[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Pterophyllum
Forum Index » Profile for Pterophyllum » Messages posted by Pterophyllum
Message
Arata superb!!! mai ca m-as plimba pe acele carari
Buna!
-In primul rand iti trebuie un filtru extern (o canistra), in care sa poti pune cativa litri de material filtrant (ex: sera siporax). Filtrul pe care il ai acum nu face fata numarului de pesti pe care il ai in acvariu.
-Avand in vedere ca nu ai filtrul ciclat, eu as face schimburi de apa zilnic minim 30%, cu apa declorinata, la temperatura apei din acvariu. Un termometru ar fi util in acest caz pentru a compara temperaturile.
-As lua o solutie ce neutralizeaza substantele toxice din apa (ex:sera toxivec), pentru ca pestii sa nu sufere datorita valorilor ridicate de amoniac, nitriti...
-As mai lua un flacon de Seachem Stability pentru a incepe ciclarea filtrului (de preferat cel extern cu siporax, matrix inauntru). Asigura popularea acestuia cu bacterii ce descompun substantele toxice din apa. Nu este foarte scump, iar faptul ca scurteaza foarte mult timpul ciclarii si te scapa de morti nedorite...merita! (https://www.nevertebrate.ro/Seachem-Stability-250-ml)

Cel mai mult conteaza calitatea apei, asa ca pana ce reusesti sa faci rost de toate aceste lucruri, fa schimburi masive de apa zilnic si hrana putina.

Multa bafta!

http://shop.acvariu.ro/12-mancare
Ma bucur mult pentru pestisorul tau care da semne de recuperare!!
Poti lua vitamine de la Sera, Fishtamin. Este bine sa le pui seara cand este intuneric in camera deoarece sunt sensibile la lumina.
Calitatea apei trebuie mentinuta in permanenta, pentru a preveni orice alt risc de infectie.

"Se foloseste pentru sustinerea pestilor bolnavi sau convalescenti, pestii stresati, înainte si dupa transferarea în alt acvariu, pentru reproducatori si puii de pesti.

ADITIVI (per litru): Vitamina A 545000 UI, Vitamina B1 2000 mg, Vitamina B2 1500 mg, Vitamina B6 2000 mg, Vitamina B12 2 mg, Vitamina C 55000 mg, Vitamina D3 100000 UI, Vitamina E 4700 UI/mg, Vitamina K 510 mg, Calciu-D-Pantotenat 5000 mg, Acide folic 480 mg, Nicotinamid? 10000 mg.

INDICATII DE FOLOSIRE SI CONDITII DE PASTRARE: Se poate pune direct în apa, 6-7 picaturi la 50 L apa. Cantitatea stabilita se amesteca în hrana pestilor cu cateva minunte inainte de administrare. A se pastra la rece si ferit de lumina."
Multumesc!
Cam asta era planul.... numai ca va trebui sa mai astept...
Imi doresc sa ii pastrez pe toti.
Multumesc frumos !!
Oau! Superbi Astronotusi! Mmmm.....Chiar este curios cum isi dau seama ce culoare au ei insisi.... ca doar nu se pot vedea... Mai ales ca intre cel galben si cel alb nu este o diferenta atat de mare. Ceva, ceva e.
Poate asa se explica si de ce pestii mei initiali (clasic + marmorat) sunt uneori atat de agresivi unul cu celalalt - pentru ca nu s-au ales cum trebuie ci de nevoie si la nimereala. Perechile de pui nu au un astfel de comportament.

Ii mai tin putin. Inca nu ma indur
Multumesc!! Dar nu cred ca o sa apuce prea multe zile. Eu plec din tara vreo doua saptamani asa ca nu ma pot ocupa de ei. Si oricum imi dau pe dinafara Scalarii din acvariu, nu imi mai trebuiesc si altii.
Legat de varsta...ma gandesc ca e important sa o trec, pentru ca inainte mereu ma intrebam cat de mari or fi la x luni sau la ce varsta depun pentru prima data etc. Cine este curios, isi face o idee. Mereu am trecut cat au.
Pe partea cealalta, la ce te-ai referit tu...noroc de telefon!! ))) Bine, cu exceptia a catorva zile importante pe care le tin minte.
...
A treia zi de la depunere
A doua zi de la depunere
Hello!! Sa mai povestesc ce se intampla pe la mine in bazin...
Pana acum mi s-au ales patru perechi din puiuti, dintre care trei au si depus pana acum.
Surpriza cea mare a venit de la o pereche ce a depus pentru prima data acum 3 zile. Se pare ca au stiut foarte bine ce au de facut deoarece outele s-au transformat in puiuti Spre mirarea si disperarea mea! I-ati facut? Treaba voastra cum vi-i cresteti, am zis.
Prima data au scos puii din oua si i-au pus deasupra incalzitorului, dupa care i-au mutat iar pe tub, pe verticala - din aceasta cauza multi au cazut si dusi au fost. Acum mai sunt doar cativa la numar, pusi iar deasupra incalzitorului. Restul Scalarilor nu dau tarcoale pentru a manca alevinii.
Ce am putut sa observ este:
Daca au de unde, perechile se aleg in functie de varietate, clasici cu clasici si marmorati cu marmorati.
Marmoratii sunt mai putin agresivi si teritoriali decat cei clasici (ori asa s-a nimerit la mine).
Unele perechi pot deveni parinti de la prima depunere.

Cateva poze cu ultima pereche aleasa. Varsta: 286 zile (aproximativ 9,5 luni)
Clar nu este din cauza varstei...
Ultima oara cand mi-a facut un Scalar hunger strike, l-am servit cu frozen bloodworms si imediat a mancat... poate il tenteaza si pe al tau
Poate nivelul de nitrati este mai ridicat decat trebuie si sa-l fi afectat...?

Poate este batran... ?
Sper sa reusesti sa il salvezi!
Eheim Classic 250(2213) este foarte silentios!
La inceput, vreo 2 zile se aude putin dar nu deranjant, dupa care uiti ca exista.
Poti sa le cumperi niste vitamine ca sa ii ajuti sa isi revina (ex: Sera Fishtamin).
Se adauga in mancare sau in apa.
Foarte faine close up-urile!
dan.pavelescu wrote:In jurul sticlei apa o sa fie foarte rece, iar in rest, calda. Variatiile de temperatura nu aduc nimic bun, nici la oameni nici la pesti.


Asta ma pregateam sa spun si eu. Plus ca mereu trebuie sa inlocuiesti sticlele.
Cel mai bine este cu ventilatoare/coolere.
Pentru cateva zile pestii pot sta si fara mancare.
Este bine ca impartasesti cu noi ce ganduri/planuri ai deoarece daca este ceva in neregula, cu siguranta cineva iti va atrage atentia si te va indruma pe drumul cel bun
Nu este indicat sa faci asta. Poti crea soc termic pestilor si se pot imbolnavi.
 
Forum Index » Profile for Pterophyllum » Messages posted by Pterophyllum
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com