[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: happy hippo
Forum Index » Profile for happy hippo » Messages posted by happy hippo
Message
Saluti
Punktol sau orice alt medicament pentru ich. Cand ai descoperit un peste cu gris in acvariu, trebuie neaparat sa faci tratament la tot acvariul. ichthyophthirius multifiliis este un parazit, care poate fi distrus doar in faza de inotator. Adica, atunci cand este pe pesti, este protejat de un chist, si medicamentele nu au efect. Dupa cateva zile, in functie de temperatura apei, chistul cade, si parazitii inoata in cautarea unuei suprafete de care sa se fixeze. Dupa alte cateva zile, chisturile formate pe decor, nisip si alte chestii din acvariu se sparg, si parazitii cauta o gazda vie. Deci, orice tratament vei alege, fa tratamentul pana la capat, si nu il intrerupe doar pentru ca nu ai mai vazut puncte pe pesti.
Saluti
Ciclidele de tanganica au dimensiuni mai reduse: lamprologus sau neolamprologus. Sunt mai speciale, insa cu rabdare, va fi totul o.k.
Saluti

La tine in acvariu am vazut o planta de terariu/paludariu, cea cu frunza verde cu alb. Acum imi scapa numele. Iar cealalta planta, daca este Ophiopogon "Kyoto" este tot de terariu/paludariu.
Ancistrusii, daca ai ghinionul sa fie masculi, iti vor rearanja substratul la maturitate. Petele pe ancistrusi sunt normale, doar daca sunt pozitionate simetric. Cand pata este doar pe o parte a corpului, poate sa fie o mica bacterie sau ciuperca.

Pe viitor, cand acvariul va fi stabil, vei mai avea nevoie de kuhli. Sunt pesti nocturni de grup.

Spor si rabdare in continuare.
Poza 3
Poze
Salutare lume,

Din decembrie sunt proprietara a 2 crabi mititei. Ieri a naparlit unul din ei, si nu prea stiu ce "gen" este. teoretic, am fata si baiat. Practic...... Diametrul carapacei naparlite este de ~2 cm.
A mai avut cineva asa ceva? Cat de mari au crescut? Pe net gasesc dimensiuni intre 5-13 cm. Cei care aveti sau ati avut, sau cunoasteti persoane care au sau au avut, ati vazut si pui de la ei?

Multumesc
Saluti.
Nu combina medicamentele. Ori antifungic, ori malachit. Tratamentul il faci complet, nu intrerupi la jumatate, si incepi cu altceva. Dupa terminarea tratamentului, daca nu vezi imbunatatiri, faci pauza de min 2 zile, in care schimbi apa zilnic, si dupa aceea folosesti alte medicamente. Tine-i apa la temperatura normala si redu programul de iluminat.
Insanatosire grabnica ii doresc.
Saluti
Cred ca ai primit ceratopyllum demersum. Este o planta plutitoare, nu face radacini, creste extrem de repede, chiar si la mine in acvariu, unde am conditii spartane.

Ape limpezi.
Daca vrei sa te pui pe inmultit, este un pic mai complicat. https://www.youtube.com/watch?v=XA8sUkC-ReA. Pentru frumusete, nu ai de ce sa te stresezi.
Saluti
Killie sunt, dupa parerea mea, cei mai easy pesti. Foarte rezistenti, frumos colorati, nepretentiosi. Vara sunt fericiti afara, unde mai au sansa la cateva larve de tantari. Important la killie, sa fie acvariul acoperit, pentru ca sunt foarte buni saritori.
Mult noroc.
Saluti
Daca primeste hrana uscata, inclusiv granulele speciale pentru beta, se va umfla, ca si cum ar fi constipat. Nu il pune pe tratament, asa, fara motiv. In primul rand, schimba hrana: artemia, dafnia, mysis.... congelata sau vie. Aspira temeinic substratul, mai ales in colturile unde nu este o circulatie a apei asa buna. Nu ridica temperatura peste 26 grade. doar in caz de paraziti cu medicatie este indicat.
Spor.
Salutare
Nu este normal sa stea in partea de sus pestii. Incearca sa pui iesirea de la filtru sa valureasca suprafata apei. Primii doi ancistrusi mi-au murit si mie, pana mi-am dat seama ca trebuie sa oxigenez mai bine apa.
Incearca sa nu mai bagi tratament pentru apa. Clorul se scoate lasand apa 24 de ore in vas cu gura larga, sau in cateva ore cu o piatra de aer.
Saluti.
Beta au devenit foarte sensibili din cauza inmultirii controlate pentru o anumita culoare sau forma. Pentru incepatori, cauta sa iti achizitionezi un veil tail. Hraneste-l cu hrana vie sau congelata, o singura data pe zi. Fara fulgi, granule si alte specialitati uscate. O zi pe saptamana are voie sa faca foamea. Fiind un peste cu labirint, cred ca ai avut ghinion la alegerea lor din magazin.
Mult noroc cu urmatorul.
Saluti
Am eu o sugestie: killie. Nu se impuiaza, sunt spectaculosi si foarte rezistenti.
Saluti
Nu trebuie sa cumperi totul la gramada. Cel mai important este filtrul si mediile filtrante, ele trebuiesc cumparate primele. Cauta pe langa tine, sa poti sa il vezi inainte de a da banii, sau la baietii draguti de aici de pe forum. Pune anunt la Cumparari. Nisipul poti sa il cumperi pe cel mai ieftin, cel pentru locurile de joaca (sub aceasta denumire il gasesc aici). Eu am dat 2,5 euro pe un sac de 25 kg. Plante poti sa gasesti la sectiunea Donatii. Sunt multi oameni aici care tund, si dau mai departe, la alti trupeti, care au nevoie.
Bafta
Saluti
Betta au devenit extrem de sensibili. Pentru un incepator, sa se lupte cu bolile, este frustrant.
Daca acvariul are capac, in 10 l poti sa pui o familie de killie (gardneri gold, kap lopez, epiplaty anulatus...).
Mult noroc, si rabdare, rabdare, rabdare...
Saluti,
Ca plante, nepretentioase, care cresc în tufa, poti sa alegi microsorum (widelow îmi place mai mult).
Dac? ai capac, nu pot sa îmi dau seama din poze, poti sa mergi pe killie: epiplatys, sjoestedti, gardneri. Sunt rezistenti, easy, colora?i ?i curio?i. Dezavantajul: sunt extrem de sportivi. Nu ai capac, încearc? sa vad? dac? nu pot ajunge în alta balta.
Spor la lucru.
saluti.
Acvariul tau are capac? daca da, atunci ai putea sa bagi o familie de killie. Sunt frumosi, rezistenti, si este imposibil sa nu gasesti ceva ce sa iti placa. Pe un site, erau comparati cu pestii de apa sarata, datorita coloritului.
Spor.
Din experienta mea, cu betta nu au prea disparut din pui. Sunt prea inceti, probabil din cauza inotatoarelor. Macropodusii au fost ceva mai rapizi,insa killie au consumat si guppy ceva mai mari, nu numai pui. Mentionez ca, de mancare primesc de 5-6 ori pe saptamana, iar cand merg in concedii, primesc doar de max 2 ori pe saptamana mancare. Si in plus, betta sunt mult mai sensibili la boli decat ceilalti mancatori pe care i-am avut. Dar, dacca esti hotarat pe betta, dece nu faci un acvariu cu toate culorile de betta femele? Mascul, nu poti sa ti decat unul, oricat de mare si plantat ar fi acvariul, se vorgasi, si unul din ei va muri in bataie. Femelele se inteleg, si nu se caftesc.
ashavodaz wrote:Salut,

Am si eu aceasi problema, un acvariu de 100l, plantat, in care am doar guppy si creveti. Am foarte multi pui, care cresc si cresc si, deja sunt prea multi si cand or sa mai creasca, clar nu pot sa stea toti la un loc. Ce peste/pesti recomandati ca sa pun in acvariu ca sa tina populatia sub control? Mi-ar placea o pereche de betta


Multumesc,


Saluti, orice vei pune, vor gusta si din creveti. Am avut aceeasi problema, am rezolvat cu killie, macropodus si betta (poti sa cumperi doar femele), si am facut un acvariu separat pentru creveti.
 
Forum Index » Profile for happy hippo » Messages posted by happy hippo
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com