[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Raul_C88
Forum Index » Profile for Raul_C88 » Messages posted by Raul_C88
Message
Ai biopelette in reactor?
Parerea mea ii ca o anemona iti va calarii coralii pe acolo, o anemona este super faina dar unde ii locul ei. La mine in bazin a stat vreo 7 luni intr-un loc apoi inexplicabil a luat-o la plimbare, ture de bazin.
A ramas bazinul si sump-ul, daca le doreste cineva . . . Ne intelegem asupra unei sume modice.
700 ron tot pachetul
CatalinBarbu wrote:Foarte fain a iesit aranjamentul !
Aveai un plate verde foarte mare ...unde e?


La momentul pozei era in bazinul vechi, toate plate-urile sun pe nisip acum, ala rosu mare l-am rupt si vad ca are ceva probleme...
Salut baieti, am reusit sa imi fac si eu putin timp pt bazin, asa ca am aranjat pietrele , total 33,6 kg de piatra vie, mai trebuie finisat doar.

image
Fain fain di tat'
Bazin 90x40x52h sticla de 8
Sump 64x33x51h sticla de 6, compartimentat in 3 camere
Pompa recirculare Jebao DC 3000
Skimmer BM Nac5
Totul este pus in functiune de 2 ani juamate, acvariul are doar vreo 3 zgarieturi minore, nimic grav. Ofer si standul daca se doreste, din pal, trebuie intarit blatul.
Pret 850ron, ofer gratuit incalzitorul 200w si nisipul Ati Fiji white sand 9kg
0740956762 pt detalii

image
image
image
A plecat lampa, se poate inchide. Multumesc
500 ron
Fain, sa ai noroc la el......sa mearga bine
Mii se pare foarte mare fata de bazinul vechi, sotia era sa lesine
Ma acomodez eu cu el.....baiatul meu de 2 ani jumate zice "wooow pesti mari"
Ms baieti Doamne ajuta la toti colegii
Salut, dupa cum am promis, am revenit cu noul meu proiect, acesta va fi format din: - bazin 120x60x55h sticla de 10 cu fund dublu, cutia overflow interna pe mijloc, fundal negru. Sump de 90x55x45h, impartit in 4 camere + camera pt ato. Stand din teava rectangulara, vopsit electrostatic, imbracat in pal negru. Va fi luminat de o lampa Ati Sunpower 6x54w dimabil, skimmer BM Curve 9, pompa recirculare jebao 6000 l/h, doua rw 8 , doua rw 4, 10l matrix si siporax, 30 kg piatra vie. Deocamdata este gol, vreau sa il ciclez iar apoi sa incep sa mut din cel mic in cel mare, se va baza in mare parte pe produse aquaforest. Sper sa iasa ceva frumos, revin cu poze
Vand lampa Giesemann Matrix 8x39w T5, perfect functionala, 600 ron
0740956762

image image image image
photo host
Cred ca acesta este ultimul update al bazinului
Am avut si cateva incidente neplacute, mi-am omorat din greseala hepatusul am scos o piatra mai mare sa lipesc un coral nestiind ca el sta ascuns in ea,
l-am tinut pe uscat, am mai pierdut o mare parte din montipora capricornis s-a facut un mucus ciudat pe ea si a albit-o, am fost nevoit sa-o rup sa mai raman cu ceva
Una peste alta sunt foarte multumit de ce am realizat cu acest bazin mai ales in ultimul an, sunt foarte multumit de produsele aquaforest care le-am folosit.
Am inceput la noul proiect, probabil ca voi incepe un nou jurnal, multumesc mult celor care m-au ajutat cu un sfat, o sugestie sau o felicitare.
O ultima poza (in formatie completa)
image image image
images upload
A plecat la cj sa lumineze plante se poate inchide. multam fain
robygym wrote:Cam la cit timp dupa aditionarea Buferului de Kh, in acvariu pot masura akalinitatea, ca sa vad kh dupa aditionare . Intreb, ca eu vreau sa-mi ridic kh undeva la 10 acum sunt inca pe la 8,3-8,6 si mai am si consumul zilnic de luat in calcul. Stiu ca nu trebuie ridicat cu mai mult de 1 la 24 de ore si am trecut la bicarbonat de sodiu D.O.


Dupa vreo 2 ore zic ca ii ok, de ce ai vrea sa urci asa sus kh-ul?
Ce combinatie de neoane folosesti?
CristiC wrote:Daca pozitionezi constructia de piatra bine,va fi ok lampa. O sa iti ramana oricum lateralele neluminate,dar asta nu e asa o problema. Parca are 90 lungime,din cate tin eu minte.
Fundal negru,clar.
Spor!!!


Da 90cm are, pot sa il fac si de 100cm lungime dar nah....mai pun 10cm de la mine, negru ramane
Ms baieti
 
Forum Index » Profile for Raul_C88 » Messages posted by Raul_C88
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com