[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: moisei
Forum Index » Profile for moisei » Messages posted by moisei
Message
Multumesc pentru gandurile frumoase. La fel va doresc. !!
Inca o data imi cer scuze
salutare si i-mi cer scuze ca nu am raspuns mai repede
Vreau sa anunt ca ideea de a avea un acvariu in camin a cazut . M-am gandit foarte bine la cat de rentabil este de a tine un acvariu aici avand in vedere ca eu trreebuie sa plec in fiecare weekend iar in vacante nu pot stain bucuresti. deasemenea probabilitatea sa il gasesc poluat cu ceva dintr-o gluma 'nevinovata e mare
i-mi pare rau ca v-am facut sa va pierdeti timpul degeaba. Am in schibm in plan un acvariu mai mare dar pt acasa in locul gol ramas in perete in urma acvariului anterior.
inca o data i-mi cer scuze.

CRED CA SE POATE INCHIDE TOPICUL.
acvariul fiind in camin nu voi putea avea ceva mai mare de 40-50 l astazi voi merge in hornbach sa vad ce gasesc
daca gasesc un acvariu similar si rentabil voi incepe prin a-mi c auta iluminareasi materialele din care sa imi fac capacul
asta e cel mai greu la tineretul asta RABDAREA
la asta ma gandeam si eu doar ca imi surade mai mult ideea decuparii capacului filtrului+ o bucata de burete pe interior langa rotor
Mai ramnae intrebare ce material sa folosesc si cine imi vinde mie o cantitate asa de mica
sau poate i-mi vinde un coleg de pe forum?
saculetul e ok sa fie dintr-un ciorap de dama?
Ma gandesc sa fac in felul urmator sa dau o gaura in capacul filtrului si sa prind buretele acolo la exterior astfel sa asigur o filtrare mecanica iar spatiul ramas in interior sa il umplu cu matreial filtrant
ar fi cam 72 ml de material filtrant dupa cat am calculat eu
exista o proportie?
L.E: Mor de nerabdare sa imi vad acvariul cu plante i n el
Multumesc foarte mult domnule Scorpion . ma voi duce maine in Hornbach sa vad ce gasesc .
pentru propunerea ta meriti o bere ori cum.
Nu mi-a raspuns nimeni in legatura cu filtrarea o ajunge acel filtru intern?daca ii inlocuiesc buretelul cu ceva material filtrant?
sau macar il pot folosi pentru inceput pana imi voi cumpara unHOB
Cred ca ai dreptate. Maine merg in hornbach sa vad ce gasesc. Ori cum la acvariul actual nu imi convine adancimea display-ului. E 40×20si as fi vrut macar 40x30.
Mai sunt si alte locuri in bucuresti care merita vizitate?
Pai nu e incastarat . mai am o bucata de sticla exact cat fundul si am sa il lipesc .
dar cum voi lipi acest sandwich pun silicon in zigzag sau cum fac?
Mi-as cumparara alt acvariu dar ca student fondurile le aloci spre multe alte lucruri asa ca banii pe care i-as da pe un nou accvariu as vrea sa ii folosesc pentru echipament sau plante
um02122 wrote:Stii care e singura crapatura dezirabila cand esti student ...

Banuiesc ..te ascult totusi

da dar sa cumpar pachet care mai e farmecul cand nu construiesc eu capacul, iluminarea ..asta cred ca imi place cel mai mult cand incep un nou acvariu
am redimensionat-o
ce parere aveti crapatura este facuta de mine cand il manevram dar stiu ca a mai fost folosit si asa
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40729.page
Salutare acvaristi si bine v-am regasit.
Nu am mai fost demult pe aici. M-am hotarat sa imi fac un acvariu in caminul studentesc(kogalniceanu)
As vrea sa fie ceva mic, 40 l axat pe plante + pesti.

1 Acvariu: 20 |_|/ 40 x25 acvariul e cel din clasa a 7 problema ar fi ca este putin crapat pe fund (poza) dar i-am facut proba cu apa si nu curge . Crapatura nu este dintr-o parte pana in alta ci doar inceputa. Se
poate utiliza asa daca eventul pun putin silicon?

2 Filtru intern : Aqua Oane PF-301 250l/h
x Se poate folosii acesta? ma gandesc sa scot buretele sau sa ii fac un buzunar in interiorul lui si sa pun material filtrant.

3 Plante : inca nu sunt hotarat dar la suprafata asta nici nu pot alege prea mult. in ori ce caz nu as vrea sa se vada prea mult substrat deci va fi destul de plantat eventual + o radacina sau creanga sau un pietroi

4 Pesti : cred ca vor fii neoni sau zebre dar nu e batut in cuie . ori cum vor fi cativa si de talie mica

5 Substrat : astept recomandari , as dori sa fie fertil evident.

6 Codoi: cred ca voi ramane drojdier. am folisit in trecut bomba Co2 din acid acetic si bicarbonat alimentar si am fost multumit.
7 poate gasesc un crestin sa imi imprumute putina mizerie din filtrul lui pt cand voi incepe ciclare dupa care o pot returna si cu dobanda eventual
8 cameras fiin orientata spre e exista o parte a zilei unde soarele bate in toata camera dar nu pe o durata mai mare de 3-4 ore ar fii o pro blema de luat f in serios?
9Iluminarea: inca nu m-am documentat ce se pretaza la dimensiunile astea. Ar fi suficiente cateva becuri u economice desigur cu specificatiile potrivite sau sa merg pe neoane?
10 ce teste pt appa i-mi recomandati?

multumesc anticipat smilie
L e: cum sa pun poza daca e prea mare?
bine te-am regasit
da cred ca voi ramane la 40 l
voi deschide un topic caci se pare ca deja am primele probleme
Pai un semi plantat de apa dulce de 40 l (ca acvariul il am deja acasa) dar nu e exclus sa ma razgandesc si sa vreau ceva mai mare
ori cum as merge pe plante +pesti nu invers mai ramane locul acvariului care imi da batati de cap. as vrea pe o noptiera intre 2 paturi dar nu stiu cat de safe e.
Ma numesc Andrei Moisei 21ani student. Ma prezint din nou pentru ca nu am mai activat pe forum de ceva timp, timp in care am stat in afara acvaristicii dar nu si cu gandul.
Stau in camin si as vrea "setez" un acvariu aici . Pana acu am mai avut cateva acvarii din care un proiect mai important http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/37185.page

tot respectu pentru batranii de pe forum smilie smilie

Lucian: ti-am editat link-ul ca sa fie corect
trebuie sa fie ceva si prin Europa sau chiar in romania ..asta a fost primul pe care l-am gasit
Tonisoru wrote: Glumesc, desigur, dar as prefera sa existe un incalzitor extern, ca nu mai vreau sa pun nici un alt echipament in acvariu)

am citit pe aici si mi-a venit o idee si uite ce am gasit
https://www.amazon.com/Aiicioo-Reptile-Heating-Waterproof-Approval-Small/dp/B018VQ71JC/ref=sr_1_2/157-1834882-6982068?ie=UTF8&qid=1480700647&sr=8-2&keywords=under+tank+heaters
nu stiu daca sunt sigurul cu ideea asta dar la un nano cred ca se preteaza
buna Denisa. Succes in continuare cu acvariul sa stii ca suntem 2 din giurgiu pe forum (atat doar 2). se pare ca giurgiu nu prea e pasionat de acvaristi. Eu desi nu mai am acvariu(l-am desfiintat ca atrebuit sa plec la facultate si am ramas cu o mare gaura in perete da nu ma las eu)...mai am cate ceva pe acasa. .
Pot sa iti dau eu termometru dar ajung abia pe joi vineri
E frumusel acvariul , de acord insa cu gabi.c daca vrei ceva in prim plan cauta niste pietre si aseaza-le dupa ochiul tau sau te poti inspira de pe net

#Bineaivenit
Pai vrei sa plui plante emerse nu ? Dar cred ca nu ori ce planta suporta asta ...eventual poti sa il combini sa pui jumate pamant de flori si jumatate din asta cdaca spune ca retine apa mai mult cred ca ajuta..dar inca o data nu cred ca ori ce planta suporta lipsa relativa de nutrienti
Le: Acu mi-am dat seama ca o vrei in acvariu.
 
Forum Index » Profile for moisei » Messages posted by moisei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com