[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Hermit
Forum Index » Profile for Hermit » Messages posted by Hermit
Message
Salut...vezi sa nu ai un por pe la sorb - asa a fost la bine de nu puteam nici sa amorsez filtrul...am rezolvat cu niste superglue aplicat pe zona cu defectul...
Alta cauza ar putea fi aer ramas in filtru cand ai umblat la el...si atunci trebuie sa misti filtrul cu tandrete dintro parte in alta eliberand astfel aerul ramas in interior
Salut!. Fain ca esti pasionat de kribensisi...is pesti faini...ce sfat as avea eu? Incearca sa tii specii din aceeasi regiune...cu kribensisii...sau sa lasi doar perechea de kribensis...plus guppy spre exp...dar sa stii ca daca se apuc de depus...o sa devina tare agresivi.

Kribensisi cresc marisori...si le-ar prinde bine un acvariu mai mare in viitor...daca iti permite bugetul...

La depus kribensisii...sapa de regula in substrat...asa ca o sa iti scoata plantele daca le stau in cale. In rest, filtrare buna, mentenanta regulata...si spor la pui daca iti doresti sa ii vezi parinti...sa stii ca or sa capete un colorit fain cand sunt in perioada de imperechere.
Salutare!

Renunti cam repede...ai postat mesajul abia acum 3 zile...din motive diverse...oamenii raspund mai greu.

Iti spun ce am facut eu: La primul setup am folosit Aquabasis peste care am pus ceva inert - quart de 1-2mm

Acum la setup-ul actual am zis sa merg pe spartura de lava vulcanica...care e imbogatita cu microelemente. sub acest subsrat am pus doar gratarul de la un filtru de substrat...e un experiment...am facut un soi de plenum pentru a nu se forma zone anaerobe in substrat la sugestia unui acvarist de pe youtube

Sunt o gramada de metode si ai la indemana optiuni destule pe care sa le incerci...sa raspund la o intrebare...substratul de tip Aquasoil il poti reactiva cu granule concentrate pe care le pui in substrat din loc-in-loc (root tabs sunt numite in engleza), sau poti folosi aquasoil-ul ca baza pentru alt setup...cum ziceam te poti juca in fel si chip...

Unii pe net promoveaza si ideea de a folosi pamant de gradina/ padure peste care pui ceva inert...asa numitele "Dirted tanks" aici insa...e riscant...daca tulburi cumva ace substrat extrem de organic in compozitie...o sa ai o explozie de alge de toata frumusetea...so...este un joc cu margele de sticla...

Ape limpezi si nu renunta asa repede la acest forum...sunt o gramada de oameni faini aici care ar putea sa te ajute...e nevoie d ceva timp sa citeasca postarea ca sa iti ofere un rapuns...so...rabdare
M-am gandit la asta...dar as fi ales metoda cu bicarbonat si sare de lamaie - am capacele pentru sistem...ma am nevoie de manometru si un robinet cu reglaj fin ca sa pot pune pe picioaere sistemul...furtun co2, valva antiretur si difuzor 3 in 1 - le am deja pregatite
Salutare all! Dupa amar de vreme mai incerc un setup:

Acvariu: 60 x 35 x 40 - cel lipit de mine la care am folosit sticla de 8mm (Am presimtit ca strumfii mei o sa-i testeze rezistenta dand cu palma in el sau izbindu-se - si bine facui ca am folosit sticla de 8mm)

Lampa AquaLED 23W/74cm

Filtrare; Aquael FZN-3 umplut cu piatra ponce

Subtrat: Aqua Forest Lava Soil Black 10kg (Indicatiile zic ca solul e inbogatit cu microelemente asa ca fertilizarea in masa apei trebuie efectuata cu prudenta ~ 6 luni)

Plante: DIn geul easy: Microsorum, anubias nana & nana petite, Ludwigia Repens, Cryptocorine, Micranthemum micranthemoides, Sagitaria subulata, Limnophillia Sessiflora, Bacopa Monieri, Salivinia Natans si Lintita (plante plutitoare)

Fauna: 6 Neoni, 5 ember tetra, 1 crevete red sakura (urmeaza sa ii mai iau colegi de acvariu), 2 creveti Atyopsis moluccensis

Alge: Colectie ~ completa: gsa, hair algae, bba, fuzzy alggae, cyano (am ucis-o cu eritromicina)

Momentan am ceva intrebari:

1. Lampa are mai bine de 2000 lumeni. Ar fi necesar sistem CO2?
2. La sisteme CO2 - ma gandeam la un sistem cu reductor cu 1 singur manometru legat la o butelie reincarcabila in genul SodaStream. As tine nivelul de CO2 destul de redus asa ca ar trebui sa tina ceva (butelia avand 425g CO2)...avand in vedere ca am in Iasi centru unde pot da la schimb butelia goala si lua una incarcata la pretul de 55 lei ar fi ok un astfel de sistem pentru inceput? Nu imi permit sa iau/ tin pe langa acvariu o butelie mai mare...sa zicem ca strumfii mei is indeajuns de curiosi sa imi saboteze sistemul riscand viata vietatilor din acvariu. Mersi

Voi reveni cu poze...ce am acum pe telefon e destul de neinteligibil:
image
Se poate dar trebuie sa stii ca au putere destul de mare. Daca nu iti iese formula: W, lumeni, marime acvariu, inaltimea la care ridici lampa deasupra apei, o sa te umpli de alge: Am incercat si is patit. Am renuntat la ele si am luat o lampa led conceputa pentru acvarii la 160 lei -18w (as atasa link dar nu stiu daca e permis acest lucru)


tare asta. Am urmarit jurnalul tau de pe telefon mai mult si pe telefon nu vad locatia la avatar. Sorry...
Apropo de endleri...eu am varianta Blue Star daca doresti...eu doream sa-i dau la schimb cu ceva plante..daca ai ceva e ok...daca nu...e tot ok.

Imi pare rau sa aud asta Stefane...e teribil si e nevoie de vointa puternica sa te ridici si sa o iei de la capat...sper sa gasesti puterea de a nu te da batut inca...
De cand ai planta in acvariu? E luata din alt acvariu sa de la alt coleg? Intreb deoarece orice planta are nevoie de un timp de acomodare la noi conditii: lumina, co2, ph, etc...
Referitor la sistemul CO2...vezi sa fie etans clopotul cand injectezi CO2-ul...si la cat co2 ai acolo...nu afecteaza mult ph-ul...ca nu are presiunea ca la un sistem presurizat,,,
Poti baga acolo niscai guppy si ar trebui sa te scape de lavele de tantari...Pentru a scapa de problema cu virusul Zikka, brazilienii au inceput sa repopuleze cu guppy ochiurile de apa/ baltile pentru a reduce drastic populatia de tantari;
adrian09 wrote: ...asta nu ma incanta prea tare atata timp cat trebuie sa folosesc o priza cu temporizator,nu ma pot folosii de lampa de veghe.


Lampa de veche...acele leduri care sunt probabil albastre or sa te umple de alge daca le lasi sa lumineze peste noapte...it's a fact.
adrian09 wrote:
pentru CO2 as vrea sa folosesc ceva in genul Izy CARBO sau daca stiti ceva mai bun... pentru piticul asta nu as vrea sa achizitiones o instalatie





Eu ma gandeam sa iau in rate sistemul de la Tropica cel cu capsule de CO2. Momentan doresc sa experimentez un pic metodele DIY sa vad ce si cum...
Cat despre Easy Carbon...ca tot are acceasi substanta activa la baza ca si Seachem Excel...uite ceva info:


Am incercat sa te ajut un pic sa se vada pozele in postare si nu link-urile. Sper sa nu te superi.

" alt="image" />
" alt="image" />
" alt="image" />
" alt="image" />
" alt="image" />
" alt="image" />
E o chestiune de timp pana depun iar
Salut...nu ti-as recomanda sa faci asta...bacteriile pentru apa sarata au nevoie de mediul in care stau si celelalte vietati de apa sarata ca sa poata trai. So...cancel the ideea.
O...dar a fost anul trecut un val de caldura ce a lovit si Canada...ramase fara apa in fantana schimband apa ca sa nu ii moara pestii....a avut ceva pierderi...cred ca i se defectase AC-ul...de aceea e bun un chiller back-up...sper sa mai gasesc clip-ul si il postez...
Chiar azi am descoperit si eu ca jbl-ul meu e701 curgea tot pe la balamamale..am facut rost rapid de niste vaselina siliconica, am uns garnitura, locasul unde intra garnitura si astept sa vad daca e ok...momentan nu mai curge...e romantic ca trebuie sa plec din oras...dar..vorba lui 'nea Murphy...toate se intampla cand ni-i lumea mai draga...
L.E: "...verifica si garnitura daca e in stare ok...daca nu e deformata/ fisurata...etc"
 
Forum Index » Profile for Hermit » Messages posted by Hermit
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com