[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: 2AlanH
Forum Index » Profile for 2AlanH » Messages posted by 2AlanH
Message
Am trei femele de platy si un mascul în 30l apa . Problema e ca masculul e mult prea obsedat de femele , le urm?re?te foarte agresiv si nu le las? nici s? respire . Uneori mi se pare c? le si bate . Saracile femele toat? ziua stau intr-un col? sub niste plante , ca s? nu le vad? masculul , c?ci cum le vede , sare pe ele . De ce nu se lini?te?te odat??
Recent , am cump?rat dou? femele si un mascul platy , iar din cei trei pe care le aveam de mai demult am dat 2. Problema este ca femela de mai demult ii tot bate pe ceilal?i, chiar ?i pe mascul. Am un acvariu 40l din care apa cam 30l . Platy ar trebui s? fie pa?nici, atunci de ce se bat ?
Incep sa cred ca nu e velvet ... Deja de o saptamana are pata , ii fac tratament , o pun in carantina , cresc temperatura si nu se modifica nimic nici in rau nici in bine, numai ca se tot scarpina si e mai retrasa . Oare chiar sa fie velvet?
S-a dat .
De mancat mananca. Mai umbla uneori cu coada stransa , dar in general si-o tine deschisa, si se cam scarpina de obiecte . Ar trebui sa o pun la carantina ? Pe ceilalti nu s-a luat nimic.
oare daca pun verde de malachit si putina sare si maresc temperatura, s-ar vindeca?
Acvariu 40l , filtru home-made (merge foarte bine ) , 3 platy in el. Problema e ca pe o femela s-a facut o pata galbena si cred ca e velvet . Daca e velvet, cum se trateaza ?
Buna ! Nu cred ca e categoria absolut potrivita, dar cum pot sa-mi schimb username-ul ?
Poze:
Poze:
Pozele :
Am schimbat filtrul si apa s-a curatat considerabil . E curata ca lacrima si nu mmai are nici albeala, nici galbeneala. Carasul inca mai asteapta un nou proprietar
Donez femela caras oranda de cca. 7-8 luni. Are starea de sanatatte buna :mananca, e activa , nu are pete sau ceva de genu . Sigur e femela, a depus . Ar fii bine ca cel care o primeste sa fie din judetul Cluj , insa la extrema nevoie poate ne intelegem pe privat si poate facem cumva sa o trimitem altundeva. Nu donez decat daca confirmati ca aveti acvariu +70 l . Atasez putin mai tarziu si poze.
Am pus carasul la "Vanzari", pentru cine e interesat.
Vand femela caras oranda , are vreo opt luni. O vand daca confirmati ca aveti acvariu +80l . Nu vand decat in Cluj-Napoca si in imprejurimi (Floresti , Apahida, etc.) . Pret 5 lei. Mai multe detalii pe privat.
Oare daca folosesc Sera Nitrivec ar ajuta la ciclare ? Sau Tetra EasyBalance?
Larva450 wrote:Modelul filtrului?

Hailea rp , ceva numai cu burete . Cam ce filtru ar fii cel mai potrivit ?
Se zice ca pestii mor din primele zile in apa cu nitrati . Ai mei ii am de cateva luni , sunt sanatosi, ba chiar carasul a depus de doua ori. Poate nu e chiar deciclat... sau sunt rezistenti pestii si ar trebui sa-l reciclez?
Larva450 wrote:Apa ciclata e incolora,acvariul trebuie sa stea 4 saptamani la ciclat,pentru a elimina clorul si pentru a se forma coloniile de bacterii din filtru dar mai mult in substrat care ajuta acvariul,dea bea atunci e ciclat acvariul.Ai ceva radacini/lemne in acvariu?cat timp are de cand i-ai dat drumul?Ce cauta Carasul acolo?si cam atat. am uitat ceva:Ce filtru ai?

Lemne nu am . I-am dat drumul de prin februarie. Carasul l-am primit pe neasteptate si n-am avut ce face cu el , dar as vrea sa-l mut. Filtrul e putin cam slabut, dar saptamana viitoare vreau sa-mi iau altul mai bun.
Ce culoare ar trebui sa aiba apa ciclata ? Mi se pare ca mi s-a decilat acvariul , folosesc Aqua Safe pentru declorinare , am vazut intr-o reclama ca e bun , insa nu stiu ce sa cred, schimb apa vreo 50% si tot albicioasa galbuie mi se face , destul de repede. Am un acvariu 40l cu un caras de vreo 9-10 cm (da, stiu , am sa-l mut, dar nu momentan) si 3 platy. Pestii nu cred ca au ceva, par sanatosi , mancaciosi, jucausi, etc.
Cum trebuie sa fie apa ciclata ?
 
Forum Index » Profile for 2AlanH » Messages posted by 2AlanH
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com