[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Radu_B
Forum Index » Profile for Radu_B » Messages posted by Radu_B
Message
In prima cred ca este cyano. Baga mana si scoate-o de acolo. Daca pare "gelatinoasa" si se desprinde usor de pe pietre e cyano.


In a doua GSA
Salut,

Vand pompa submersa/emersa EHEIM universal 2400lph
IMPORTANT: Pompa provine de la un filtru 2260 si nu are prefiltrul cu care vine in mod normal (poate fi achizitionat de la nevertebrate)

Pompa este noua si nu a vazut apa. Am cumparat-o in 11 August 2017 de la nevertebrate.ro
E posibil sa aiba 2 ani garantie asa ca ofer si factura.

Momentan doar Bucuresti.

Pret: 400 ron


Https://www.nevertebrate.ro/pompa-submersa-emersa-eheim-universal-2400lph-18632


Telefon: 0740341137
Mi se pare super tare ca te acuza pe tine ca nu ai respectat "Termenii si conditiile".


Tinere Radu Coman, tu esti cel care nu a respectat, in prima faza, termenii si conditiile "dupa" site. Adica, mai pe intelesul tau, nu ai respectat exact ceea ce tu ai scris acolo.


PS. Ma reapuc de citit cartea "Pasiunea mea-acvaristica" editia 1985. Poate aflu de ce nu mi se inmultesc cei 5 Otto
@moderatori: inchideti site-ul ca cica nu e adevarat ce se scrie pe aici. Eu o sa ma duc la biblioteca de acum incolo.
GeoCri3772 wrote:
Radu_B wrote:35
Primul acvariu pe la 11-12 ani

La fel,primul acvariu l-am avut la 12 ani


Nu are nicio treaba. Acvaristica moderna este foarte diferita de ce era inaintea Internetului.
35
Primul acvariu pe la 11-12 ani
Flansele le ai?
Ce naiba nea Silviule, esti barbat, stii ca dimensiunea conteaza

Daca tot a facut un coleg referire la iesit in natura si colectionat, in vara, am facut o tura cu bicicleta pe plaiurile unde am copilarit.
Ideea e ca, pe albia raurilor unde primavara si toamana au loc viituri, se gasesc foarte usor radacini gata de adaugat direct in acvariu.

De exemplu (ingorati va rog "rodul" nesimtirii umane)

image
image
image



Asta deja e un aquascape de concurs:

image


Seryu de Rromania

image

Pentru Koala:
image

Sefa iarta dar nu uita!


Cel mai usor salcia o cureti in felul urmator:
- o tai si o lasi cateva zile scufundata in apa cu tot cu coaja
- in momentul in care s-a inmuiat coaja o vei curata super usor ca pe solzii la peste.

Ceea ce ai facut tu acolo a fost super aiurea pentru ca, pare, ca salcia a stat vreo 2 zile din momentul taierii pana in momentul curatarii. Daca mai pui si faptul ca are mai putina seva din cauza anotimpului ... e evident de ce te-a lasat sefa (in gandul ei: "Na, fraiere, chinuie-te ca alta data sa nu-ti mai vina idei din astea!" )
Gabi C wrote:... apa oxigenata ...


Din exerienta iti spun ca tratementul cu apa oxigenata in tot acvariul iti va omora melcii neritina (stiu ca ai)
Asa ca, in caz ca vrei sa incerci, scoate-i din acvariu pe durata tratamentului.

Pestii au fost donati!

Acum vad si eu ca la donatii nu e topic close by default
Salut,

Donez 6 - 7 melci asasini.
100% sanatosi, fara probleme. Provin din acvariul de mai jos in care nu am mai adugat nici un peste de peste doi ani


Motivul este ca plec definitiv din tara si donez sau vand tot ce nu pot lua cu mine.

Se pot ridica personal de la statia de metrou Nicolaie Grigorescu

Contact pe PM
Valabil pana pe 18 ianuarie 2018


@acvarist: pentru tine nu e valabila aceasta donatie



image

image
Salut,

Donez ~ 10 masculi si 4 femele.
Pesti 100% sanatosi, fara probleme. Provin din acvariul de mai jos in care nu am mai adugat nici un peste de peste doi ani


Motivul este ca plec definitiv din tara si donez sau vand tot ce nu pot lua cu mine.

Se pot ridica personal de la statia de metrou Nicolaie Grigorescu

Contact pe PM
Valabil pana pe 18 ianuarie 2018


@acvarist: pentru tine nu e valabila aceasta donatie



image

image
Nu, chiar nu e greu (~ 5 minute pentru fiecare gaura;totul e sa nu te grabesti) iar eu sunt IT-ist

Daca vrei s-o faci profi: https://www.amazon.com/Diamond-Dremel-Beginners-Instructions-Drilling/dp/B01EPKZWZI


LE: Viteza frezei trbuie sa fie mica. Gasesti sfaturi foarte bune in poza de pe amazon de mai sus cu instructiunile
3. Prima freza folosita a fost una conica pana cand am strapuns sticla (4 mm)
Odata strapunsa am frezat pe partea opusa pentru a largi gaura.

https://www.mtopdent.ro/img/p/7/7/77-thickbox_default.jpg

Dupa care am folosit una circulara pentru a largi gaura (dar nu recomad pentru ca e destul de greu sa tii gaurile centrate si aliniate)

https://www.meusburger.com/RO/RO/media/PIC_PRO_SNG_STD_V72623_IN.jpg

La sfarsit am slefuit marginile cu o freza ca ce din poza de mai jos:

https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/0/1032073_4.jpg

LE: Foarte important: Trebuie sa racesti tot timpul cu apa atunci cand frezezi!

Eu am facut treaba la un acvariu de carantina, doar cu sculele pe care le aveam in casa si nu m-a interesat decat functionalitatea.

Rezultatul final:

image

image

image




1. Eu l-as fi "vopsit" cu silicon (da, stiu e prea tarziu acum dar va fi acoperit de alge )

2. Trebuie calculat un pic volumul de apa. S-ar putea sa fie la limita mai ales cu punctul 3 (daca rezolvi 3-ul nu vei avea probleme. 100% blocare a primei camere nu se va intampla). Oricum, daca "da pe afara", cantitatea de apa nu va fi foarte mare. Dar, dupa cum vad il ai in baie. De ce nu testezi? Mai bine acum decat ....

3. Pufff...ai dat cu mucii'n fasole
Rezolvarea este foarte simpla si eleganta. Iei un drimmel si o freza diamantata. Dai gauri in peretele despartitor (camera 1 si 2) a.i. daca se infunda sa o ia pe acolo (pot sa te ajut cu amandoua daca vrei: am dat eu mai demult si au iesit foarte fain si e aproape 100% safe. Nu am poze acum ca-s la servici)

4. Presupun ca nu atinge nici un perete si ca are ventuze la baza, nu? (stiu ca esti acvarist cu experienta dar merita sa intreb; poate mai citesc si altii). Incearca sa o tii suspendata doar in furtun si vezi ce sa intampla.
Legat de CO2. Ai putea incerca un reactor co2 de tip tom barr
Bun venit in aceat hobby (a se citi boala) si pe forum!
Completeaza-ti locatia la profil. Ne va fi mai util sa-ti dam sfaturi pe viitor.

Felicitari pentru alegere! Frumos "animal" ti-ai luat....nici nu stii in ce te bagi

Intrebarea este foarte vaga. Poti sa pui o poza cu un acvariu de pe net pentru a vedea cam unde vrei sa ajungi?
 
Forum Index » Profile for Radu_B » Messages posted by Radu_B
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com