[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
Se doneaza...
Se ridica din zona Circ/Stefan cel Mare... pentru motive legate de timpul meu liber, anunt aici ca nu pun la posta, nu ma duc la autogara, nu nimic din astea.
Astept PM-urile voastre... primul venit, primul servit.

image

image
===

Nu mai este de actualitate.
Lemon wrote:Sar si apuca frunze si de deasupra apei?
Mai rau... bulangii aia ies afara din bazin (in toiu' noptii) si ii halesc muscatele din ghivecele de pe balcon.
Inseamna ca trebuie sa ma consider norocos...

Dap, chiar asa este. Sticla aia curbata este modelata printr-un proces termic de incalzire/racire care modifica substantial structura interna a cristalelor. Procesul de racire trebuie controlat foarte minutios si orice "gherla" (de orice fel) se traduce printr-o sticla care ramane "tensionata". Unele acvarii de genul asta stau "bine merci" ani de zile, iar apoi pocnesc "din senin". Fara sa le atinga nimeni. Te uiti la el si plesneste, de zici ca e posedat.

Daca vrei musai bazin cu fata curbata, ia-ti acvariu de acril si aia e. Se matuieste in timp si se zgarie mai usor, dar nu se sparge!

- Parerea mea, subiectiva si foarte carcotasa, referitoare la acvariile cu "colturi rotunde"... sa i se usuce mainile si pula aluia care a inventat cacatu' asta!
- Sticla curbata are in ea o "tensiune" care sta acolo si te pandeste non-stop... un bazin din ala se poate sparge si daca te uiti la el mai urat. Nu e nevoie sa il pocnesti.
- Un zgomot mai ascutit, la o frecventa mai "ciudata"... o diferenta minora de temperatura... un curent rece de aer. ORICE poate fi un motiv pentru ca sticla aia sa crape!


@cr1st1an: Bine ca ai fost acasa si ai putut sa diminuezi "pagubele". Gandeste-te ca puteai sa fii plecat in vacanta.
Pentru fundul ala dublu, cel mai bine ar fi sa lucrezi cu bazinul pus pe covor... cu gura in jos. Te apuci si dai cu silicon peste tot perimetrul, avand grija sa ai cordon neintrerupt. Apoi ii pui niste puncte de silicon pe mijlocul geamului, din 15 cm in 15 cm... 2 randuri de astfel de "puncte" (decalate intre ele) sunt suficiente. Dupa aia pui geamul de fund peste toata treaba si il apesi usurel + constant pe toate partile... daca e nevoie, il "joci" un pic stanga-dreapta ca sa uniformizezi stratul de silicon.

Cu capacul, uite aici niste idei: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28399.page
Acu' vaz ca e vorba de o broasca testoasa... numa' schimburile de apa te ajuta. Nu ai nevoie de filtrare (pentru ca nu s-a inventat filtru' ala care sa neutralizeze roabele de cacat facute de broasca), dar te rezolvi din schimburi masive/regulate de apa. Parerea mea.
In cazul asta (cu fundul incastrat intre laterale) poti folosi varianta #2.
DA, pui cordon de silicon pe toate marginile si doar "buline" de silicon pe partea de mijloc a geamului.
Salutare,

1. Lipiturile acelea nu sunt o problema, dar eu iti recomand sa tai inca o foaie de geam (la cotele interioare) si sa "dublezi" fundul. La inaltimea de 60 cm, eu as dormi mult mai linistit daca acvariul ar avea fundul dublat.

2. Daca dulapul de PAL are cotele 150x50, atunci e in regula.
Plantele alea sunt mai tari decat orice alta filtrare... o sa vezi cat de bine le merge, dupa cat de mari se vor face frunzele.
Sug nitratii "ca la Vadu Lat".
Faini ciortanii! Sa iti traiasca!
dan.pavelescu wrote:N-o sa-mi cer scuze ca sunt din Bucuresti...

Tu, bucurestean? Cu mecla aia?
dan.pavelescu wrote:... O sa rog luni o fata sa faca o poza. La acvariu, nemernicilor, la acvariu.

Stii ca NU ne intereseaza acvariu', da? Vrem doar sa fie o poza cu "tzatze". Asta vrem!
1. Cred ca as innebuni sa stau cu "galgaitul" ala langa mine... de ce naiba n-ai facut un Bean Animal?
2. Nu te chinui cu amenajarea sumpului si nu-l complica inutil... tot ce iti trebuie este o cantitate cat mai mare de material filtrant care sa fie "spalata" in apa care curge pe acolo. Eu am folosit niste recipiente de plastic cumparate de la IKEA, in care am bagat aproape 30 litri de spartura lava / matrix / etc si pe care le-am scufundat in sump. Apa se "prelingea" pe langa ele si "spala" materialul filtrant. Nimic altceva, nimic complicat.
La astronotusi nu se aplica regula aia de care zici tu... tre' sa te uiti cu atentie la papila genitala, atunci cand "se formeaza perechea". Am eu niste poze concludente, in topicul/articolul ala cu "oscarii" (care e la mine in semnatura).
Mie-mi pare ca se vad foarte bine, da' nah... tu stii ce vrei acolo.
Dan P wrote:Situatia actuala se prezinta asa:...

Papagalii aia sunt din puii de la mine?

Ei, nici chiar asa... as zice ca inca nu e cazu' sa plangi la mormant strain.
Ultima poza... ala nu e un capac care se poate scoate? Chiar cu forta... as risca pe unul, ca sa inlocuiesc sticla cu ceva geam clar.
marcusyon wrote:Apropo, voi ce lumini aveti la acvarii ?

Am avut leduri tip banda, montate in regim "home-made"... am fost multumit de rezultate.
Dragilor, am desfiintat/donat acvariul si toate acareturile... dupa mai mult de 20 de ani de "forumeala", si dupa mai mult de 40 de ani de acvaristica, a venit vremea sa spun STOP. Poate ca voi construi un alt bazin, ceva sub 100 litri, dar nu e nimic sigur. Deocamdata, simt ca nu mai am timp/chef de nimic.

Va doresc ape limpezi si pesti sanatosi!
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com