cum arata, nu ma deranjeaza
Situatie bizara aparuta in bazinul cel mare, ceva radacini au inceput sa iasa din paman pe sub pietre.
Stie cineva ce este acest fenomen ?

Dupa ce am ignorat cu succes bazinul cel mic, astazi am dat o tura pe la piata si am luat doua razuitoare(ancistrusi).
I am aclimatizat, aruncat in bazin si am zis sa mai stau cateva min sa urmaresc activitatea.
Am constata cu bucurie ca plantele au inceput da se aclimatizeze si incep sa faca pui si frunze noi.
Betta a devenit un monstru si-a dublat dimensiunile si vine la joaca.
Un cory negru care din ziua 1 da ture de bazin de cand se aprinde lumina pana se stinge. Pare cam agitat nu imi dau seama ce nu ii convine. Ma asteptam sa nu reziste insa pare ca la mansarda are probleme.
Cateva zeci de melci comunitari pe care o sa ii mai las sa creasca si o sa ii mut in bazinul cel mare.
7 platy genial de simpatice
Apa nu este cristal ca in bazinul mare insa testele arata no2 si no3 = 0
O sa caut niste lemne cand merg pe la tara si le arunc in borcan ca sa completez peisaju

https://vm.tiktok.com/ZGeBC5UDp/


alinutz80 wrote:Fa o mica razuiala, cu card de plastic...sau cu buret de bucatarie cu partea poroasa. Atentie mare sa nu prinzi nisip ca zgarii...eu zilele trecute am facut mici zgarieturi pe partea fata la acvariul mare (m o mancat in c... sa folosesc ceva burete magic....dar nu m-o convins acela magicu...tot cardu e baza, parerea mea)

Cat despre mancatori de alge, da, ancistrusi sau Gibbiceps, te scapa de griji. Gibbicepsii se fac mari Io am unu de minim 25cm
Mai sunt si alti mancatori de alge, dar cu ciclidele tale nu merge...ca ii papa


Ce crezi, le-am lasat asa, efectiv nu m-am mai atins de ele si au inceput sa dispara. Inca mai sunt puncte micute pe geam insa cred ca sunt mai putin de jumatate acum dupa 2 saptamani.
checornetu wrote:deciziile luate sunt ca dupa ce am hotarat sa respect parerea celor de pe acest forum, nu ceea ce spun magazinele de specialitate precum ca merge sa pui pesti intr-un acvariu neciclat. ei au zis ca pun 2 substante la un interval de 4 ore , apoi in 24 ore pot adauga pesti.
ma refeream ca sticla e un element care pare mai naturala decat decoratiuni din plastic.
daca in ultimele 2 raspunsuri la acest topic nu ati raspuns la nici o intrebare, nu ati dat nici un sfat in legatura cu topicul ci doar ati plans ca va bat eu obrazul, va intereseaza daca ma uit pe anumite canale TV, si sperati ca nu am cumparat masini inainte de a dobandi permisul de conducere si presupuneti ca as merge pe drumurile publice... aveti o gandire cam ingusta

am scris atunci ca oricum din cautari si modul de cautare pe acest topic nu am gasit cata mancare sa dau si de aceea am apelat la deschiderea unui topic nou in a va cere sfatul si ajutorul pe care ma asteptam sa il primesc repede. ( credeam ca pot sa moara pestii de foame)
inclusiv primul raspuns primit a fost gresit




Salutare bro, cred ca ai inteles gresit acest forum. Atitudinea ta este una de kkt ca sa iti spun pe Romaneste. Mie personal mi se rupe de pestii tai daca mor sau supravietuiesc. Deasemenea mi se rupe daca tu o sa ai un bazin corect.
Chiar si in ultimele 2 topicuri ai primit raspunsuri de la colegii de pe forum. Este clar ca raspunsurile nu ti-au convenit pentru ca ti-au batut obrazul insa raspunsurile sunt corecte si te privesc direct pe tine.

Am oferit si as oferi cu inima deschisa oricand sfatrui despre cest hobby, cred ca as putea sa vb non stop despre acvaristica insa cu tine efectiv nu imi face placere.

In concluzie mai lasa taranismele si aprecieaza sfaturile pe care le-ai primit pana acum caci pe cuvant iti zic ca nu meriti nici 0.000002 % din efortul pe care colegii l-au depus aici ca sa te ajute.

EverSad wrote:Ia` mai gata cu Discusii... (vreau dinamica in bazin, nu slow motion)

Ajunge ca fur` curent, sa fur` si apa pentru discusi?


Pai clar africani atunci, poate un african plantat

Daca te hotarasti mergem la baietasul ce are ciclidebucuresti.ro si gasesti acolo ceva modele
Discusi in plantat ?
EverSad wrote:De ce nu dezechilibrezi sistemul, bagand 3-4 Ancistrusi? (te scapa de manopera cu alge)

Astia oricum au mancare doar din algele ce se produc ori din buruienile care se topesc.

Daca ai avea doar Ancistrusi, chiar nu va trebui sa dai mancare nevar` cum zice italianu`.


Am deja o pereche matura de ancistrusi care au depus de vreo doua ori insa nu am vazut puii pana acum.
Am mai bagat eu unul rosu, micutz insa nici pe ala nu l-am mai vazut.
O sa iau probabil inca o pereche de ancistrusi maturi poate am noroc
+
E musai sa ma apuc sa razuiesc algele de pe geam insa e lucrare urat de migaloasa...

EverSad wrote:
Thereau wrote:
EverSad wrote:
Lemon wrote:In 900 de litri, e mai usor sa lasi natura sa isi faca treaba


Asta, fiind afirmatie? (Litri?)


E o vb in popor, asta-i p..a cu asta f...m


Nu se poate zice ca o` ai mica... (joci` in liga)

@Bayek: are ceva galeata acolo, cetateanul...

On topic: ajuta si faptul ca nu dai mancare zilnic ori de doua ori pe zi.

Pana la urma, cresc buruienile prea mari... Pestii ar trebui sa la consume daca ar fi rupti de foame.



Ne regasim in situatia in care marimea chiar conteaza
EverSad wrote:
Lemon wrote:In 900 de litri, e mai usor sa lasi natura sa isi faca treaba


Asta, fiind afirmatie? (Litri?)


E o vb in popor, asta-i p..a cu asta f...m
Bazinul are 220 x 65 x 65 (aproximativ, nu mai stiu dimensiunile exacte)
Lumina : Lampi din piata obor led(alb rece) - 2 x 30w si 1 x 120w(nimic special aici, insa tre sa gasesc o varianta sa reduc consumul ca imi pare cam mult)
Programul de lumina s-a dus de mult timp pe ciocan, cand lucrez de acasa tin luminile de dimineata pana seara aprinse pentru ca nu pot sa ma abtin)
Mancare 2-3 ori \ saptamana

Usoara mentenanta pentru plantele de suprafata care fura toata lumina.

In rest natura isi face treaba linistita
 
Forum Index » Profile for Thereau » Messages posted by Thereau
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com