[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: simo105
Forum Index » Profile for simo105 » Messages posted by simo105
Message
Se mai intampla..
Buna :* va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi :* am acvariu de 25 l, 30-35 pui gupy de o zi si o luna . V-am urmat sfaturile, am luat acvariu separat pt pui . Ideea e ca nu am pompa sau filtru pt ei deocamdata. As vrea sa stiu, daca pot suplini asta prin schimb frecvent d apa, plante .Marti/miercuri vor avea pompa. Nu am gasit cu reglaj ink :*. Multumesc anticipat :*
Mersi. Nu stiam asta
Se pare ca ceva s-a intamplat.. de aseara pana azi am gasit 4 puisori... Putini, dar macar stiu ca pot face pui.. Nu stiu daca au fost mancati restul... sau ce s-a intamplat. I-am prins greu, dar acum sunt in siguranta . App exista vreo sansa ca femelele la o luna si ceva/ 2 sa faca pui? Asta e elementul de noutate adus in acvariul meu. Au o pate neagra dar relativ mica, sunt si destul de mici ca si dimensiuni. Eu stiu ca dupa 3 luni pot face pui...
Ma gandeam sa dau din masculi, dar imi plac toti. O sa iau in calcul asta. Mersi de sfaturi i
Masculii sunt inchisi... Mai incerc.. vad luna urmatoare cum merge . stiu cum se comporta aproximativ. Guppy pe care ii am sunt puii facuti de o guppytza ... Multumesc pentru raspunsuri
Posibil sa fie si cauzele mentionate de voi sau si din cauza ca sunt prea multi masculi si le streseaza ma gandesc...ideeea e ca eu nu am mai vazut pui guppy de ceva timp si asta ma ingrijoreaza. ... ma gandeam sa fie apa de vina... dar cand e apa de vina imi mor din pesti.. si nu mi-au mai murit de mult timp.... Si ce am mai observat.. la femele deschise la culoare ar trebui sa se vada ochii inainte sa fie patratoase, dar nu se vad.. au pata usor inchisa dar nu se vede deloc negru.. e un fel de maroniu rosiatic/ tranparent, dar ele se fac maricele... .. biluetele sunt galbene.. se fac incolore si dupa ceva timp nu se mai vad pe fundul maternitatii..
Am uitat sa mentionez. dupa ce fac bilutele respective, raman relativ umflate. In mod normal ar trebui sa fie mai mici dupa...
Buna! As avea nevoie de putin ajutor. Am cateva femele guppy- 5 femele mature, 2 mici luate de curand (de vreo luna- pui) si 5 masculi. Problema mea e ca lunar in loc sa faca pui, fac bilute, fara pui. Am aceasta problema de cateva luni. Care ar putea fi cauza? Inainte sa nasca le pun cu vreo 3 zile cel mult inainte in maternitate. Practic si femelele si masculii sunt de la aceleasi guppy. Posibil sa aiba vreo legatura? Mentionez ca asta se intampla de vreo 4 luni incoace... Multumesc anticipat :*
Am facut greseala sa iau multi pesti la inceput care nu trebuiau combinati.. greseala incepatorului. Nu aveam pui d guppy atunci . Multumesc de sfaturi
Buna. Am o intrebare. In acvariu meu am acum pui guppy de 2 luni si ceva. Problema e ca am un scalar care incearca sa-i pape. L-am izolat in maternitate. Intrebare mea e..Ar putea rezista fara filtru? . l-as scoate si l-as pune in altceva. Multumesc anticipat
Le-am dat drumul la cele 2 femele mai mari si a sarit scalarul p ele. I-a sifonat putin coada ;) o sa-i dau pe restul si dupa le dau drumul. Multumesc de sfaturi!
Mersi Seara frumoasa!
Am schimbat. Observasem deja.... Multumesc. Cum ti se pare. sunt normali ca si dimensiune? Cele 2 guppy mai mari (femele) au cateva zile in plus 7-8 zile fata de restul. Au fost tot timpul mai mari. Multumesc
Buna dragilor ;) am niste nelamururi. Puii meii ii puteti vedea aici https://www.youtube.com/watch?v=K0fdvJNcY-I&index=4&list=PL1m9V55awEOUzOPOrhE0GdmAdGQh41ijy. Mi se par cam mici pt 2 luni. Arata normal sau mi se pare mie? A doua intrebare ar fi legata de un mascul. Se vede ca sunt 2, dar, unul din ei e cocosat. Intrebarea mea e... poate supravietui normal? Daca ar fi tatal unor pui ar iesi la fel si ei? Multumesc :*
Am pus neonii separat. Intrebarea mea e acum... rezista fara filtru? mi se pare ca am vreo alti 3 pesti prea cuminti... imi par bolnavi.... si neonii au dat primul semn de boala... stiam ca-s prea stresati si urma sa-i dau.... multumesc
Nu stiu cum iti gasesc topicul
Pai vad ca nu mai e la vivipari. Am zis ca tu esti cel care l-a mutat...
Din pacate n-am in ce. Intr-o maternitate am pui guppy si intr-una trebuie sa pun o femela guppy gestanta ;) multumesc ca ai mutat topicul
Mi-am dat seama dupa. Sorryy ;)
 
Forum Index » Profile for simo105 » Messages posted by simo105
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com